Gerçek Zümrüt Taşı Nasıl Anlaşılır?

Zümrüt, berilyum mineralinin yerin binlerce kilometre altında yüksek basınç ve ısı sonucu uzun yıllar süren zamanlarda meydana gelir. Her yeşil renkli taş zümrüt değildir. Ülkemizde yeşil renkli grana, turmalin yada yeşim taşını zümrüt ile karıştırılmaktadır. Zümrüt beril mineralidir. Mohs sklalasında sertlik derecesi 8 dir. Zümrütün en bilinen rengi yeşildir. Şeffaf sarı ve kırmızı renkli zümrütlerde vardır. Zümrüt cennete göksel rehberlik eden taş olarak bilinir. İyi ve temiz insan olmaya yardımcı etkileri vardır. İyi talih, mutluluk ve refah veren bir taştır. Avrupa ve Asya’da büyü yada kötü tılsımlardan koruduğuna inanılır.
Ayrıca kötü talih ve sefalete iyi geldiğinede inanılır.zümrüt takan kişileri olumlu yönde işler görmesini sağlar ayrıca uzun süreli takan kişilerde melek gibi olacağına inanılır. Bu yönleri ile bayanların vazgeçemediği bir taş olmuştur. Erkeklerde kötü duygulardan arınmak için kullanmışlardır. Yine erkeklerde yüksek manevi ilimler, evrenin ve yaratılışın gizemlerine vakıf olma gibi oldukça yararlı etkileri sayılabilir. Bu nedenlerden dolayı osmanlı hanedanı tarafından padişah ve sultanlarda en çok tercih edilen taş olmuştur

Zümrüt Taşının Faydaları ve Zümrüt Taşının İyi Geldiği Hastalıklar

Zümrüt, manevi uyum, umut, cömertlik, incelik, yetenek, zarafet, belagat ve ayrıca yetenek verir. Zümrüt aşkın kalbini ısıtır ve sadakat ve sevgi hislerini artırır. Zümrüt melankoliyi giderir, kötü rüyalar görmeyi engeller bu yüzden yatakların başucunada takılmıştır. Hindistanda ruhları yüceltten taş olarak bilinir. Zümrüt, saf, manevi, mükemmel bir insan olmaya yardımcı olur. Zümrüt sağlıklı ve uzun ömür verir. Negatif “qi” enerjisini nötralize etme yeteneğine sahiptir. Horiskopunda ay etkili olan kişiler için en uygun burç taşıdır.

Kök Zümrüt Nedir?

Kök zümrüt ülkemizde kullanılan ve esasında doğru olmayan bir tanımdır. Ülkemizde değeri olmayan opak yani şeffaf olmayan taşlara bu tanmlama yapılmaktadır. Oysa orijinal bir taş değerlidir. Değeri ışığı geçirme indisine ve az damara sahip olmasına göre değişir. Opak zümrütlerde değerlidir ve bir gramı (5 karat) yaklaşık 10 dolar civarlarındadır. Buna rağmen ülkemizde kök zümrüt denilen taşlar yeşil mermer cinsinden onniks taşı yada yeşim taşlarıdır.