Suçiçeği hastalığı ile benzer bir virüse sahip olan zona (halk arasında gece yanığı olarak da anılmaktadır) vücudunuzun savunmasız ve bağışık sistemi zayıf olduğu bir anı bekleyerek ortaya çıkmaktadır. Her yıl dünyada toplam 250bin kişi bu rahatsızlığa yakalanmaktadır. Vücudunuzun her yerinde çıkma olasılığı olsa bile en çok olarak sırt, göğüs, karın, kalça, kol, bacak, boyun, baş ve yüz bölgesinde ciltte kabartı, kaşıntı ve döküntülerle kendini belli eden bir cilt hastalığıdır.
 
Günümüzde gelişen teknoloji ile zonanın tedavisi ve önlem alınması açısından aşıları da gelişmiştir. Eskiden aşı ile yüzde 51’e kadar engellenebilen zona virüsü yeni geliştirilen aşı ile yüzde 97’e kadar zona virüsünü engelleme sağlamaktadır. Her ne kadar ilaç ile tedavisi mümkün olsa bile zona virüsünün ağrılarını hafifletmeye yardımcı olamamaktadır.
 
İlaç tedavisi ile sadece acı çekilen sürenin kısalması sağlanmaktadır. Bu yüzden bu sancılı dönemi yaşamamak için virüs tamamen evrimini tamamlayıp cildinizde kabartı, kaşıntı ve döküntülerle görülmeye başlamadan önce önlem almakta fayda var.