Sosyal medya platformunda sürekli karşılaşılan ve bugüne kadar tüm gelişmelere rağmen buna engel olacak bir gelişme söz konusu olmadı. Fakat şimdi Japonya’da Yahoo’nun yaptığı açıklamada bunun önüne geçileceğini açıkladı. Nefret dolu içerikler içeren yorumların yapay zekanın gelişmesi ile ortadan kaldırılacağı bildirildi.

Alınan bilgilere göre siber zorbalık sayılan bu nefret ve karalama yorumlarına karşı Yahoo bir uzman heyet ile görüşerek yapay zekanın geliştirilmesi hakkında destek aldı. Ve bu kararın ardından çevrim içi platformların geliştirilmesi yoluna gidileceğine karar verdi. Bu aşamada kuruluş kötü sayılabilecek tüm içeriklerin ortadan kaldırılması için önemli hususlar belirleyecek ve bu hususlar neticesinde içerikler silinecek.

Yapay Zekâ Kötü Algıladığı İçerikleri Silebilecek!

Özellikle sosyal medya platformunda oldukça yaygın olan nefret dolu yorumlar sayfayı veya kişiyi kötülemeye aşağılamaya yönelik yorumlar herkes tarafından rahatsız edici bir durumdur. Bunun önüne geçmek için Yahoo harekete geçtiğini açıkladı.

Geliştirilecek olan yapay zekâ artık daha duyarlı olacak ve kötü sayılabilecek içerikteki paylaşımları silebilecek.  Otomatik kaldırılan paylaşımlar olacağı gibi hesapta askıya alınacak yeni bir hesap alınmış ise oda aynı işleme tabi olacak.

Yapay Zekâ Nefret Diline Yanıt Verecek!

Uzun süredir sosyal medya platformunda yapılan kötü yorumlar ve paylaşımlar yapay zekâ yardımıyla tespit edilebiliyordu. Bu ifadeler insan gücü kullanılarak bulunuyor ve siliniyordu. Artık yapay zekâ bu işlemi kendi uygulayıp kullanıcılara mesajlar gönderebilecek. İçeriğin topluluk kurallarına aykırı olduğu ile ilgili uyarıda bulunup paylaşımları direk kaldıracaktır.

Yapay zeka 'nefret dili'ni ortadan kaldıracak

Bu özelliklerin geliştirilmesi sosyal medya platformunda kullanılan nefret dili ile mücadelede önemli bir noktada yer alıyor. İfade özgürlüğünün sağlandığı platformlarda paylaşımı kaldırılan kullanıcılar tarafından gelebilecek sorgulamada açık olacak.

Değerlendirme sonucunda ise silinen paylaşımlar ve niye silindirleri hakkında kamuoyu bilgilendirilecek. Yapay zekâ üzerindeki bu çalışmalar tamamen nefret içerikli kullanıcı dilini ortadan kaldırmaya yöneliktir.  Kullanıcıların yaptığı kötü içerikli yorumları ve paylaşımları kaldırarak ve bu tutumlarından dolayı uyararak caydırmak amaçlanıyor. Nefret diline karşı geliştirilmeye çalışılan bir yapay zekâ söz konusudur. Bu sayede topluluk refahı sağlanmış olacaktır.