Yulafın Faydaları
Yulaf sınıf olarak buğdaygiller familyasının bir üyesidir. 50-160 cm boylarında olan yıllık bir tahıl bitkisidir. Yulaf ezmesi ile meşhur bir bitkidir ve özellikle soğuk havalarda tüketildiği takdirde vücuda direnç kazandırmaktadır. İçeriğinde bol miktarda karbonhidrat ve protein bulunan yulafın sağlığa faydaları sanıldığından çok daha fazladır. Modern tıbbın yaptığı birtakım araştırmalar sonucu düzenli yulaf ezmesi tüketmenin sağlık açısından çok faydalı olduğunu ortaya koymuştur.
Yulafta bol miktarda lif bulunur ve bir fincanında bulunan protein ve lifler insan vücudu için gerekli olan günlük ihtiyacın tamamı kadardır. İç organların sağlığını korumak ve güne zinde başlamak için düzenli tüketilmesi gerek bir besin kaynağıdır. Yulafın sağlığa katkıları antik çağlardan beri bilinmekteydi ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktaydı. İçeriğinde B grubu vitaminleri ve magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, bakır ve manganez minerallerini içiren yulaf bağışıklık sisteminden kanser hastalığına kadar birçok alanda fayda sağlıyor. Bunu dışında cilt sağlığına çok büyük katkılar sağlamaktadır. Ayrıca yulaf kozmetik sektöründe de uzun zamandır kullanılmaktadır.
Yulafın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Sinir Sistemine Etkileri              
Yulafta bulunan zengin element ve bileşenler sinir sistemini olumlu etkiler ve sinirlilik gibi faktörlerin ortadan kalmasına yardımcı olur. Sinir damarları üzerinde rahatlama sağlayarak tresi uzaklaştırır ve genel ruh sağlığını koruma altına alır. Stres oluşumu beraberinde çok ciddi hastalıklar getirebilir ve özelikle sindirim sistemi hastalıklarının çoğu stres kaynaklıdır. Bunların başında karın ağrıları ve mide bulantıları gelmektedir. Düzenli yulaf tüketimi stresi kaldırdığı için dolaylı olarak sindirim sistemine de katkı sağlayacaktır. Bu sayede birçok fiziki ve ruhi problemlerin oluşmasını büyük ölçüde engellemiş olacaktır.
Uykusuzluk Üzerindeki Etkileri
Yulafın sinir sistemi üzerinde uyarıcı etki yaptığından bahsetmiştik. Bu etki aynı zamanda sinirlerde rahatlama etkisi yaratacağından uyku problemlerine de çözüm olabilmektedir. Uyku evresine geçmeden önceki düşünceler ve buna bağlı stres kavramlarını yok eder ve rahat bir uyku uyumanıza olanak sağlar. Akşamları yatmadan evvel 2 fincan yulaf tüketmek sinirleri gevşeteceğinden deliksiz bir uyku uyumanızı sağlayacaktır. Ayrıca dilerseniz yulafa bir miktar yoğurt veya süt ekleyerek bu etkiyi iki katına çıkarabilirsiniz.
Yulafın Cilt Sağlığına Etkileri
Eski roma ve mısır medeniyetlerinde cilt sağlığını korumak için yaygın olarak kullanılan yulaf düzenli tüketildiği takdirde cildi nemlendirir ve birçok hastalığın oluşmasına engel olur. En önemli etkilerinden biri akneleri yok etmek olan yulaf 15 dakika kadar pişirilir ve masaj yaparak uygulanırsa akneleri yok eder. 10 dakika uygulanan bu işlem ayrıca sivilceleri kurutmak içinde etkili bir yöntem olabilir.
Kuru ve hassas ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve dökülmelerinde engellenmesine yardımcı olur. Cildi nemlendirir ve parlaklık kazandırır. Bunun için bir fincan yulafa biraz su ekleyip kaynatın. Daha sonra bu karşımı masaj yaparak cildinize uygulayın ve 15 dakika bekletin. Bu işlem cildinize koruyucu bir tabaka kazandıracak ve pullanmaları engelleyecektir. Bu işlemi düzenli olarak haftada bir defa yapmanız yeterli olacaktır.
Kuru ciltler için yulafa bir miktar süt eklemeniz cildin daha hızlı ve daha fazla nemlenmesini sağlayacaktır. Yulafın cilt sağlığına faydaları diğer tüm besinlerden daha fazladır. Kuruluktan kaynaklanan seboreik dermatit isimli cilt hastalığına çok faydalı olacaktır. Bu karışıma birde bal ilave ederseniz etkisi daha fazla olur ve serbest radikalleri yok ederek cilt kanseri başta olmak üzere birçok hastalığa karşı direnç sağlayacaktır. Bunların dışında mükemmel bir cilt temizleyicisi görevi görür ve cildi ölü hücre ve zararlı bakterilerden temizler. Ciltteki gözenekleri açar ve hava almasını sağlar. Bu sayede cildiniz daha canlı ve bakımlı görünür. Ayrıca ciltte meydana gelen iltihaplanma, böcek ısırmaları ve yaralarında tedavi sürecini hızlandırır. Son olarak cildi bakteri kaynaklı kararmalardan korur ve cildin doğal rengine kavuşmasını sağlar.
Yulafın Saç Sağlığına Etkileri
Yulaf cilt sağlığına olduğu kadar saç sağlığına da faydalıdır. Yulafın saç sağlığına faydalarını kısaca anlatmak gerekirse;
Özelikle şampuanlardan kaynaklanan saç derisindeki kaşıntı ve kurulukların giderilmesinde çok etkilidir. Düzenli kullanım saç derisini yumuşatır, nemlendirir ve saç köklerini besler. Ayrıca topikal olarak uygulandığı takdirde kepek sorunlarını da ortadan kaldıracaktır. Yapılan birçok araştırma yulafın saç dökülmelerini engellediğini ortaya koymuştur. Serbest radikallerin ev demir eksikliğinin sebep olduğu saç dökülmeleri düzenli yulaf kullanımı ile ortadan kaldırılabilir. İçeriğindeki zengin element ve bileşenler sayesinde saç köklerini besler ve saçların dökülmesini büyük ölçüde engeller.
Bunların dışında yulaf saçlara doğal bir parlaklık kazandırır ve cilde uygulandığı gibi saça da uygulanabilir. Hiçbir yan etkisi yoktur ve düzenli tüketim yapıldığı takdirde dökülen saçların yeniden çıkmasını bile sağlayabilir.
Kas ve Kemik Sağlığına Etkileri
Yulafta bulunan kalsiyum ve K vitamini sayesinde kemik ve iskelet sağlığı desteklenir. Özelikle gelişim çağındaki çocukların kemik gelişimi için çok önemli olan yulaf düzenli tüketilirse hem kemir hem de iskelet yapısını sağlamlaştırır. Ayrıca doğal lifler içerdiği için kas sağlığına katkı sağlar ve kasların güçlenerek gelişmesini sağlar. Özellikle antrenmanlardan önce tüketilmesi daha uygundur ve faydalıdır.
Bağımlılık Üzerindeki Etkileri
Özellikle alkol ve sigara bağımlılığı günümüzde bırakılması en zor bağımlılıkların başında gelmektedir. Düzenli yulaf tüketimi bu bağımlılıkların bırakılmasına yardımcı olabilecek bileşenler içermektedir.
Sindirim Sistemine Etkileri
Yulaf içerdiği lifler sayesinde başta mide ve bağırsaklar olmak üzere tüm sindirim sistemine katkı sağlayabilir. Mide duvarını güçlendirir ve bağırsakları hareketlendirir. Hareketlenen bağırsaklar hem kabızlık ve basur gibi problemlerin giderilmesini sağlar hem de kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca böbrek ve mesanede oluşan taş ve kumların atılmasına da yardımcı olur.
Guatr hastalığına da iyi geldiğini söyleyen bazı uzmanlar vardır. Troid bezleriniz hastalık kapmasını engelleyici etkiye sahip olduğu söylenir ancak bunun bilimsel bir kanıtı bulunmamaktadır. Bunun dışında iktidarsızlık gibi problemleri de ortadan kaldırabilir.
yulaf-ezmesi
Yulaf Ezmesinin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Cilt ve saç sağlığını korur. Yukarıda anlatılan şekillerde uygulanması uygundur.
 • Depresyon ve stresten uzaklaşmak için düzenli tüketim yapılması gerekir
 • Kolesterole iyi geldiği söylenmektedir ancak bazı uzmanlar bunun bilimsel kanıtı olmadığı için aksini iddia etmektedir
 • Damar ve kalp sağlığını korudu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.
 • Sindirim sistemine çok faydalıdır ve mide duvarını güçlendirici etkisi bulunur.
 • Kabızlık ve ishal gibi sorunların tedavisine yardımcı olabilir
 • Şeker yani diyabet hastalığına iyi geldiğini savunan uzmanlar vardır.
 • Zayıflamaya yardımcı olabilir ancak kalori değerleri yüksek olduğu için aşırı tüketim aksi yönde etki gösterebilir
 • Mükemmel bir enerji kaynağıdır ve günlük ihtiyaç duyulan enerjinin büyük bir oranını karşılar
 • Bağırsakları hareketlendirir ve gastrit ile bağırsak kanseri oluşumunu engeller.
 • Düzenli tüketim hipertansiyon problemlerini ortadan kaldırabilir. Tansiyonu düşürücü etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 • Ayrıca düzenli tüketim kana akışkanlık kazandırıp damar tıkanıklıklarının oluşmasını engelleyebilir. Ayrıca damarlardaki zararlı bakterilerin dışarı atılmasını sağlayarak damar sağlığına katkı sağlayabilir.

Yulafın Zararları ve Yan Etkileri
Yulafın bilimsel araştırmalar ışında kanıtlanmış her hangi bir yan etkisi veya zararı bulunmamaktadır. Ancak aşırı tüketim yapılması halinde bazı sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Aşağıdakiler seyrek görülen yan etkilerdir ve aşırı tüketimden kaynaklanmaktadır;

 • Şişkinlik ve mide ağrılarına sebep olabilir
 • Aşırı tüketim mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir.
 • Yine aşırı tüketim fazla kilo alımına sebebiyet verebilir
 • Hamilelik dönemlerinde kullanımı hakkında kesin bir bilgi yoktur.

Yulafın Besin Değerleri
Yulafın 100 gramında 255 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 10,7 gram protein, 53,3 gram karbonhidrat, 1,2 gram yağ, 98mcg folat, 12 mg kalsiyum, 31 mg magnezyum, 115 mg potasyum, 507 mg sodyum ve 3,1 gram demir içermektedir.
Öneriler
Özellikle çocuklarda bol bol tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Günlük 2 kaşık tüketim yapılması yeterlidir ve bunun üzerinde yapılan tüketimler aşırı tüketim kapsamına girmektedir. İlaçlar ile etkileşimi olup olmadığı bilinmemektedir.