Üzerinizdeki Ağırlığın Sebebi Nedir?

Yorgunlukla alakası olmayan üzerinizde bir ağırlık var bu ağırlık deyimini iç sıkıntısı olarak adlandırabiliriz. Daralıyorsunuz, bunalıyorsunuz ve içiniz sıkılıyorsa bu yaşınıza göre değişim gösterebilir. Ergenlik dönemlerinde sıkça rastlanan bu durum kişinin ani ruhsal değişimlerinden kaynaklanabilir. Büyük yaşlarda görülüyorsa eğer nazar gibi ciddi bir olay başınızda olabilir. Tabi buda demek olmuyor ki ergenlik çağındaki bireyde sadece ergenlikten dolayı bir ağırlık olacak. Ergenlik dönemindeki şahıslara da nazar değmiş olabilir.

Göz Değmesi (Nazar) Nedir? Neden Olur?

İki şahısın uzun bir süre gözlerine kitlenerek konuşması imkansızdır çünkü gözlerinden yayılan günümüzde ışın adı verilen şualar iki gözede zarar verir ve bununla birlikte göz değmesiolur. Çok duyarlı büyük ve parlak görme organına sahip olan şahısların bakışları daha etkilidir. Bu tip kişiler sonuna kadar güzel niyetli olsalar bile bir şeye uzun süre baktığı zaman bu evlerinden, ailelerinden biri bilse olsa göz değdirir. Tabaklar, bardaklar durduk yere çatlayabilir elektronik cihazlarda bozulma meydana gelebilir. Canlı, cansız her şey nazardan etkilenir odak noktası olan kişiler bu olaydan daha fazla etkilenir. Gelin ve Damatlara göz değme olasılığı çok yüksek bir rakamdır o yüzden dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü düğünlerde bulunan yüzlerce , binlerce misafirin gözlerinden yayılan şualar mutluluk hayali kuran gelin ve damatta takılı kaldığı için bu hayalleri göz değmesinden kaynaklanan büyük bir sorunla hayal kırıklığına dönüşür. Kendilerini halsiz, hasta, bitkin hissedebilirler.
Çok açık elbiseler giyinmeyi tercih eden bayanlara cinsellikle bakan erkeklerin büyük bir odak noktası olduğu için çok fazla nazar değer ve bu nazarın etkisinde kalırlar bu sebepten dolayı can sıkıntıları zirveye ulaşır.
Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor:
   Bir kimse hoşuna giden (güzel) bir şey gördüğü zaman “MâşâAllah lâ kuvvete illâ billâh” derse, ona (baktığı şeye) göz değmesi bir zarar vermez. (Menâvî)
Nazarın Belirtileri Nelerdir?

  • İç sıkıntısı, ruhsal daralma, gönül darlığı, bitkinlik, baş ağrısı, nefes alıp vermede güçlük, stres, aşırı derecede karamsarlık, ve yine aşırı derecede sinirsel bunalım.

Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) “Göz değmesi gerçektir. İnsanı mezara götürür”
Peygamber efendimizin dediğine göre göz değmiş bir insan hastadır. Fakat bu hastalığını kimse bilmez çünkü tıbbi bir açıklaması kesinlikle yoktur istediği kadar emara girsin röntgen çekilsin veya muayene olsun kesinlikle hasta olduğuna dair bir bilgi sunulamayacaktır. Nazar’dan korunmak için sadece Allah’a sığınıp dua etmeliyiz aşağıdaki görselde Nazar’dan korunma dualarına ulaşabilirsiniz.
nazaricindualar
Konu İçeriği ;

  • Üzerimde ağırlık var
  • Üzerimde ağırlık var dua
  • Üzerimde nazar var mı