Uyku apnesi nedir: Terim anlamı solunumun geçici olarak durmasıdır.  Bu uyku sırasında çeşitli nedenlerle tekrarlayarak meydana geldiğinde uyku apnesi rahatsızlığını meydana getirir.
Solunumu uykuda geçici olarak durduran nedenler : Dilin büyük olması ,üst solunum yollarında şişkinlik ,uyku sırasında kasların aşırı gevşemesi,burunda et veya kemik fazlalığı olması ,çene şekli ve yapısı (küçük yada büyük olması gibi), boyun rahatsızlıkları, kişide solunum da yavaşlık da uyku apnesine neden olur, bunun yanında çevresel faktörlerde etkilidir. Hava kirliliği beslenme bozuklukları, sigara kullanımı, kişide sıkıntı bunalma gibi hislerin olması, hatta bazı sinir ilaçları,ağrı kesiciler bile  uyku apnesini tetikleyici faktörlerdir.
Genellikle aşırı kilolu insanlarda daha fazla görüldüğü bilinse de bu hastalık çocuk yaşlarda bile ortaya çıkabilir. Uyku apnesinin belli belirtileri vardır. Bunlardan en başta horlama gelir kişide geniz eti veya büyük dil olması horlamayı tetikler.
-Kişi ne kadar uykusunu almış olsa da gün içinde uyuklama hali görülür
-Diğer  kişiler tarafından fark edilen uyku sırasında sık sık nefes tutma sesli şekilde nefes alıp verme görülür.
-Kişi sabahları dinlenmiş gibi uyanamaz ve baş ağrısı vardır.buda kişinin iş gücünü düşürür ve gün içinde konsantrasyonunu bozar.
-Ağız kuruluğu görülür, susama hissi ve terleme görülür.
Tedavi yöntemleri: Uyku apnesi olduğunu düşünen kişiler bunu kesinleştirmek amacıyla bir uyku laboratuvarına gidip tanı ve tedavi yaptırabilirler. Uyku laboratuarlarında kişi 1 gece bu misafir edilir o gece hasta orada teknisyenler tarafından monitörizasyonu yapılarak uyku esnasında takip edilir. Kişiye ekg, emg, eog ve pulseoksimetre gibi aletler bağlanır kişinin vücut ısısı, tansiyonu takip edilir. Bu sayede uyku apnesinin nedenleri seviyesi tespit edilir .burada kişiye herhangi bir ilaç yada herhangi bir cerrahi girişim uygulanmamaktadır.bu tanısal işlem yapıldıktan sonra kişi çıkan sonuçlara göre doktor kontrolü altına girer .
Çocuklarda uyku apnesi belirtileri : Huzursuz ve rahatsız uyku hali, aşırı terleme, aşırı tepkisel davranışlar, ve dikkat sorunu çocuğunuzda uyku apnesi sorunu olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir. Çocuklarda bademcikler vücuda oranla daha büyük olması çocuklarda uyku apnesinin daha tehlikeli olmasına sebep oluyor.
Üst solunum yollarını daraltan nedenler varsa bunlar ortadan kaldırılır. örneğin kişide geniz eti varsa küçük ve ağrısız bir operasyonla alınır . Yada küçük dili olması gerekenden uzunsa kısaltılır.
Kişi de kilo problemi varsa mutlaka fazla kilolar verilmelidir. Apneye neden olan ilaçlar kesilmelidir. Yatmadan önce ağır yemeklerden kaçınılmalıdır. Doktor tedavisi aksatılmamalıdır.