Genel Sağlık

Varis Nedir Nasıl Oluşur Tedavisi

Bilge Adam
Yazar: Bilge Adam

Varis nedir neden oluşur nasıl tedavi edilir. Hayat kalitesini azaltan bir hastalık olan varis nasıl önlenebilir. Bacaklarda ki yüzeysel toplardamarların genişlemesi ile, uzaması ve bükümlü hale gelmesi ile varisler oluşur. Kadınlarda oluşması erkekler de oluşmasından daha fazladır. Ayrıca yaş ilerledikçe görülme olasılığı artmakdadır.

Varis oluşmasında mesleklerinde etkisi çoktur.Uzun süre ayakda kalınacak meslekler, uzun süre hareketsiz kalınacak mesleklerde bu hastalığı tetikler.

Varis nedir neden oluşur nasıl tedavi edilir.  Hayat kalitesini azaltan bir hastalık olan varis nasıl önlenebilir. Bacaklarda ki yüzeysel toplardamarların genişlemesi ile, uzaması ve bükümlü hale gelmesi ile varisler oluşur. Kadınlarda oluşması erkekler de oluşmasından daha fazladır. Ayrıca yaş ilerledikçe görülme olasılığı artmakdadır.

Varis oluşmasında mesleklerinde etkisi çoktur.Uzun süre ayakda kalınacak meslekler, uzun süre hareketsiz kalınacak mesleklerde bu hastalığı tetikler.

Varis tedavisinde birçok yöntem kullanılmakdadır. En önemlisi; erken teşhis ve önlemlerle ilerlemesi durdurulabilir bir hastalıktır.

Önlem almak en iyi varis çorapları ile yapılabilir. Eğer önlem almada geç kalındıysa uygun olan varis tedavisine baş vurulabilir.

Varis tedavileri

Skleroterapi; ince iğneler aracılığı ile damarın içine ilaç anjeksiyon edilmesiyle yapılan tedavidir

Lazerle varis tedavisi; uyutulmadan lokal anestezi sayesinde hasta ile konuşularak yapılabilen bir tedavidir. Lazer cihazı ile varislerin yakılması ile oluşan bir tedavidir.

Ameliyatla varis tedavisi; ameliyatla genişlemiş damarın kesilip veya bağlanması ile oluşan tedavi yöntemidir.

Varis oluşumunu yok eden faktörleri günlük yaşamınızda uygularayarak varis oluşumunu önler ve hastalığı durdurabilirsiniz.

Bol hareket, spor, yürüme. Beslenmenize dikkat ederek. Soğuk duş ile masaj, bol giysiler giyerek basit ama etkili faktörler ile yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilge Adam

Bilge Adam

Biliyor Muyuz? Güncel Tecrübeyle Sabit Bilgiler Kaynağı yazarı.
Yazılar hakkında sormak istediklerinizi yorum yaparak yazı altlarından sorabilirsiniz.

Yorum Yapmak İster misiniz?