Zehirli ishal genelde bebekleri ve 5 yaş altında çocukları etkisi altına almaktadır. Rota virüsü ince bağırsağa yerleşerek çok şiddetli ishal ve kusma ile etkisini göstermeye başlamaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda böbrek yetmezliğine kadar yol açabilen bir virüs taşımaktadır. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemesi gereken ve hekim kontrolünü geciktirmeden yapılması gereken bir hastalıktır.
 
En belirgin özellikleri:
• Kusma
• Sıvı kaybı
• Ateş
• Halsizlik
 
Zehirli ishal ve rota virüsüne karşı aşı bulunmaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bulaşıcı bir virüs türüdür. Kuluçka dönemi 1-3 gün ve virüsün dışkı ile sistemden atılması toplamda 10-12 günde dışkıdan atılması sağlanır.
 
Bilinen en iyi korunma yöntemi yan etkileri olmaması adına 1. ayda aşı yapılması gerekir. Eğer 6 ay içerisinde aşı yapılan çocuk zehirli ishale yakalanması halinde etkileri çok hafif olarak geçecektir.
 
 
Tedavi süresince kesinlikle çocuğa bol sıvı tükettirilmelidir. İlaç tedavisi de gereklidir. Ayrıca hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekir çocuğunuzun el ve vücut temizliği ile birlikte temas eden yetişkinlerinde hijyene dikkat etmesi gerekmektedir.