Zatürre aşı ile korunabilen bir hastalık olmasına rağmen her yıl tüm dünyada 1 milyon 200 bin kişi bu hastalık yüzünden hayatını kaybetmektedir. Aşılama ile yılda 25 milyon kişinin hayatını kurtarmaktadır. Erken aşılama yani çocuk yaşta aşılama yetişkin hayatta aşılamaya göre daha kolaydır. Sağlık bakanlığı tarafından 2-12 aylık bebekler için toplamda 4 doz zatürre aşısı yapılmaktadır.
 
Zatürre, akciğerde görülen iltihaplanma olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Zatürreye yakalanıp ve hayatını kaybeden hasta sayısı yüzde 5’tir bu yüzden çok ciddi ve hiçbir şekilde ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Zatürre bulaşıcı bir hastalıktır ve korunmak için kesinlikle aşı olunması gerekmektedir.
 
 
 
Zatürre aynı eşyaların (çatal,kaşık vb.) kullanımı ve yakın temastan bulaşabilir. Zatürre virüsü her vücutta aynı etkiyi göstermemektedir kimi hastalığa yakalananlarda hafif öksürük ve hafif ateş ile atlatılabilir. Zatürre taşıyan virüsler ve bakteriler sıcağın etkisiyle bozulan yiyeceklerden, kirli sudan, hava kirliliğini solumaktan bulaşabilir. Ayrıca vaktinde erken tanı ve tedavi yöntemiyle tedavi edilmeyen bronşit ilerleyen safhalarda zatürreye dönüşebilir.