Zambağın Faydaları
Zambak sınıf olarak süsengiller familyasının bir üyesidir. Kuzey Yarımkürenin ılıman ve sıcak iklim kuşaklarında yetişen görkemli mor ve beyaz çiçekler açan ve ülkemizde de birçok yerde süs çiçeği olarak kullanılan bir bitkidir. Boyu 150cm’ye kadar uzayabilir, çok yıllık ve sivri uçlu yapraklara sahiptir. Mor çiçekleri güçlü kokusunun sayesinde kozmetik ve parfümeri sektöründe yerini almıştır. Zambağın sağlığa faydaları ve ilaç sektöründe yaygın kullanması onu çok etkileyici kılmıştır.
İçeriğinde bulunan uçucu yağlar, nişasta, yapışıcı bitki sıvısı, reçineli maddeler, şeker, salisilik asit, tanen ve iridin sayesinde zambağın sağlığa katkıları diğer bitkilere oranla daha fazladır. Ayrıca birçok vitamin ve minerale ev sahipliği yapan zambak karaciğer problemlerinden idrar yolu Enfeksiyonlarına, cilt sağlığından saç sağlığına, kanserden kalp hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığın tedavisinde çok etkilidir.
Zambağın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Balgam Üzerindeki Etkileri
Zambak bitkisi çok iyi bir balgam sökücüdür ve tek başına kullanılmasının yanında bir takım bitkiler ilave edilerek etkisi yükseltilebilir. Evde rahatlıkla yapabileceğiniz bir karışımla balgamlardan sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. Bunu için bir miktar zambak köküne biraz ıhlamur ilave edip kaynatın ve soğumaya bırakın. Daha sonra biraz bal ile tatlandırıp düzenli olarak tüketin. Bu karışım balgamları sökerken aynı zamanda dişleri de temizleyecek ve gargara yapılması halinde boğazdaki ve ağızdaki mikropları yok edecektir.
Nasırlar Üzerindeki Etkileri
Tıp alanında nasırlar için onlarca yöntem mevcuttur ancak neredeyse hiçbiri kalıcı çözüm sağlayamamaktadır. Nasırların kalıcı olarak yok olmaları için kökünden sökülmeleri gerekir. Zambaktaki bazı bileşenler nasırları kurutarak kökünden sökebilir. Bunun için zambak kökünü haşlayıp nasıra bağlayın ve 2-3 saat bekletin. Bu işlem nasırların kaybolmasına yardımcı olacaktır.
Baş Ağrılarına Etkisi
Zambak bitkisi çeşitli ağrıların hafifletilmesi için çok faydalı olabilmektedir. Özellikle baş ağrıların şiddetini düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Aşırı baş ağrılarında zambak kökünü sirke ile birlikte kaynatın ve başınıza masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra yıkayın ve yıkarken veya uygularken göz ile temas etmesine izin vermeyin. Bu işlem hafif ağrıları tamamen giderir şiddetli ağrılarında hafiflemesini sağlar. Ayrıca eklem ağrıları ve çeşitli sebeplerle oluşan farklı bölgedeki yerlere sürülmesi de benzer etkiyi sağlayacaktır.
Kulak Ağrılarına Etkisi
Kulak iltihaplanmaları veya aşırı sese maruz kalan kulakların vermiş olduğu sancıları azaltmak için kullanılabilir. Bunun için zambak yağını kulağınıza bir damla damlatmanız yeterli olacaktır. Kulak ağrılarını giderebilen bu yağın kullanımının ne kadar sağlıklı olduğu hakkında yeterli bilgi mevcut değildir.
Bronşit ve Öksürük Üzerindeki Etkileri
Şiddetli öksürük ve bronşit hastalıklarının tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Bunu için zambak kökünü kekik ile birlikte suda kaynatarak soğumaya bırakın ve miktar bal ekleyerek tatlandırın. Bu karışımı düzenli olarak tükettiğiniz takdirde hem bronşit hastalığının tedavisini destekleyecektir hem de şiddetli öksürüğü kesecektir veya hafifletecektir. Ayrıca soğuk algınlıklarından kaynaklı oluşan nezle ve grip gibi hastalıklarında iyileşmesini sağlar virüslerin yok olmasına yardımcı olur.
Safra Söktürücü Etkisi
Zambağın çok belirgin bir safra söktürücü etkisi bulunmaktadır. Bunun için zambak kökünü suda kaynatarak soğumaya bırakın ve bir miktar bal ile tatlandırarak düzenli olarak tüketin.
Cilt Lekelerine Etkileri
Düzenli zambak yağı kullanımı güneşten kaynaklı oluşan lekelerin giderilmesini sağlar. Ayrıca bazı kadınlarda hamilelikten kaynaklı oluşan lekelerinde temizlenmesine yardımcı olur. Bunların dışında yaşlılık kaynaklı oluşan cilt beneklerini ve akneleri de temizleyebilir. Bunun için zambak yağını cildinize masaj yaparak iyice yedirin ve 2 saate beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.
Cilt Yaralarına Etkisi
Ciltte meydana gelen yara, iltihaplanma ve böcek ısırmalarına çok iyi gelmektedir. Enfeksiyon kapmasını engeller ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Bunun için zambak kökünü iyice kaynatın ve bir pamuk yardımıyla pansuman yapar gibi yaraya uygulayın. Bu işlem hem ağrı kesici hem de yara iyileştirici etki sağlayacaktır.
zambak-yagi-faydalari
Zambak Yağının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Zambak yağları hazır olarak satıldığı gibi evde kendi imkânlarınızla da yapabilirsiniz. Evde zambak yağı hazırlamak için 3 avuç zambak iyice kıyılır ve cam bir şişenin içine konur. Üzerine bir miktar zeytinyağı eklenerek ağzı kapatılır ve 15 gün boyunca güneşte bekletilir. Daha sonra kaynayan suyun içerisine ağzı kapalı bir şekilde konur ve ısınması beklenir. Son olarak süzülür ve zambak yağı elde edilmiş olur. Şimdi zambak yağının sağlığa faydalarına göz atalım;

 • Zambak yağı besinlerin daha rahat sindirilmesine yardımcı olur ve aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır.
 • Metabolizmayı hızlandıran zambak yağı antioksidan olduğu için zararlı toksinleri de vücuttan atar.
 • Güçlü bir ağrı kesici etkiye sahiptir ve ağrılı bölgeye krem şeklinde masaj yapılarak sürülür.
 • Güzel kokuya sahip bir bitki olduğu için parfümeri sektöründe yaygın kullanılır ve kukusu sinir sistemini olumlu yönden uyardığı için stres ve huzursuzluğu giderebilir.
 • Cildi canlandırır ve nemlendirir. Ayrıca cilt lekelerini de yok edici bir etkisi vardır
 • Kozmetik sektöründe özellikle kırışık giderici kremlerde yaygın olarak kullanılır ve direk cilde sürüldüğünde de kırışları büyük ölçüde yok eder.
 • Romatizmanın sebep olduğu şiddetli ağrıları hafifletir.
 • Selülitli bölgelere masaj yaparak uygulanması halinde selülitlerin büyük oranda ortadan kalkmasını sağlar
 • Gözaltı kremlerinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca cilt sıkılaştırıcı bazı kremlerde de kullanılır ve cildi gençleştirir
 • Kas kramplarını giderir ve kaslarda aşırı yorgunluk kaynaklı ağrıların giderilmesine yardımcı olur.
 • Sivilceleri yok etmede çok etkilidir. Bunun dışında akne ve siyah noktalara da iyi geldiği düşünülür.
 • Diş ve kulak ağrılarında kullanılır. Ayrıca adet sancılarını hafifletici etkisi vardır. Ancak aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Çünkü ağrılar şiddetlendikçe daha fazla tüketimin size daha fazla katkı sağlayacağını düşünebilirsiniz ancak aşırı tüketim ağrıları dindirmeyeceği gibi ciddi hastalıklara da yol açabilir.
 • Dişte oluşan iltihaplanma ve çürümelerin önüne geçer.
 • Bronşit ve öksürüğe çok iyi geldiği bilinir.
 • Ciltte oluşan apse, şişkinlik ve yaraların iyileşme sürecini destekler
 • Cildin gerilmesini sağlar ve gençleştirici etkisi bulunur
 • Parmak ve bileklerde oluşan bazı sinir sıkışmalarının tedavisinde kullanılır. Bunun için sorunlu bölgeye masaj olarak uygulanır.

Uyarı; Zambak yağı haricen kullanımlarda sadece masaj yapılarak uygulanır. Dâhili kullanımlarda ise günde sadece bir defa 1 bardak suya birkaç damla atılarak alınır.
Zambağın Zararları ve Yan Etkileri
Zambağın bilimsel olarak kanıtlanan tek bir yan etkisi bulunur. Buda aşırı tüketimden kaynaklanan kusma problemidir. Kusmanın giderilmesi için nane çayı tüketmek yeterli olacaktır. Bunun dışında herhangi bir yan etkisi bilinmemektedir. Ancak her ihtimale karşı aşırı tüketimden kaçınmanızı öneririz. Çünkü dünyadaki en faydalı besinlerin bile aşırı tüketimi zarar verebilmektedir.
Zambağın Besin Değerleri
Zambağın 100 gramında 125 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 2,39 gram protein, 0,6 gram yağ, 17,83 gram karbonhidrat, 466 mg potasyum, 44,73 mg fosfor, 6,3 mg kalsiyum ve 15,75 mg magnezyum içerir.
Öneriler
Zambağın ve zambak yağının ilaçlar ile bir etkileşim sağladığı veya sağlamadığı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Kan inceltici ilaçlar ile tüketilmesi önerilme ve ciddi hastalıklar konusunda ilaç kullananların doktora başvurmadan tüketmeleri tavsiye edilmez. Özellikle zambak yağı tüketimine çok dikkat edilmelidir.