Zerdeçalın Faydaları
Zerdeçal sınıf olarak zencefilgiller familyasının bir üyesi olup genellikle yemeklerde kullanılan bir bitkidir. Anayurdu Hindistan olarak bilinir ve diğer bir ismi de Hindistan Safranıdır. Çok yıllı bir bitki olup sarı renkli çiçeklere sahiptir. Safrana benzeyen boyalı madde çıkarır ve sivri yaprakları vardır. Sap kısmından zerdeçal tozu üretilmektedir ve kumaşlarda renk verici olarak kullanılır. Zerdeçalın sağlığa faydaları eski çağlardan beri bilinir ve ilaç yapımında yaygın olarak kullanılır.
İçeriğinde bol miktarda B6 ve C vitaminleri bulunmaktadır Ayrıca potasyum, demir, manganez, kalsiyum, sodyum, çinko ve bakır mineralleri içeren zerdeçalın sağlığa katkıları saymakla bitmiyor. Güçlü bir antioksidan olan zerdeçal kanserden cilt sağlığına, sindirim sisteminden kalp sağlığına, saç sağlığından Alzheimer hastalığına kadar birçok hastalığa şifa olabiliyor.
Zerdeçalın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Diyabet Hastalığına Etkileri
Zerdeçal düzenli tüketildiği takdirde orta düzey şeker hastalıklarının tedavisini üstlenebilir. Özellikle ti2 diyabette çok başarılı olan zerdeçal şeker oranlarını sağlıklı ve doğal değerlerine çeker ve sabitler. Bu sayede ani yükselme ve düşüşlerin engellenmesini sağlar.
Romatizma Ağrılarına Etkisi
Zerdeçalın anti enflamatuar etkisi sayesinde osteoarterit ve romatoid arterit problemleri ortadan kalkar. Ayrıca antioksidan özelliklere sahip olan zerdeçal serbest radikalleri engelleyerek hücrelerin zarar görme olasılığını en aza indirir. Hafif eklem ağrıları ve romatizmaya bağlı gelişen ağrıları dindirir.
Kanser Üzerindeki Etkileri
Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri olan kanser türlerine karşı mücadele eden zerdeçal antioksidan özelliği sayesinde başta kanser tümörlerinin büyümesini ve hücrelerin kanserojene dönüşmesini engeller. Özellikle serbest radikallerin senden olduğu hücrelerin kanserojen hücreye dönüşmesini engeller ve zararlı toksinlerin atılımına katkı sağlar. Birçok besinde bulunan antioksidanlar tüm kanser türlerine karşı savaşır ve vücudun direncini arttırır.
Zerdeçalın Kolesterole Etkileri
Yapılan araştırmalarda zerdeçalın kolesterol seviyelerini normal değerlere çektiği ortaya çıkmıştır. Kötü huylu kolesterolü düşürürken iyi huylu kolesterolü de normal değerlere sabitler.
Bağışıklık Sistemine Etkileri
Zerdeçalda vücudun bağışıklık sistemine etki eden lipopolisakarit maddesi bulunmaktadır. Bu maddenin en büyük özelliği iltihap, serbest radikal ve bakterilere karşı savaşmasıdır. Soğuk algınlığı kaynaklı bir öksürük veya grip yaşıyorsanız bir bardak kadar ılık süte bir çay kaşığı zerdeçal tozu ilave edin ve afiyetle için. Bu karışım sayesinde hem grip ve öksürük şiddetini yitirecektir hem de bundan sonra gelebilecek virüslere karşı kalkan görevi görecektir.
Doğal bir anti septik ve anti bakteriyel etkiye sahip olan zerdeçal etkili bir dezenfekte olarak kullanılabilir. Yara ve kesiklerin üzerine bir miktar zerdeçal tozu dökerek hem mikropların ölmesine hem de yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.
Kilo Verme Üzerindeki Etkileri
Zerdeçal tozunun düzenli tüketimi kişinin ideal kilosunu korumasına yardımcı olabilmektedir. Özelikle aşırı kilolu insanların düzenli olarak tüketmesi onların daha erken kilo vermesine katkı sağlayacaktır. Bunun için yemeklere bi çay kaşığı kadar zerdeçal tozu ilave etmek yeterli olacaktır. Ayrıca yağ yakıcı etkisi bulunan zerdeçal fazla yağların sağlıklı bir şekilde yakılmasını sağlayacaktır.
Alzheimer Hastalığına Etkileri
Zerdeçalın düzenli tüketimi beynin daha fazla oksijen almasına yardımcı olacaktır ve Alzheimer hastalığı başta olmak üzere bunama ve hafıza zayıflığı gibi birçok hastalığın tedavisine katkı sağlayacaktır.
Sindirim Sistemine Etkileri
İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde bağırsakları ve mideyi zararlı toksinlerden temizler. Bağırsak hareketlerini hızlandırarak aynı zamanda kabızlık ve basur sorunlarını da giderir. Safra kesesini temizler ve korur ayrıca şişkinlik ve gaz gibi problemlerin de giderilmesine katkı sağlar. Çiğ bir şekilde tüketilmesi genel anlamda tüm sindirim sistemi şikâyetlerini ortadan kaldıracaktır.
Ayrıca böbreklerde ve mesanede toplanan taş ve kumların dökülmesine yardımcı olacak ve idrar yollarında meydana gelen Enfeksiyonları büyük ölçüde giderecektir. Düzenli tüketim midenin asit oranlarını da dengeleyecek bu sayede mide duvarını korumuş olacak.
Kalp-Damar Üzerindeki Etkisi
Düzenli zerdeçal tüketimi kanın akışkanlık kazanmasını sağlayacaktır. Bu sayede damar tıkanıklıkları büyük ölçüde engellenmiş olacak. Bunun dışında damarlardaki kanın temizlenmesini sağlayacak ve damar sertleşmesi oluşumunu en aza indirecektir. Düzgün çalışan damarlar kalbin yorulmasını engelleyecektir. Bu sayede dolaylı olarak kalp sağlığını korumuş olacaktır.
Kemik Sağlığına Etkileri
Bu konuda yapılan bir bilimsel araştırma mevcut değildir ancak içeriğinde bol miktarda kalsiyum barındırması kemik sağlığını desteklediğini gösterir. Ayrıca kemik sağlığını korurken iskelet yapısının da korunmasını sağlar. Kemikleri güçlendirir ve özellikle gelişim çağındaki çocuklar için hayati önem taşıyabilir.
zerdecal-suyunun-faydalari
Zerdeçal Suyunun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • İçeriğinde bulunan 300 çeşit antioksidan sayesinde genel sağlığı korur ve tüm iç organları olumlu etkiler
 • Artrit gibi çok ciddi kemik hastalıklarının yakalanma riskini en aza indirir.
 • Alzheimer hastalığının iyileşme sürecini destekler ve bunama gibi problemleri ortadan kaldırır
 • Kanseri önleyici etkisi bulunur ve serbest radikaller ile savaşır
 • Sindirim sistemini düzenler ve hazımsızlığı giderir
 • Midedeki asit oranları dengeler ve mide duvarını güçlendirerek mikropları yok eder
 • Kan Enfeksiyonlarına yol açan toksinleri vücuttan dışarı atar
 • İçeriğindeki bileşenler sayesinde karaciğer sağlığını koruma altına alır
 • Kan şekerini ve kolesterolü sağlıklı seviyelere çeker ve sabitler

Zerdeçal Çayının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Güçlü bir antioksidan olduğu için zararlı toksinleri yok eder ve bağışıklığı güçlendirir
 • Damarlardaki kanın pıhtılaşmasına engel olur ve damar tıkanıklıklarının engellenmesini sağlar
 • Tüm organlara faydası olan bu çay özelikle karaciğer için hayati öneme sahiptir
 • Gastrit ve mide ekşimesi gibi problemleri ortadan kaldırır
 • Güçlü bir antidepresan olan bu çay kasları ve sinirleri sakinleştirir.
 • Düzenli tüketim fazla kiloların verilmesine yardımcı olabilir.

Zerdeçal çayını hazırlamak için 4 bardak suya bir çay kaşığı zerdeçal ilave ederek kaynamaya bırakın. 15 dakika gibi bir süre kaynattıktan sonra süzün ve bal ile tatlandırarak tüketin. Dilerseniz kaynama esnasında limon veya limon kabuğu da ilave edebilirsiniz. Günlük 2 bardaktan fazla tüketilmesi önerilmez ve aşırı tüketime girer.
Zerdeçalın Zararları ve Yan Etkileri
Aşağıda belirtilen yan etkiler bilimsel olarak kanıtlanmamış olup seyrek görülen yan etkilerdir ve sadece aşırı tüketimden kaynaklı oluşabilir;

 • Aspirin ve warfarin gibi ilaçlar ile beraber tüketilmesi kesinlikle önerilmez
 • Baharatlara karşı alerjisi olan kişilerde gaz ve kramplara yol açabilir
 • Aşırı tüketim kalp ritim bozukluğu ve kalp çarpıntılarına yol açabilir
 • Bilinçsiz ve aşırı tüketim mide bulantısı ve kusmaya neden olabilmektedir
 • Ameliyat öncesi ve sonrası uzak durulması önerilir. Çünkü kan inceltici etkiye sahiptir ve kanama bozukluğu yaşayan hastaların kullanması önerilmez
 • Doktora danışmadan karaciğer hastalarının tüketmesi tavsiye edilmez
 • Diyabet hastalarının da tüketimde dikkatli olmaları ve aşırıya kaçmamaları gerekir.
 • Kan hücrelerine zarar verebilir ancak bu durum ancak aşırı tüketim yapılırsa oluşur.

Zerdeçalın Besin Değerleri
Zerdeçalın 100 gramında 354 kalori bulunur. Ayrıca; 7,8 gram protein, 64,9 gram karbonhidrat, 9,9 gram yağ, 183 mg kalsiyum, 41,4 mg demir, 2525 mg potasyum, 268 fosfor ve 193 mg magnezyum içermektedir.
Öneriler
Zerdeçalın zararlarını dikkatli okumanız zaten tüketiminde nasıl davranmanız gerektiğini gösterecektir. Doğru şekilde saklanması halinde yıl boyu tüketilebilir. Nemli ortamlardan uzak tutulması ve kuru yerlerde muhafaza edilmesi önerilmektedir.