Çin’de meydana gelen ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) olarak bilinen virüs hızla yayılımını devam ettiriyor. Virüse karşı tedavi için bulunmaya çalışılan aşı üzerinde hızla çalışmalar devam ediyor. Aşı üzerinde çalışmaları devam eden uzmanlar ve bunun yanı sıra Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, bu tip bir hastalığın bulunduğu toplumdan tamamen temizlenebilmesi için ancak nüfusun %75 oranında yani Türkiye bazında düşünecek olursak 61 Milyon insanın bağışıklık sahibi olması gerekmektedir diye bir açıklaması mevcuttur.

 Daha Ne Kadar Devam Edeceği Tartışılan Virüs Hızla Yayılmaya Devam Ediyor!

2021 yılı sonlarını işaret eden uzmanlar sürece kadar pandeminin süreceğini öngörüyorlar. Koronavirüsün küresel çapta birçok cana mal olduğu gözler önündeyken tek umut virüse karşı çıkabilecek bir aşının bulunması. Türkiye’nin de bu aşı çalışmalarına dâhil olduğu ve başarı elde etmeye çalışıldığı ülkemiz tarafından ve halkın desteği ile ilerleme sarf etmeye çalışan uzmanlarımız mevcut.

Son dakika haberler: Türkiye’nin koronavirüsten kurtulması için... Profesörden açıklama: Başka yolu yok

Uzmanlar pandemi sürecinden çıkabilmemizi hem aşının bulunmasına hem de aşı bulunsa dahi 2021 sonlarına kadar sürecek olan bir süreç olarak tanımıyorlar.

 İnsanlar Neden Dikkatsiz!

Pek çok insan bu durumun farkında olsalardı halen inanmak istemeyen, vakaları gözleri ile görse de virüsü inkâr eden vatandaşlar var. Yurt dışında, İngiltere, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde gittikçe artan vaka sayıları yüzünden belirli tedbirler alınırken, ülkemizde alınan tedbirlerle daha öne çıkan bir haldeyiz. Bu halde olsak bile bilinçsiz vatandaşlarımız yüzünden virüs bir hayli artan bir ilerleme kaydediyor.

Uzmanların gelecek yılsonunu pandemide kurtuluş olarak görmesi, daha erken bitme ihtimalinin henüz öngörülmemesi de bir noktada bu ihmalkâr insanlar yüzünden bu, vaziyette denebilir.

Ülkemizin önde gelen Enfeksiyon alanında uzman doktorlarımız sayesinde aşı konusunda diğer ülkelerle aynı kulvarda ilerliyoruz. Amaçları doğru aşıyı bulmak ve aynı zamanda da ilk olarak bulmanın da öneminin farkında olarak ilerliyorlar. Bu süreçte uzmanlarımızın ve hastanelerde çalışan doktor ve hemşirelerimizin omuzlarına birçok yük biniyor.

Hayatlarından feragat ederek bir ilerleme sağlamaya çalışan bu insanların destekçisi vatandaş olması gerekirken belirli bir kesimi halen bunun bilincine varamıyor.