Herkese selam. Bu yazımda siz değerli öğrenciler için üniversite tercihine yönelik bilgi aktarımında bulunacağım. Üniversite tercihi şu hayatta karşınıza çıkacak olan en önemli seçimlerden biridir. Zira seçecek olduğunuz üniversite, direkt olarak sizin geleceğinizi yani yaklaşık olarak 40-50 yılınızı bir meslekle geçirmenizi sağlayacaktır. Peki, bu denli önemi bulunan bir seçimi neye göre yapmalısınız?

Üniversite Tercihini Nasıl Yapmalıyım?

  • Rehber Öğretmeniniz İle İletişime Geçin

Bu konuda kendi başınıza herhangi bir karar vermeden önce, okulunuzda bulunan rehber öğretmeninizle bilgi amaçlı iletişime geçmelisiniz. O size sevdiğiniz dersleri, yapmakta hoşlandığınız işleri, hobilerinizi ve geleceğe dair hedeflerinizi sorarak en güzel bölüme yönlendirecektir. Bu konuda kendi başınıza kesinlikle adım atmamalısınız.

  • Hedeflerinizi, Ne İstediğinizi Tamamen Kafanızda Oturtun!

Geleceğe dair yapmak istediğiniz, yani sevdiğiniz işi tamamen tespit edin. Peki, bunu nasıl belirleyeceksiniz? İlk olarak neyle uğraşmayı seviyorsunuz onu tespit etmeniz gerekmektedir .Çocuklarla uğraşmayı seven biriyseniz, çocuk gelişim bölümüne. Birilerine bir şeyler anlatmaktan hoşlanıyorsanız, Radyo, televizyon, sinema bölümüne gidebilirsiniz. Yine hukuk, tıp gibi alanlarda işinizi sevmediğiniz takdirde geçen her gün size zehir olacaktır.

  • İş İmkanlarına Bakın

Üniversitede okuduğunuz ya da okuyacak olduğunuz bölümün gelecekteki iş imkanlarına bakın. Çünkü ülkemizde üniversite mezunu olupta, işsiz kalan çok sayıda birey bulunmaktadır. Öğretmenlik, daha doğrusu genel olarak memurluk için, üniversiteden çıkar çıkmaz hiçbir devlet kurumunda işe başlayamayacağınızı bilmeniz gerekiyor. KPSS adı altında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı sizi tekrardan meslektaşlarınızla yarıştırmakta ve aldığınız puan neticesinde atamaktadır. Devlet kurumlarında işe bu şekilde başlayabilirsiniz. 2018 yılının Mart ayını ortaladığımız şu günlerde 10.000’lerce atanamayan öğretmen bulunmaktadır. Bu yüzden iş imkanları çok önemlidir.

YAZARDAN GENÇLERE TAVSİYELER!

Hayatınızın dönüm noktası olan üniversite tercihlerinde kesinlikle hata yapmamaya özen gösterin. Sırf parası iyi diye kesinlikle sevmediğiniz bir bölüme gitmeyin. Bu şekilde bir bölüme giden çoğu kişi üniversiteye girdikten sonra bölümünü değiştirmekte ve yıl kaybı yaşamaktadır. Son olarak da yazımın orta bölümlerinde bahsettiğim rehberlik hocasına danışma konusunu asla unutmayın. Çünkü rehberlik öğretmenleri sizi desteklemek, size yol göstermek için eğitim alıyorlar. Bu fırsatı değerlendirmemek kesinlikle sizin zararınıza olacaktır.