Yapay koma olarak da bilinen hasta uyutmayı çoğumuz duymuşuzdur. Uyutma evresinde hastanın bilinçli bir şekilde eylemde bulunamadığı durumu sergilemektedir.
Koma insanda beyin yaralanmaları, felç yada fazla dozda ilaç alımından dolayı beynimizin fonksiyonlarını yerine getirememesinden kaynaklanmaktadır. Yapay koma yani hasta uyutma ise hastanın aldığı beyin darbe ve yaralanmalardan ötürü doktorların hastayı koruma altına almak için başvurduğu yöntemlerden birisidir.
Hastanın aldığı darbe veya beyin travması, felç gibi durumların önemine göre doktorlar ilaç vererek belirlediği süre boyunca hastayı uyutmaktadırlar.
Hastaların ne kadar komada kalacağı ancak hastalığın derecesine göre belirlenir ve bu 1 gün de olabilirken aylarca da devam edebilmektedir. Travmatik olan beyin hasarlarında beyinde diğer organlarımız gibi şişme gösterir fakat kafa tasımızda yeterli alan bulunmadığından dolayı beyin şişerken baskıya maruz kalır ve fonksiyonlarını tam anlamı ile yerine getiremez. İşte bu yüzden hasta uyutulur ve bu sayede beynin sağlayacağı fonksiyonlar en aza indirilmeye çalışılır.