Vişnenin Faydaları
Vişne ağaçlarda yetişen bordo ve kırmızı renklere sahip çok lezzetli bir meyvedir. Üzüme benzeyen fakat küçük salkımlar halinde yetişen bir yapıya sahiptir ve bu ağaç rutubete karşı çok dayanıksızdır. Vişne meyvesi ekşi ve tatlı olarak iki guruba ayrılır. Vişne ağaçları nisan aylarında çiçek açmakta ve en yoğun oldukları mevsim ilkbahar ile yaz arasıdır. Vişnenin sağlığa faydaları anlatmakla bitmez çünkü yüz gramı yaklaşık olarak 222 mg potasyum içerir. Bunun dışında K, E, C ve A vitaminleriyle magnezyum, sodyum, kalsiyum, protein, fosfor, manganez ve demir minerallerini içermektedir.
Bunların dışında güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Uykusuzluk gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Eklem ağrılarını hafifleten vişne aynı zamanda karın yağlarını da yakar. Bol miktarda lif içerir ve bu sayede vişnenin sağlığa katkıları ikiye katlanır. Kanserden kemik sağlığına, kalp hastalıklarından cilt sağlığına kadar birçok hastalıkla baş edebilir.
Vişnenin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Vişne güçlü antioksidan özelliğinden dolayı birçok hastalık ile baş edebilir. Bu hastalıkların başında gut, eklem iltihabı, kalp, Alzheimer, kolon kanseri ve diyabet gelmektedir. Ayrıca kaliteli bir uyku uyumaya yardımcı olur. Kilo vermek için mükemmel bir besin kaynağıdır. Melatonin hormonunun sevilerini düzenler ve sakinleştirici etki yapar. Kas ağrılarını dindiren vişne aynı zamanda karındaki fazla yağların yanmasına yardımcı olur. Ayrıca aşırı yorgunluk veya egzersiz sonrası oluşan ağrılar üzerinde hafifletici etki sağlar. Bunların dışında felç ve inme gibi problemleri de ortadan kaldırabilmektedir.
Diyabet Üzerindeki Etkileri
Glikoz değerleri çok düşük olan vişne diyabet hastaları için Aperatif olarak tüketilebilen bir besin kaynağıdır. Şeker oranlarını dengeleyerek ani yükselme ve düşüşlerin önüne geçer. Ayrıca şeker hastalarının düzenli tüketmesi gerek vişne şeker oranını sağlıklı seviyelerde sabitler.
Eklem İltihabına Etkileri
Vişne vücutta üretilen C-reaktif Proteinlerinin miktarını azaltarak eklemlerde oluşan şiddetli ağrıların hafiflemesini sağlayabilir. İngiltere’de yapılan bazı araştırmalarda günlük tüketilen 100 gram vişnenin kanda bulunan ürik asidi %15 oranının da azalttığı ortaya çıkmıştır. Vücutta biriken ürik asit genellikle eklemlerde ağrı oluşmasına neden olmaktadır. Düzenli vişne tüketimi bu sayede eklem ağrısı çekenlere büyün oranda katkı sağlamaktadır.
visne-saglik
Vişnenin Uyku Üzerindeki Etkileri
Melatonin bakımından zengin olan vişne meyvesi akşam yemeklerinden yarım saat önce ve sabahları yemeklerden yarım saat önce alındığı takdirde melatonin desteği sağlayacağı için derin ve rahat bir uyku uyumaya yardımcı olacaktır. Yapılan farklı bir araştırmada ise yetişkin bir insanın yatmadan 15 dakika önce bir bardak vişne suyu tüketmesi daha çabuk uyumasına yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca iki çeşidi bulunan vişnenin tatlı olanlarında daha fazla melatonin bulunur.
Karın Yağlarına Etkisi
Yapılan araştırmalarda ekşi vişnenin kilo artışına sebep olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca ekşi vişne özellikle karın bölgesinde oluşan istenmeyen yağların yakılmasına katkı sağlamaktadır. Kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinden eksik etmemeleri gereken vişneyi ünlü diyetisyenlerde öneriyor.
Alzheimer Üzerindeki Etkileri
Vişnede bulunan antioksidanlar Alzheimer hatalığı ile etkin bir mücadele sürdürebilir. Bunun dışında ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bunama ve hafıza zayıflığı gibi problemlere de çok iyi gelen vişne ayrıca sinir sistemini uyararak stresi de yok ediyor.
Kanser Üzerindeki Etkileri
Vişnenin kendine özgü kırmızı renkte pigmentleri flavonoid etkisine sahiptir. Bu sayede vücutta bulunan serbest radikalleri yok edebilir ve birçok kanser türünün gelişmesini engelleyebilir. Ayrıca bol miktarda antioksidan içeriğine sahip olan vişne düzenli tüketildiği takdirde başta kanser hücreleri ve kanser tümörleri ile savaşarak onları yok eder. Antisiyadin etkiye de sahip olan vişne tüm bu özellikleri ile kanserle mücadelede çok etkili bir meyve olduğunu göstermektedir.
İçeriğinde bol miktarda siyadinin barındıran vişne özelliklede kolon kanserinde çok başarılı oluyor. Bu hastalığa yakalanan insanların kesinlikle düzenli olarak vişne tüketmeleri gerekmektedir. Hem kanserli hücreleri yok eder hem de tümörlerin büyümesini engeller.
Tansiyon Üzerindeki Etkileri
Çok iyi bir potasyum kaynağı olan vişne düzenli tüketildiği zaman vücutta biriken fazla sodyumu dışarı atar. Atılan sodyum sayesinde kan basıncı düşer ve sağlıklı değerlerine kavuşur. Vücuttaki sodyum dengesini koruyan vişne hipertansiyon hastaları için hayati önem taşımaktadır.
Kalp Üzerindeki Etkileri
Potasyum kaynağı olan vişne içeriğindeki fıtosterol sayesinde kolesterolü sağlıklı değerlere çeker. Ayrıca damarlardaki kana akışkanlık kazandırır ve damar sertliği oluşmasını engeller. Tüm bunlar dolaylı olarak kalp sağlığını ilgilendiren problemler olduğu için vişnenin kalp sağlığına katkılarının çok büyük olduğu kanıtlanmış oluyor.
Hafıza Üzerindeki Etkileri
Antosiyanin bakımından çok zengin olan vişne hafızayı güçlendirmede oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Unutkanlık gibi problemlerin tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca motor fonksiyonlarını da geliştirmek için gerekli elementleri içermektedir.
Cilt Sağlığına Etkileri
Günlük düzenli tüketilen bir bardak vişne suyu bol miktarda antioksidan takviyesi yapacağından cildi zararlı maddelere karşı koruyacaktır. Ayrıca cildin nemlenmesini ve kuruluktan kaynaklanana kaşıntı ve pullanmaların yok olmasını sağlar. Düzenli tüketildiği takdirde akne ve siyah lekelere karşıda silici etkiye sahiptir. Bunların dışında yaşlılık ile meydana gelen derideki beneklerinde kaybolmasını sağlayacaktır.
Kas Ağrılarına Etkisi
Aşırı yoğun egzersiz veya tempolu iş sonrası yaşanan kas ağrılarını hafifletmede çok etkilidir. Özellikle ekşi vişne düzenli tüketilirse hem kas hem de eklem ağrılarını hafifletecektir. Bunun dışında vişne suyu tüketimi egzersizlerden hemen sonra tüketilirse rahatlatıcı bir etki sağlayacaktır.
Gut Hastalığına Etkileri
Yapılan bir araştırmada kullanılan 650 gut hastasının üzerinde deneyle yapılmış ve düzenli vişne tüketiminin gut nöbetlerini %40 oranında azalttığı görülmüştür. Bu nedenle uzmanlar gut hastalığına yakalananları kesinlikle düzenli olarak vişne tüketmeleri gerektiğini savunmakta.
Felç Üzerindeki Etkileri
Vişne kardiyovasküler açıdan çok çok faydalıdır ve yüksen kolesterolü dengeleyici etkiye sahip olduğu için felç oluşma riskini en aza indirebilir. Antosiyadin etkilere sahip olan vişne yapılan araştırmalarda felç ve inme riskini büyük oranda azalttığını ve bu hastalıkların iyileşme sürecini desteklediği ortaya çıkmıştır.
Vişnenin Zararları ve Yan Etkileri
Aşağıdaki yan etkiler bilimsel olarak kanıtlanmamış olup seyrek görülen yan etkilerdir;

  • Aşırı protein içerdiği için bazı durumlarda alerjiye sebep olmaktadır.
  • Nefes darlığı, kurdeşen ve yutkunma zorluğu gibi yan etkiler gösterebilir. Ancak bu yan etkiler seyrek görülmekte olup sadece aşırı ve bilinçsiz tüketimden kaynaklanmaktadır.
  • Aşırı tüketim ishal ve bulantılara yol açabilmektedir.
  • Yine aşırı tüketim tansiyon değerlerinin doğal seviyelerin altına düşmesine neden olabilmektedir.

Vişnenin Besin Değerleri
Vişnenin 100 gramında 32 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 7,7 gram karbonhidrat, 0,3 gram yağ, 0,4 gram protein, 1677 mg C vitamini, 12 mg kalsiyum, 146 mg potasyum ve 18 mg magnezyum içerir.
Öneriler
Vişne tüketirken organik ve taze olmasına dikkat edin. Ayrıca marketlerde satılan ambalajlı vişne sularının size hiçbir faydası olamayacağı gibi zarar verecektir. Çünkü bu meyve suları içeriğindeki tüm vitaminleri zamanla kaybeder. Bunun dışında ilaçlar ile bir etkileşimi yoktur ve her yaş gurubu tarafından gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Yukarıdaki faydalardan maksimum derede faydalanmak için organik ve düzenli vişne tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir.