Üretim organlarında bazı bozukluklar görülmektedir. Bu bozukluklar tedaviyle veya ameliyatlarla birlikte giderilebilirler. Bazılarının çaresi, tedavisi bulunmamaktadır.

Üreme Organları Bozuklukları

Erkeklerde Gelişmeyen Organlar:
Ergenlik çağında kadın, erkek farketmeksizin herkesin cinsel organlarında gelişme söz konusu olmaktadır. Bazen ergenlik çağında üretim organları gereken şekilde gelişmemektedir. Mesela erkek çocukta bazen testislerin yerlerin olmadıkları saptanır. Bir bebek yeni doğduğunda her organı gibi testisleri de yine skrotum içerisinde normal olarak kendini göstermektedir.
Bazen bu söz konusu testisler kasıkta hatta karında bile olabilirler ve bir süre bekledikten sonra yavaş yavaş aşağı inerler. Pek çok erkek çocukta bu durum ergenlik çağında düzene girmektedir. Ama bazen testisler tamamen ortaya çıkmazlar ve gizli bir şekilde vücutta kalırlar. Çocuk 5 yaşına geldiğinde eğer testisler skrotum üzerine yerleşmemişse o zaman doktora başvurmak gereklidir.
Doktor çocuk üzerinde gerekli olan tüm muayeneleri gerçekleştirdikten sonra, tedavi için belirlenen bazı ilaçları verir. Bazen bu durumda ilaçlar yerine direkt hormon iğneleri de uygulanarak tedavi yoluna gidilmektedir. Doktor, hastanın durumuna göre gerekli işlemi uygulayacaktır.
Kızlarda Gelişmeyen Organlar:
Bazen de kızların organlarında gelişmeyen ve ergenlikle beraber etken oluşturmayan kısımlar meydana gelebilir. Örnek olarak vajina, yani döl yolu tamamen gelişim gösteremez. Bu durumda jinekoloğa başvurulmalı ve konuşulmalıdır. Doktor ergenlik çağında veya daha sonrasında durumla ilgilenir. Gerekiyorsa problemi ameliyatla da halledebilmektedir. Pek ender olarak da gelişim göstermemiş rahime rastlanmaktadır. Bu durum anlaşıldığında yine doktor elinden gelen her şeyi en ince ayrıntısına kadar yapmaktadır.
Her insan elbette bir cinyete mensup olarak hayata gelir. Çocuğun erkek veya kızı olmasını yumurtanın döllenmesi sırasında üreme kromozomları tespit etmektedir. Fakat bazen çocuk hem erkek hem de dişi üreme organıyla beraber doğmaktadır. Bu tip doğan çocuklara hermafrodit adı verilmektedir.
Bir kızda kendi üreme organlarının yanı sıra erkek üretim organları bulunabileceği gibi yine her erkek çocukta da kendi organlarından başka dişi üretim organları da bulunabilir. Günümüzde bu ve bunun gibi durumlar ameliyatla düzeltilebilmektedir. Vücutla ilgisi olmayan üretim organları bu ameliyat sonucunda alınmaktadır.

Kısırlık

Kısırlık hem erkekler de hemde kadınlarda olabilmektedir. Erkekte sperma, yumurtayı dölleyecek güçte olabilir veya olamaz. Bunun yanında sperma hiç olmayadabilir. Kadında ise bu durum yumurtalıklar da kendini göstermektedir. Yumurta geliştirmeyebilirler. Ya da fallop borularının tamamı tıkanık halde bulunduğundan dolayı yumurta sperma ile karşılaşmamaktadır. Bu yüzden de rahime iniş olmamaktadır.
Fallop borularının tıkanıklığı günümüz teknolojisinde ameliyatla birlikte düzeltilebilmektedir. Diğer tür kısırlıklar ise doktorlarla beraber çeşitli tedaviler sonucu giderilebilmektedir. Bu başarı oranı doktordan doktora değişim gösterebilir.

Dış Gebelik

Yumurta normal olarak fallop borusunda döllenmektedir ve ardından rahme düşüş gerçekleşmektedir. Fakat bazen döllenen yumurta Fallop borusunun içerisinde kalır ve burada gelişim sürecini başlatır. Fallop borusu çok ince olduğundan dolayı yumurta daha büyüme aşamasındayken tüpü yırtar. Bu şekilde periton boşluğunda meydana gelen bir kanama söz konusu olur. Hasta bu kanamayı karın bölümünde ağrılar olarak hissetmeye başlar. Kanama fazlaysa bunun getireceği sancıda yine şiddetli olacaktır. Sancı yerine direkt vajinadan kanda gelebilir. Bir dış gebelikten sonra doğumdan korkmamak gerekir. Çünkü ikinci hamilelik normal olabilir ve yumurta rahimde büyüyebilir.

Vajina İltihaplanmaları

Kadınlarda en fazla görülen üreme sistemi hastalığıdır. Bazıları çok hafiftir ve kolaylıkla atlatılabilir. Bazılarında da çok geniş önlemler almak gereklidir. Vajinanın rahatsızlanmasına genellikle mikroplanmalar yol amaktadır.

Kaynak ;

https://www.dmu.edu/medterms/male-reproductive-system/male-reproductive-system-diseases/
https://www.britannica.com/science/reproductive-system-disease