Bazı geceler, gerek problemlerimizden, sıkıntılarımızdan, borçlarımızdan, aile içi kavgalardan v.s. v.s. birçok şeyden gözümüze uyku girmeyebilir. Sabah iş veya okula gideceksek, gece uykusuz kalamayız. Bu sebepten dolayı uyumamız gerekecektir, uykumuz da yoksa ne yapacağız biz?
Tabiki de alemlerin rabbi olan Allah’a sığınarak, bizleri uyutması için ellerimizi açıp dua edeceğiz. O ki yerleri ve gökleri yaratan, bizlerin uyumasına da inşallah bu edecek olduğumuz dualarla birlikte vesile olur.

Uykusuzluk Problemi Neden Olur?

Uykusuzluk problemi, bir sorun ya da sıkıntı yaşamışsanız genel olarak bundan kaynaklanmaktadır. Ya da sabah saatlerinde uyuduysanız, yine gece vakti gözünüze uyku girmeyecektir. Uyku kaçıran yiyecekler veya içecekler tüketiyyseniz (kahve, patlıcan gibi) uykunuz düzen tutmayacaktır.
Bunlar haricinde hala uyku sorununuz varsa, aklınıza takılan bir şeyde bulunmuyorsa siz de bir sıkıntı var demektir. 2-3 gün bekleyin, sorun devam ederse hemen bir doktorla görüşün.

Uykusuzluk Problemi İçin Okunacak Dualar

Uykunuzu getirmesi için okuyacak olduğunuz pek çok dua bulunmaktadır. Tabi duaların en büyüğü ilk olarak Alemlerin Rabbi olan Allah için ellerinizi açıp, direkt uyutmasını istemenizdir. Ardından söyleyeceğimiz duaları okumanız, Allah’ın inşallah size yardım etmesini sağlar.
Uyumak için elinizden geleni yapmalısınız. Yoksa dua işe yaramaz. Çünkü tevekkül dediğimiz olay her dua için geçerlidir. Siz elinizden gelen her şeyi yapmadığınız sürece Allah tarafından yardım alamazsınız. Gerekli her şeyi yapıp, yapacak bir şey kalmadığında Allah’tan yardım dilemelisiniz.

Peygamber Efendimiz Tarafından Okunan Uyku Duası

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) uyku sorunu çekenler için bir dua söylemiştir. Bu duayı okuyarak uykumuzun gelmesine vesile olabiliriz. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) uyku sıkıntısı çekenler için diyor ki;

 1. Ey! uyumaya niyetlenen kimse yatağına uzan ve şöyle de:
  ” Allah’ım, nefsimi Sana teslim ettim, bütün benliğimle Sana yöneldim.”
 2. ” İşlerimi sana emanet ettim, sırtımı Senin kudretine dayadım.”
 3. ” Senin rahmetinden ümitvârım, gazabından da korkuyorum.”
 4. ” Senin dergahından başka ne iltica edebilecek bir yer var, ne de güvenilir bir mekan.”
 5. ” Senin merhametine sığınıyor ve Senden eman diliyorum.”
 6. ” Ve indirdiğin Kitab’a, gönderdiğin Peygamber’e (sav) imanımı ikrar ediyorum.”
  Şayet bunu okuduğun gece ölecek olursan, fıtrat üzere (mü’mince) ölmüş olursun; eğer sabaha erersen, hayır bulursun.
  * Buhârî, Daavât 7,9; Tevhid 34; Müslim, Zikr 56, (2710); Tirmizî, Daavât 76, (3391)

Uyku Duası

Uykusuz geçirilen bir günün sabahında, uykusuzluk sorunu baş göstereceğinden dolayı, uykusuz kalan bireyin mutluluğu, heyecanı hatta davranışları bile neredeyse yok denilecek kadar az olacak. Birey tamamen yorgun ve hantal bir şekilde hayatına devam edecektir. Bu suretle, uykusuz kalmamaya özen göstermelisiniz. Eğer elinizde olmayan sebeplerden uykusuz kalıyorsanız da, insanlığın her daim yardımcısı olan dualardan yardım almanız sizin yararınıza olacaktır.
Uyku düzeni bozukluğunda, geceleri sık sık uykunuz dağıldığında ve uykuya hiçbir şekilde dalamama gibi sorunlar yaşıyorsanız, hemen uyku duası okuyarak yatağa girmenizi tavsiye ediyoruz. Uyku duası okuyarak uyuyacak olduğunuz uyku direkt olarak size, ruhunuza rahatlık verecek. Şeytanları ve kötü niyetlilileri başınızdan uzaklaştıracak  aynı zamanda kalbinizi ferahlatacaktır.
Dua şu şekilde

 • “Allahumme ğarati’n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te’hüzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ehdi leyli ve enim ayni.”

Bu dua ne demek istiyor?

Bu dua da, Allah’a yıldızların tamamen söndüğünü, gözlerinizin ise tamamen kapandığını. Hayatın sahibinin bir tek Allah olduğunu, her daim duranın, ölümsüz olanın ve tutanın yine Allah olduğunu belirtirken, Allah’ı ne bir uyuklama, ne de bir uykunun tutabileceğini, ne de bunların herhangi bir şekilde etki edeceğini söylüyorsunuz. Ardından Hay olan Allah diyerek Allah’a sesleniyorsunuz, kendinizin Kayyumu olan Allah’tan gecenizi rahat kılması ve gözlerinizi kapatması için yardım istiyorsunuz.

Uyumadan Önce Okunacak Dualar

Yukarıda verdiğimiz 2 duayıda uyumadan önce okumanız, rahat ve huzurlu bir uyku sağlatacaktır. Her gün bu dualarla birlikte uyuduğunuzda içiniz ferahlayacak, uyku düzeniniz oluşacaktır.
Yavaş yavaş, sizde gerçekten böyle olduğuna şahit olacak, her uyuduğunuz gün için Allah’a şükredeceksiniz.
Teşekkürlerimi sunar, hayırlı ve imanlı bir gün geçirmenizi Allah’tan dilerim. Hepiniz Allah’a emanet olun.