Her kadının belli zamanlarda yaşadıkları sorundur vajinal akıntı. Aslında kadınlarda akıntının olması normal bir durumdur ama normal olan akıntı şekli renksiz ve kokusuzdur. Eğer akıntıda yoğunluk değişikliği, kötü koku, kaşıntı döküntü varsa ebayanlarda sorun teşkil eder.
Vajinal akıntının çeşitli nedenleri vardır bunlar; vajinal enfeksiyonlar (vajinit yani vajinada iltihaplanma, mantarlar, parazit enfeksiyonları, idrar yolları enfeksiyonu) , adet dönemi döngüsü, yumurtlama dönemleri, hamilelik, cinsel heyecan, hormonal dengesizlikler belli başlı nedenlerdir.
Kadınların çile çektiği akıntıların sebeplerinin başında idrar yolları iltihabı geldiğini söyleyebiliriz. Bunun idrar kesesi iltihabından kaynaklanmasından tutun soğuk alma üşütmeye kadar bir çok sebebi de olabilir.  Bu yüzden basit ve geçici bir rahatsızlıktır diyerek doktora görünmeyi kesinlikle ertelemeyin.
Vajinal mantarlar ise genital bölge temizliği eksikliğinden sebeplenebildiği gibi sağlıksız bir cinsel ilişkiden de kaynaklanabilir.
Vajinal enfeksiyonlar bu akıntının anormal şekilde gelmesine neden olur. Kötü kokuları kaşıntıları yanında getirir bu akıntılarda kıvam ve renk değişikliği olur. Örneğin parazit enfeksiyonlarında akıntı rengi yeşile dönüktür. Vajinada akıntının yanında döküntülerde görülebilir buda mantar oluşumunu gösterir.
Vajinal enfeksiyonları engellemenin yolu genital temizliğe dikkat etmektir. Bu konu hakkında yardım almak için sitemizde kadınlarda genital temizlik konusuna göz gezdirebilirsiniz.
Vajinal akıntı hafife alınmamalı geçer diye beklenmemeli mutlaka tedavi edilmelidir.
Vajinal enfeksiyonların en belirgin bulaşma yolları cinsel ilişki ve genital hijyene dikkat edilmemesidir.