Önümüz yaz ve haliyle çoğumuzu zayıflamak için yine bir telaş alacak. Zayıflamak, kilo vermek, ödem sökmek, için vereceğimiz tamamı doğal bitkisel çay tarifleri siz bunları düzenli ve tavsiye edildiği gibi kullanmamanız durumunda pek etkili olmayacaktır. Tam da bu noktada öncelikle kendinizi kararlılık konusunda şartlandırmanız büyük yükün yarısı olacaktır.
Zayıflamak için iki yöntem seçmelisiniz. İlki vücudunuzdaki ödemi yani suyu atmak. Burda dikkat edilmesi gereken en önemli şey suyla beraber vücut direncini koruyan mineralleri kaybetmekten kaçınmak. İkincisi de  vücudunuzda depolanan yağı eritmek. Biberiye yağı, susam yağı ve limon kabuğu yağı istediğiniz yağlı bölgelerinize masajla yedirerek uygulayabilirsiniz. Civan perçemi ve yaban mersini çayı kalori yakmak için birebirdir. Metabolizmayı hızlandıran en yararlı çay da yeşil çaydır.
Revaçta olan kilo verme aracı mete çayı olarak görülür. Bir tatlı kaşığı mete bitkisinin sıcak bir bardak suda demlenmesiyle hazırlanan çayımız, kan dolaşımını hızlandırması, tükettiğiniz besinlerdeki yağların vücutta depolanmasını engellemesi, sindirimi düzenlemesi sebebiyle zayıflamanıza ciddi yardımları olacaktır.
Yağ yakıcı iksir tarifi : önceden iyice kaynatılmış orta büyüklükteki bir demlik veya tencere sıcak suyun içine 3 -4 parçaya bölünmüş 2 elma ve 2 limon, aynı  1 poşet rezene, kıvamı kadar tarçın, 1 poşet form çayı, 2 poşet ıhlamur, 2 poşet yeşil çay koyup takribi 10 dk demlenmesini bekleyin. Gün içerisinde düzenli aralıklarla bir kupa kadar ama aç karına içmeniz vücudunuzun / metabolizmanızın işleyişinin hızlanmasına, yağlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
Karanfil çayı hazırlanışı : Kaynamış ve dinlenmeye bırakılmış sıcak suya 2 karanfil atıp 5-10 dk bekletin.  Başka kapta 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile 1 çay kaşığı balı bu suya ekleyin. Yeterince karıştırdıktan sonra ağzı kapalı olarak bardağa aktarıp ılımasını bekleyin. Sabah aç karnına kesinlikle kahvaltıdan yaklaşık bir saat önce ve bir ayı geçmeyecek şekilde tekrarlayabilirsiniz, tok karına işlev görmeyecektir.
Tarçın ve zencefil çayı tarifi : Gereken malzemeler; 1 tatlı kaşığı bal, 1 kabuk tarçın, 1 çay kaşığı karabiber, 2 adet karanfil, 1 kök zencefil, 6 adet kakule.  Tarçın, karanfil, kök zencefil ve kakule’yi karıştırarak bir litre suda yaklaşık 3 dakika kaynatıyoruz. Bal ve karabiberi kaynamış suyumuza ilave ettikten sonra sabah olmamak kaidesiyle öğlen ve akşam günde ortalama 3-4 bardak içiyoruz. Bu gibi zayıflama çaylarını tek başına da düzenli olarak kullanabilir doktorunuzun diyet programına destek niteliğinde de gözle görünür etkisi sebebiyle kullanabilirsiniz. Bu çay özellikle vücudunuzdaki toksinleri atmak için de birebirdir.