Yoğurdun Faydaları
Dünya çapında en çok üretilen süt ürünü yoğurttur. Çok yaygın bir tüketim alanına sahiptir. Eski çağlardan bugüne kadar birçok farklı hastalığın tedavi edilmesinde kullanılmıştır. Ayrıca hayatın iksiri olarak nitelendirilmiştir. Marketlerde satılan yoğurtlara kıyasla evde yapılan yoğurtlar onlarca kat daha faydalıdır. Çünkü fabrikasyon ürünleri bir takım uygulamalardan geçer ve katkı maddeleri içerir. Bu durumda yoğurdun içindeki vitaminlerin ölmesine sebebiyet verebilir.
Yoğurdun içerdiği besinler ve elementler onu benzersiz kılıyor. Özelliklede iskelet ve kemik sağlığına çok faydalıdır. B12 ve C vitamini bakımından çok zengindir. Ayrıca kemik sağlığı açısından hayati önem taşıyan potasyum, kalsiyum, sodyum, manganez ve demir içermektedir. Bunların yanı sıra hayatı önem taşıyan omega4 ve omega4 yağları içermektedir.
Yoğurdun Sağlığa Yararları
Yoğurt bol miktarda kalsiyum içerdiği için kemiklere ve iskelet yapısına çok faydalıdır. Birçok doktor kemiklerle doğrudan ilişkili hastalarına ilaç yerine yoğurt ve süt tüketimi önermektedir. Kalsiyum genel olarak bünyeye enerji sağlar. Ayrıca soğuk algınlıklarını gidermek için ve kilo vermek isteyenlere büyük katkıda bulunur. Yoğurdun kısa sürede etkisini hissettirmesi yoğurdun organik olması ile doğru orantılıdır. Ayrıca iyi bir uyku için akşamları yatmadan önce 6-7 yemek kaşığı tüketmek doğru bir seçenektir. Saç ve cilt sağlığına da çok faydalıdır.
yogurdun-faydalari
Kilo Vermede En Yararlı Besin Kaynağı
Günümüze kadar yapılan bütün araştırmalar yoğurdun kilo vermeye yardımcı olduğuna işaret etmiştir. Yoğurt içeriğindeki amino asitlerin ve kalsiyumun sayesinde vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca vücut kaslarını da ciddi bir şekilde onarıyor. Bununla beraber vücuttaki fazla yağların dışarıya atılmasına yardım ediyor.
Zararlı Bakterileri Yok Ediyor
Yoğurt bağırsaklarda oluşan enfeksiyona sebebiyet veren zararlı bakterilerin atılmasına yardımcı oluyor. Aslında genel olarak sindirim sisteminin tamamına etki ediyor. Ayrıca yoğurdun sindirimi çok kolay olduğu için aşırı kilolu ve diyet yapan insanların diyet listesinde yerini alıyor.
Bünyeyi Güçlendirmek İçin İdeal Bir Besin
Yoğurt bol miktarda fosfor, potasyum, riboflavin, çinko, iyot ve vitamin B5 içerir. Ayrıca yoğurt kan hücrelerini korumaya alır ve sinir sistemini rahatlatarak düzgün çalışmasına yardımcı olur. Yoğurt düzenli tüketim ile bu besinlerin eksikliğinden doğan hastalıkların oluşmasını engeller.
Yoğurt Yüksek Tansiyonu Engeller
Günlük tüketilmesi gereken tuz miktarını aşmanız durumunda hipertansiyon, kalp ve böbrek hastalıklarına yakalanma riskiniz yükselir. Yüksek tansiyon beraberinde birçok ciddi hastalık getirebilir. Özellikle de kalp sağlığı ciddi anlamda risk altına girer. Bu nedenle her gün düzenli olarak bir kâse yoğurt tüketmek hipertansiyonu engeller ve dolayısı ile bu durum genel sağlığı korur.
Yoğurt Soğuk Algınlığına İyi Geliyor
Bu konuda yapılan birçok araştırma bulunuyor ve tüm araştırmaların ortak noktası yoğurdun soğuk algınlığına iyi gelmesidir. Düzenli tüketilen yoğurt sayesinde hücrelerin mikroplara karşı savaşması daha kolay olur. Yoğurt aynı zamanda hücreleri güçlendirdiği için bağışıklık sistemini destekler. Güçlenen bağışıklık sistemi özellikle kış aylarında baş gösteren soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur.
Yoğurt Diş Sağlığını Destekliyor ve Diş Minelerini Koruyor
Marmara üniversitesinin yaptığı bir araştırma neticesinde, yoğurdun dişlere çok iyi geldiği ispatlanmıştır. Ayrıca yoğurtta bol miktarda bulunan laktik asitler diş minelerini koruyor ve sağlık olması bakımından destekliyor. Düzenli olarak günlük tüketilen yoğurt dişe ve diş hastalıklarına karşı etkin koruma sağlıyor.
Yoğurt Gözlere İyi Geliyor
Genellikle aşırı yorgunlukla kendini gösteren gözaltındaki şişlikler ve morarmalar düzenli yoğurt tüketimi ile önlenebilir. Ayrıca yoğurdu gözaltlarınıza 15 dakika uygulamanızda yeterli olacaktır.
Yoğurt Cilde Faydalı
Yoğurt cilde pek çok fayda sağlamaktadır. İçeriğindeki birçok bileşen ve mineral sayesinde cildi nemlendirerek canlılık kazandırır. Hücreleri yeniler ve cildi yumuşatır.
Çinko ile laktik asitler sayesinde cilt sağlığını destekler. Ayrıca bu maddeler ciltteki gözenekleri açar ve ciltteki ölü hücreleri temizler. Yoğurt tüm bunların dışında kırışıklıkları ortadan kaldırır ve cilde parlak bir görünüm kazandırır.
Yoğurt Cildi Nemlendirir
Hassas ciltlere sahip insanlar için cilde yoğurt sürmek yorgunluğu gidermekle kalmaz sağlıklı, canlı ve yumuşak bir cildin oluşmasını sağlar. Yoğurdu cildinize sürün ve yaklaşık olarak 10 dakika bekletin sonrada yıkayın ve yumuşak bir havlu yardımıyla durulayın hepsi bu kadar. Yoğurdun etkilerini arttırmakta sizin elinizde. Bunun için yoğurda biraz portakal kabuğu ve mercimek karıştırmanız yeterli. Eğer cildiniz kuru bir yapıya sahipse bal karıştırmak daha mantıklı bir seçenek olacaktır.
Ayrıca 10 yemek kaşığı yoğurda 3 yemek kaşığı kakao karıştırarak maske yapabilirsiniz. Bu maskeyi cildinize uyguladıktan 20 dakika sonra ılık suyla yıkayın ve durulayın. Bu işlem cildinizdeki etkilerin daha hızlı işlemesine yardımcı olacaktır.
Yoğurt Akne ve Sivilceleri Yok Ediyor
Yoğurtta bol miktarda bulunan faydalı mineral ve asitler çeşitli cilt hastalıklarına karşı korumakla kalmıyor akne ve sivilce gibi sıkıntılı ve can sıkıcı izlerden sizi kurtarıyor. Yüzünüze kremalı yoğurdu uygulayın ve yarım saat beklettikten sonra ılık su ile iyice yıkayın. Bu işlem yüzdeki sivilce ve aknelerin yok olmasına yardımcı olacaktır.
Ayrıca isterseniz şeker, zerdeçal otu ve sandal ağacı tozunu yoğurda katın ve bir hamur kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra sıkıntı deriye uygulayıp 20 dakika bekleyin. 20 dakikanın sonunda bol su ile yıkayın ve bir havlu yardımı ile kurutun. Bunu her gün düzenli olarak yapmanız kısa vadede size çok fayda sağlayacaktır.
Güneşe ve Böcek Isırmalarına Karşı Yoğurt
Akne ve böcek ısırmalarından meydana gelen cilt bozuklukları için yoğurt çözüm olabilir. Yoğurdun lekeler üzerinde yok etme etkisi bulunmaktadır. Ayrıca böcek ısırmalarından doğan ağrıları azaltabilir.
Aşırı güneşe maruz kalıp derisi kavrulan insanların yoğurt sürdüklerini duymuş veya görmüşsünüzdür. Bunun en büyük nedeni yoğurdun cildi yenilemesidir. İçeriğindeki asitler bu gibi durumlarda çok büyük katkılar sağlar
Şayet cildinizde mantar varsa veya enfeksiyonlardan zarar görmüşse, zarar gören yere yoğurdu masaj yaparak uygulayın ve 29 dakika bekletin. Daha sonra bol su ile durulayıp kurutun. Düzenli olarak bu işlemi yapmanız tedavi sürecini hızlandıracaktır.
Yoğurdun Bilinen Zararları
Yoğurdun bilimsel olarak kanıtlanan bir zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak her gıda gibi yoğurtta aşırı tüketim sonucu bazı yan etkiler gösterebilmektedir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Aşırı yoğurt tüketiminden dolayı sindirim sisteminde ishal gaz gibi sorunlar baş gösterebilir.
  • Hazır yoğurt tüketmek size faydadan çok zarar verecektir. Bu tanı uzmanlar tarafından açıklanmıştır.
  • Aşırı tüketim bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.

Yoğurdun Besin Değerleri
100 gram yoğurt yaklaşık olarak 61 kaloridir ve %88 oranında su içermektedir. Ayrıca 3,5 gr Protein, 4,7 gr Karbonhidrat, 4,7 gr Şeker, 3,3 gr Yağ içermektedir ve içeriğindeki lif oranı da sıfırdır.
Öneriler
Yoğurdu mümkün olduğunca marketlerden hazır bir şekilde almayın. Marketteki yoğurda vereceğiniz paranın yarısı ile süt alıp evde kendiniz yapınız. Bu hem maddi açıdan size destek sağlayacaktır hem de tükettiğiniz yoğurdun faydalarını 10 kat fazla göreceksiniz. Özellikle çocuklarda bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü içeriğindeki kalsiyum kemik gelişimini büyük oranda destekler. Yoğurt tüketimini yaşınız ilerledikçe arttırın. Bu işlem yaşlılık dönemlerinde kemik problemleri yaşamamanıza yardımcı olacaktır. Ömrü boyunca düzenli olarak yoğurt tüketen bir insan 70 yaşına geldiğinde bile kemikleri 20 yaşındaki genç bir insanın kemikleri gibi sağlıklı ve sağlam kalır.