2020 yılı hayatımızda önemli bir dönüm noktası haline geldi. Evlerimize iyice kapanmak zorunda kaldığımız bu yılda internet tamamen hayatımızı ele geçirdi. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile siber korsanlar da daha hızlı çalışmaya başladı.

2020 yılı içeresindeki siber korsan faaliyetleri diğer yıllara göre iki ya da üç kat daha çok artmış durumda. Hemen hemen her ülke bu faaliyetlerden fazlasıyla bunalmış durumda. Amerika’dan yapılan yeni bir açıklamada ülkedeki İç Güvenlik, Hazine ve Ticaret bakanlıklarının siber korsanlarının hedefi haline geldiği belirtildi. Her ne kadar bu konuda önlem alınsa da siber korsancılık Türkiye’yi de etkilemeye devam ediyor.

Kaspersky’nin Açıklaması

Kaspersky virüs temizleme firması bu yıl siber korsancılık faaliyetlerinin diğer yıllara göre yüzde elli bir düzeyinde bir artış gösterdiğini duyurdu. Bu firmadan yapılan açıklamaya göre en çok siber saldırıya uğrayan ilk on iki ülke arasında ülkemiz de yer alıyor. Siber saldırılar en çok bankacılık alanında etkili.

Finansal sistemlerin ayrıntılarını öğrenmek ve bu konuda kişi ve kurumları zarara uğratmak için siber saldırılar düzenleniyor. Ancak yapılan araştırmalara göre Türkiye’de bundan etkilenen çok fazla kurum ve kişi de yok. Yani siber saldırılar devam etse de şimdilik çok etkili hale gelebilmiş değil.

Aşı Çalışmalarına da Saldırı Düzenlenebilir

Siber saldırılar sadece finansal alanda değil, bir ülkenin güvenlik, sağlık ve istihbarat gibi çeşitli alanlarında etkili olmak için de düzenleniyor. Türkiye’de pandeminin etkisi altında olan ve aşı çalışmalarının yapılmaya başlanacağı ülkeler arasında.

Ama bu çalışmalar sırasında ve düzenleme yapılırken de siber korsanlık faaliyetleri yapılacağı da yapılan ihbarlar arasında. Özellikle paralı bir siber firmanın Türkiye’nin verilerine girmeye çalıştığı Kaspersky tarafından duyuruldu. Siber saldırılara karşı koruma programları da daha etkili bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

Ama internet kullanımı yaygınlaştıkça ve hayatımızdaki her alanı ele geçirdikçe siber saldırılardan kurtulmanın da pek imkânı yok gibi gözüküyor. Türkiye’nin en çok siber saldırıya uğrayan ülkelerden biri olması ise oldukça ilginç ve düşündürücü bir durum.