Yarıyıl tatilinde lise değiştirme işlemi için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan okul kontenjanları sitesinden, gitmek istediğiniz okulun kontenjan durumunun müsait olup olmadığına göz gezdirmeniz gerekmektedir. Okul boş kontenjan ve taban puanlarını görmek için TIKLAYINIZ

Yarıyıl Tatilinde Lise Değiştirmek İçin Gerekli Evraklar

Yarıyıl tatilinde herhangi bir sebepten dolayı nakil yoluyla lisenizi değiştirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, Kayseri Fevziçakmak Anadolu Lisesi’nde okuyorsunuz, okulunuzu Hisarcık Anadolu Lisesi olarak değiştirmek istiyorsanız, bunun için nakil dilekçesi vermeniz gerekmektedir. Herhangi bir evrağa gerek yoktur. Velinizle birlikte okul idaresine nakil için başvurduğunuz takdirde, nakil dilekçenizi müdürünüz veya müdür yardımcınız sizlere hazırlatıp, imzalatacaktır.

Nakil Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Nakil verme isteğinizi velinizle birlikte okul idaresine ilettiğinizde, okul idaresi sizlere nasıl hazırlanacağı konusunda bilgi verecektir. Sizden kendinizin hazırlamasını da isteyebilir. Bu durumda hazırlayacağınız dilekçe örneği şu şekildedir.

FEVZİ ÇAKMAK ANADOLU LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                        MELİKGAZİ / KAYSERİ

 
Okulunuz 12-A sınıfı 22 No’lu öğrencisi Hasan Aker’in naklinin ulaşımın zor olması sebebiyle Hisarcık Anadolu Lisesi’ne yapılmasını istiyorum.
Gereğinin yapılmasını arz ederim

Şirintepe Mahallesi Mevlana Caddesi
Huzur Apartmanı B Giriş Kat 15/30
Melikgazi / Kayseri
0553 369 73 70
24/01/2018
Aysel Aker
İMZA

Nakiller Ne Zaman Açıklanır?

Daha önceleri her hafta düzenli olarak nakil veriliyor ve hafta sonundan bir önceki gün olan cuma günü tüm nakiller açıklanıyordu. Fakat bu uygulamanın suistimal edilmesi sebebiyle nakiller artık 1 aylık süreçte onaylanıyor. Naklinizin onaylandığını veya reddedildiğini her ayın sonunda öğrenebilirsiniz.

Nakilin Durumu Nasıl Öğrenilir?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın geliştirdiği E-okul sistemine giriş yaparak, Nakil işlemleri bölümünden naklinizin onaylanıp onaylanmadığını görebilirsiniz. Bu bölümden aynı zamanda başvuranlar arasında kaçıncı olduğunuzda yer alacaktır.

Kontenjan Sırasında Gerideyim Ne Yapmalıyım?

Kontenjan sırasında gerideyseniz, puanı sizden daha yüksek biri tercihte bulunmuş demektir. 4 Kontenjanı olan bir eğitim kurumunda sıranız 5 ise boşuna beklemenize gerek yok, zaten nakliniz onaylanmayacaktır. Başka bir eğitim kurumuna nakil başvurusu yapabilir veya diğer ayı bekleyebilirsiniz.

Nakil Sınırı Var mı?

Hayır nakil sınırı bulunmamaktadır. Her ay farklı bir okula nakil verebilirsiniz. 4 yıl boyunca dilediğiniz kadar okul değiştirme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için kimse sizi yargılayamaz veya herhangi bir şey diyemez.

Lise Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrencilerin çoğu okulundan memnun olmadığı, arkadaşlarıyla geçinemediği ve kişisel sorunlardan dolayı nakil kararı almaktadır. Lise değiştirmek biraz riskli bir durumdur. Çünkü yeni okulunuza alışmanız, diğer öğrencilerle kaynaşma süreciniz en azından 1 hafta derslerden uzak kalmanıza sebep olur. Sık okul değişimi ise derslerden tamamen uzaklaşmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden naklinizi okulunuzu sevmediğiniz veya herhangi bir arkadaşınızla anlaşamadığınız için vermek istiyorsanız, bunu nakil vermeden önce okulunuzda görev yapan rehberlik hocasıyla, eğer yoksa idareyle paylaşmanız bu sorunun giderilebileceğine işarettir. Direkt olarak nakili düşünmeyin, çünkü gerçekten pişman olabilirsiniz.

Okulum Çok Uzak Ne Yapmalıyım?

Okulunuz uzaksa, size daha yakın puanınızın yettiği bir okula nakil aldırabilirsiniz. Nakil işlemlerinin nasıl yapılacağı yazının baş bölümlerinde bulunmaktadır.

Nakil İçin Puanım Yetmiyor Ne Yapmalıyım?

Eğer nakil işlemini gerçekleştirecek olduğunuz okulun taban puanı sizin puanınız dan yüksekse nakil başvurusu yapamıyorsunuz. Bu konuda yapılabilecek bir şey yok. Puanınızın yettiği bir okula nakil başvurusu yapmak durumundasınız.

Naklim Onaylanmıyor Ne Yapmalıyım?

Naklinizin onaylanmaması için tek sebep puandır. Sizden daha yüksek puanlı biri nakil başvurusu yapmışsa, kontenjan durumuna göre sistem otomatik olarak onu söz konusu eğitim kurumuna alacaktır. Bu sebepten dolayı diğer nakil ayını beklemeniz gerekmektedir. Başka bir sebep olması imkansızdır. Çünkü nakil işlemlerine Milli Eğitim Bakanlığı’da dahil olmak üzere kimse müdahale edemiyor. Direkt olarak sistem otomatik bir şekilde hizmet veriyor.