Yılbaşına yaklaştığımız şu günlerde vaka sayıları bazı illerimizde artmaya devam ediyor. Gelen kısıtlamalara büyük şehirlerde azalma görülse de yoğun bakım bölümlerindeki yığılmaları azaltmaya yetmedi. Korona virüs bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Büyük şehirlerde acil servis başvurusunda azalma olduğunu belirten Prof. Dr Tezer aynı azalmayı maalesef Anadolu’daki birçok bölgede göremiyoruz dedi.

Konuyla ilgili bazı tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Tezer  yılbaşında yeni tedbirlerin alınması zorunlu hale gelmiştir dedi. Prof. Dr. Hasan Tezer alınan bu tedbirlerin önümüzdeki hafta etkisini daha net görüleceğini belirterek önemli olan rehavete kapılmadan ve sabırla tedbirlere uymamız gerektiğini belirtti.

Yeni Önlemler Şart

Prof. Dr. Hasan Tezer yılbaşında ki olası eş, dost ve akraba ziyaretlerine değinerek bu tür toplu bir araya gelmeleri engellemek için yeni önlemlerin alınmasının şart olduğunu söyledi. Prof. Dr. Tezer ayrıca bulaş yollarına da dikkat çekerek bunları en aza indirme konusunda vatandaşlara büyük görevler düştüğünü belirtti.

Yılbaşına günler kala flaş açıklama! Yeni önlemler gelebilir…

Aşı çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Tezer aşılamanın başlamasıyla önümüzdeki aylarda rahat bir nefes alacağımız şüphesiz açıklamasında bulundu. Sözlerine devam eden Tezer Anadolu’daki vaka artışlarının önüne geçmek için tam bir kısıtlama zorunlu hale gelmiştir dedi.

Mecburi Olmadıkça Seyahat Edilmemeli

Yılbaşının yaklaştığı bu günlerde oluşabilecek kalabalık aile birleşmesine de dikkat çeken Prof. Dr. Tezer bu tür aile toplanmalarının virüsün bulaşması açısından  son derece tehlikeli olduğunu belirtti. Ayrıca şehirlerarası seyahat konusuna da parmak basan Tezer mecburi olmadıkça yaşadığımız şehirde kalmamız gerektiğini belirtti.

Gerekçe olarak ise vaka sayısı fazla olan bir yerden vaka sayısı çok az olan bir yere gerçekleşecek olası bir seyahatte istenmeyen sonuçlar görülebilir. Yaklaşan yılbaşı öncesi bu tür kısıtlamaların bir an önce masaya yatırılarak değerlemesi gerek diyerek tehlikeye dikkat çekti.

Yaz Ayları Nefes Ayları Olabilir

Prof. Dr. Tezer ülkemizde başlayacak olan aşılama süreci ile birlikte yaz aylarında rahat bir nefes alınacağını da belirti. Fakat bu rahatlamanın bizi rehavete sürüklemesine de izin vermememiz  gerektiğini  sözlerine ekledi.