Varis nedir neden oluşur nasıl tedavi edilir? Hayat kalitesini azaltan bir  hastalık olan varis nasıl önlenebilir. Bacaklarda ki yüzeysel toplardamarların genişlemesi ile, uzaması ve bükümlü hale gelmesi ile varisler oluşur. Varis belirtileri ayak bileginde şişme, bacakda ağrı, ayak tabanında yanma, kızarıklık, damarın ip gibi şişmesi belirginleşmesi, morluklar olarak söylenebilir. Kadınlarda oluşması erkekler de oluşmasından daha fazladır. Ayrıca yaş ilerledikçe görülme olasılığı artmaktadır.
Varis oluşmasında mesleklerinde etkisi çoktur. Uzun süre ayakta kalınacak meslekler, uzun süre hareketsiz kalınacak mesleklerde bu hastalığı tetikler.
Varis tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. En önemlisi; erken teşhis ve önlemlerle ilerlemesi durdurulabilir bir hastalıktır.
Önlem almak en iyi varis çorapları ile yapılabilir. Eğer önlem almada geç kalındıysa uygun olan varis tedavisine baş vurulabilir.
Varis tedavileri: -Skleroterapi; ince iğneler aracılığı ile damarın içine ilaç enjeksiyon edilmesiyle yapılan tedavidir
-Lazerle varis tedavisi; uyutulmadan lokal anestezi sayesinde hasta ile konuşularak yapılabilen bir tedavidir. Lazer cihazı ile varislerin yakılması ile oluşan bir tedavidir.
-Ameliyatla varis tedavisi; ameliyatla genişlemiş damarın kesilip veya bağlanması ile oluşan tedavi yöntemidir.
Varis oluşumunu yok eden faktörleri günlük yaşamınızda uygulayarak varis oluşumunu önler ve hastalığı durdurabilirsiniz.
Bol hareket, spor, yürüme. Beslenmenize dikkat ederek. Soğuk duş ile masaj, bol giysiler giyerek basit ama etkili faktörler ile yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.
Köpükle Varis Tedavisi Ameliyatı İzle :

ameliyatsız varis tedavisi, köpükle varis çözümü, ağrısız varis tedavisi