Metin Akpınar ve Zeki Alasya, uzun yıllar ekranlarda görüldü. Birlikte görülmeye alışılan bu ikilinin filmleri günümüzde de hala izleniyor. Birlikte oynadıkları filmler günümüz izleyicileri tarafından birçok filme tercih ediliyor. 79 yaşındaki Metin Akpınar, 2015 yılında hayatını kaybeden Zeki Alasya ile birlikte dünyaya çok değerli miras bırakmışlardır. Filmlerinin bir kısmında güldürmüşler, bir kısmında ise ağlatarak duygu dolu anlar yaşatmışlardır. Tatlı Dillim, Salak Milyoner, Mavi Boncuk, Rus Gelin, Namus Düşmanı gibi çok sayıda filmde birlikte rol almışlardır.

Türk Sinemasının Yıllar Sonra da İzlenebilen Ekolü: Zeki Alasya-Metin Akpınar Filmleri

Yeşilçam Sinemasının Dönüm Noktası Nasıl Oldu?

Yeşilçam sinemasının dönüm noktası 1970’li yıllarda yaşandı. Metin Akpınar ve Zeki Alasya’nın yanı sıra Kemal Sunal, Halit Akçatepe ve Tarık Akan ile de bu yıllarda güzel bir beşli oluşturdular. Halit Akçatepe babasının sanatçı olmasından dolayı çocukluk yıllarında sinema hayatına başlamış ve bu yıllara kadar tecrübe kazanmıştır. Metin Akpınar ise ilk filmini 1972 yılında bu beşli ile çekti. 1974 yılından sonra Kemal Sunal kabuğundan çekilip başrol olduğu filmlerde yer almaya başladı.

Ardından diğer sanatçılar da ayrı filmlerde rol almaya başladı. Ancak Zeki – Metin ikilisi uzun yıllar ayrılmadı. 1970’li yılların ortalarından itibaren Zeki – Metin ikilisi ekranlarda sıkça yer almaya başladı. 1974 yapımı Mirasyediler filmi, Zeki Alasya ve Metin Akpınar ikilisini oluşturan ilk film oldu.

Zeki – Metin İkilisi Birlikte Film Yapmayı Neden Bıraktı?

Zeki Alasya ve Metin Akpınar, diğer başrol oyuncuları ile birlikte ilk kez Tatlı Dillim filminde rol aldılar. Ancak Zeki – Metin ikilisini başrol yapan ilk film 1974 yılında çekildi. Bu tarihten itibaren ikili 1986 yılına kadar başrol olarak ekranlara çıktı. 1974 ve 1986 yılları arasında toplam 20 filmde birlikte rol aldılar. Ancak bu tarihten sonra toplam 13 yıl filmlerde birlikte rol almadılar.

1986 yapımı Namus Düşmanı filminden sonra ilk kez 1999 yılında Güle Güle filminde bir araya geldiler. Ancak bu filmde başka başroller de yer aldığı için ikili demek doğru değildir. 2003 yapımı Rus Gelin filmi ile son noktayı koyan ikili bir daha filmlerde bir araya gelmediler. Bunun nedeni küslük değildir. Çünkü filmler dışında bir araya gelmişlerdir.