Zencefilin Faydaları
Eski çağlardan beri ilaç olarak kullanılan zencefil Güneydoğu Asya kökenli bir bitkidir. Taze ve kurutulmuş olarak tüketilebilen zencefil 1 metrelik uzunluğa erişebilir. Hem turşularda hem de yemeklerde yaygın olarak kullanılır. Zencefilin sağlığa faydaları içeriğindeki element ve bileşenler sayesinde diğer birçok besine oranla daha fazladır. İçeriğinde bol miktarda uçucu yağlar ve vitaminler bulunur.
Zencefillerin %3’ü uçucu yağlardan oluşmaktadır ve tatlarını da phenylpopanoid maddesinden alır. Ayrıca bol miktarda fosfor, demir, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum mineralleri ile B3, B6 vitaminlerini içerir. Bunların yanı sıra treonin, valin, triptofan, leysin ve fenilalanin benzeri amino asitleri içerir.
Zencefil ilaç sektörünün dışında hastalıklar esnasında anlık sonuçlar almak için tıp alanının dada yaygın bir şekilde kullanılır. İçeriğindeki elementler ve besinler sindirim sisteminden kansere kadar birçok alanca büyük faydalar sağlamakta. Zencefilin sağlığa katkılarını sizin için detaylı bir şekilde hazırladık.
Zencefilin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Soğuk Algınlığına Etkileri
Bu bitki özellikle Asya bölgesinde yüzyıllardır soğuk algınlığı ve buna bağlı oluşan grip, nezle gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Büyük üniversitelerde yapılan araştırmalar neticesinde günlük tüketilen 2 yemek kaşığı kadar zencefilin bu hastalıklara çok iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca bağışıklığı güçlendiren zencefil mikrop ve virüslerin vücuttan atılmasını sağlıyor.
Mide Üzerindeki Etkileri
Zencefilde bulunan elementler mide duvarını koruma altına alıyor ve zararlı bakterilerin mideye zarar vermesini engelliyor. Ayrıca mide bulantılarına karşı çok etkili olan zencefil çay şeklinde tüketildiğinde büyük oranda bulantıların son bulmasını sağlıyor. Pankreas ve mide enzimlerini uyararak vücutta emilimi arttırıyor.
Kan Sağlığına Etkileri
İçeriğindeki magnezyum ve çinko sayesinde kan akışını hızlandıran zencefil aynı zamanda ateş düşürücü ve terletici etki gösterebiliyor. Akışkanlık kazanan kan damar sertleşmesi ve damar tıkanıklığı problemlerinin oluşma riskini büyük ölçüde azaltıyor. Ayrıca kanda bulunan zararlı toksinlerin dışarı atılmasına ve kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasına katkı sağlıyor. Tüm bunlar kalp sağlığını da olumlu yönden etkiliyor.
Hazımsızlık Üzerindeki Etkileri
Zencefil gıdaların daha kolay emilmesini sağlayarak hazmı kolaylaştırıyor ve mideyi rahatlatıyor. Ayrıca inflamasyonu düşürücü etkiye de sahiptir. Mide ağrıları ve mide kramplarını da büyük ölçüde gideren zencefil ayrıca gastrit yani mide kanserine karşıda koruyucu etki gösteriyor.
Kanser Üzerindeki Etkileri
Başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türüne karşı savaşan zencefil vücutta serbest radikalleri yok ediyor ve zararsız hücrelerin kanserojen hücrelere dönüşmesini engelliyor. Ayrıca kanser tümörlerinin de büyümesini engelliyor.
Ağrı Kesici Etkisi
Zencefil düzenli tüketildiği takdirde hem ağrıları kesici etki yaratıyor hem de iltihapları kurutuyor. Anti-enflamatuar maddesini içeren zencefil şiddetli ağrıların hafiflemesini hafif ağrılarında kökten giderilmesini sağlıyor. Bunların dışında özellikle ciltte meydana gelen iltihaplanma ve Enfeksiyonların da giderilmesine büyük katkı sağlamakta.
Solunum Yollarına Etkisi
Solunum yollarında meydana gelen Enfeksiyonların giderilmesini ve aşırı derecede öksürmeleri kestiği bilinen zencefil ayrıca daha rahat nefes almaya yardımcı oluyor. Soğuk algınlıklarından kaynaklanan rahatsızlıklarında giderilmesine katkı sağlıyor. İçeriğindeki bileşenler ve vitaminler ciğerleri genişletmekte ve nefes darlığı gibi rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
Bağışıklık Sistemine Etkileri
Özellikle bağışıklık sistemine büyük katkılar sağlayan zencefil içeriğindeki mineral ve elementler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve dolayısı ile hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalarda düzenli zencefil tüketiminin bağışıklığı aşırı derece güçlendirdiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca uzmanlar hastalıklardan korunmak için günlük düzenli olarak zencefil tüketimini öneriyor. Anti bakteriyel etkiye sahip olan zencefil zararlı maddelerin atılımını kolaylaştırıyor ve Enfeksiyonlara karşı koruyor.
Kusma ve Bulantı Üzerindeki Etkileri
Özellikle sabah vakitlerinde oluşan ve kronik bulantı denilen rahatsızlığın tedavisine yardımcı oluyor. Bunun dışında bulantı ile kendini gösteren kusma problemini de büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Genellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde oluşan mide bulantısı ve kusmalar için çok faydalıdır.
Diyabet Hastalığına Etkileri
Kandaki şeker seviyelerini normal değerlere çeker ve ani yükselmelerin oluşmasını engeller. Düzenli tüketim yapılması ayrıca hipertansiyon hastaları içinde hayati önem taşımaktadır. Tansiyon düşürücü etki gösterebilir anca aşırı tüketim tavsiye edilmez.
zencefil-cayi
Zencefil Çayının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Düzenli tüketim yapılırsa kanser türlerinin oluşmasını engeller ve özelliklede yumurtalık kanseri için hayati önem taşımaktadır. Yumurtalıkta bulunan hücrelerin kanserojen hücrelere dönüşmesini engeller.
 • Bağırsak sendromuna çok iyi gelmektedir. Dilerseniz salatalarda ve yemeklerde zencefil kökü kullanın dilerseniz de bu çayı düzenli olarak tüketin ikisi de aynı etkileri gösterecektir.
 • Beyin fonksiyonları düzenler ve Alzheimer hastalığını tedavi eder. Ayrıca ilerleyen yaşların beraberinde getirdiği bunama ve hafıza zayıflığı gibi problemleri de ortadan kaldırır.
 • Sindirim sistemi üzerinde çok büyük fayda sağlar. Bu çay düzenli tüketildiği takdirde mide asitlerini dengeler ve bağırsakları hızlandırır. Ayrıca bu özellikleri sayesinde kilo vermeye de yardımcı olur
 • Yorulan kasların rahatlamasını ve güçlenmesini sağlar
 • Sinüsleri temizlediği bilinmekte ancak bilimsel bir dayanağı bulunmamaktadır
 • Bağışıklık sistemini inanılmaz bir şekilde güçlendirir. Böylece hastalıklara ve virüslere karşı koruyucu etki sağlamaktadır.
 • Sinir sistemini uyarır ve sakinleştirici etki sağlar. İyi bir uyku çekmenize de yardımcı olabilir.

Zencefilin Zararları ve Yan Etkileri
Bazı özel durumlar ve aşırı tüketim haricinde hiçbir yan etkisi ve zararı bulunmaz. Bu konuda yapılan kesin bir araştırmada bulunmamaktadır. Aşağıda belirtilenler seyrek görülen yan etkilerdir ve sadece aşırı tüketim kaynaklıdır;

 • Nadirde olsa mide yanması, ağız tahrişi ve ishale sebep olabilir ancak sadece aşrı tüketim yapılması halinde bu yan etkiler ortaya çıkar.
 • Kanama bozukluğu gibi bir hastalık yaşıyorsanız zencefili aspirin gibi ilaçlar ile birlikte tüketmeniz tavsiye edilmez.
 • Ciddi bir hastalıktan dolayı ilaç tedavisi görüyorsanız doktor tavsiyesi olmadan tüketmeyiniz.
 • Aşırı tüketim mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir

Zencefilin Besin Değerleri
Zencefilin 100 gramında 347 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 9,1 gram protein, 70,8 gram karbonhidrat, 5,9 gram yağ, 110 mg kalsiyum, 11,5 mg demir, 184 mg magnezyum, 148 mg fosfor, 1343 mg potasyum, 32 mg sodyum ve 4,7 mg çinko içermektedir.
Öneriler
Kurutulabilen zencefil doğru şekilde saklanırsa yıl boyu tüketilebilir. Kalorisi yüksek olduğu için şeker ile tatlandırarak içmek kilo artışlarına sebep olabilir. Serin ve kuru ortamlarda saklayın ve nemden uzak tutun. İlaçlar ile etkileşimi hakkında kesin bir bilgi yoktur ancak kan inceltici ilaç kullanıyorsanız doktora başvurmadan zencefil tüketmek sakıncalı olabilir.