Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifası olaylı bir şekilde gerçekleşmişti. Ancak kendisi Türkiye Varlık Fonu’ndaki yönetim üyeliğinden henüz istifa etmemişti. Yeni gelen bir son dakika haberine göre Berat Albayrak Varlık Fonu’ndan istifa etti. Türkiye Varlık Fonu bugün bir toplantı yaptı, toplantıdan hemen önce yapılan açıklamada ise değişikliğe dair bilgi verildi.

Varlık Fonu zarar mı ediyor?

Varlık Fonu’nun yaptığı açıklamaya göre, Berat Albayrak’la birlikte Arda Ermut da görevi bırakmak istediğini belirtti ve bu istek Varlık Fonu tarafından kabul edildi. Varlık Fonu yönetim kurulu üyeliğine getirilen yeni isim de Ahmet Burak Dağlıoğlu olarak belirlendi. Dağlıoğlu’nun bundan önceki görevi Yatırım Ofisi başkanlığıydı. Halen bu görevi yönetmekte olan Dağlıoğlu’nun yeni görevi Türkiye Varlık Fonu yönetim kurulu üyeliği oldu.

Yeni Toplantı

Türkiye Vakıf Fonu, Albayrak’ın istifasından sonra, yeni bir toplantı düzenledi. Şu an itibariyle Vafık Fonu Borsa İstanbul’un büyük bir payını elinde tutuyor. Yaklaşık olarak yüzde 80’in üzerinde olan bu payı elinde tutmaya devam ederken, bundan sonra yoluna yeni gelen üyeleriyle devam edecek. Bu açıklama Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından da onaylandı. İletişim Başkanlığı en son 9 Kasım tarihinde Albayrak’ın istifa haberini onaylamıştı.

Son dakika haberi Türkiye Varlık Fonu yönetim kurulu üyeleri değişti

Berat Albayrak 8 Kasım akşamı yaptığı twitter duyurusuyla birlikte sağlık sorunları nedeniyle görevinden istifa ettiğini haber vermişti. Bu açıklama bir gün sonra İletişim Başkanlığı tarafından kabul edilmiş ve Albayrak’ın istifasının Cumhurbaşkanlığı tarafından kabul edildiği söylenmişti. Yerine de Lütfi Elvan getirildi.

Varlık Fonu’nun Portföyü

Varlık Fonu şu an geniş bir portföye sahip. Bu portföy içerisinde toplam olarak bir çok taşınmaz, iki lisans ve 23 tane şirket bulunuyor. Türkiye Hayat Emeklilik, Ziraat Bankası, Eti Maden, Halkbank, Borsa İstanbul, Vakıfbank, Türk Telekom ve Turkcell gibi şirketler de Varlık Fonu’na dahil olan şirketlerdir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Varlık Fonu başkanının hala kendisi olduğunu söyledi ve de yeni dönemde Varlık Fonu’nu küresel anlamda çok daha iyi yerlere taşımak istediklerini belirtti. Alınan kararların da önemli bir yenilik ya da fevkalade bir durum olmadığını da ekledi.