Türk sinemasının en başarısız alanlarından birisinin korku filmleri olduğu kabul edilir. Başarısız korku filmleri listesine ise özellikle 2000’li yıllarda çekilenleri eklememiz gerekiyor. Çünkü bu filmlerdeki cin öğesi artık bıktırmış durumda. Başka bir konu işlenmediği için son dönem korku filmlerini bir kenara alarak en iyi Türk korku filmi örneklerine bir göz atabiliriz. Tabi filmleri seçerken her ülkenin korku filmlerinin kendi kültürüne göre değerlendirilmesi gerektiğini de hatırlamamamız gerekir. Bir Amerikan korku filmi ile Japon korku filmini karşılaştıramazsınız. Türk korku filmleri de kültürel öğelerden etkilenmiştir.

1949 Yılında Çekilen Çığlık

Türk sinemasında ilk korku filmi 1949 yılında çekilmiştir. Çığlık adlı bu filmi Aydın Arokan hem yazmış hem de yönetmiş. Hakkında fazla bir bilginin bulunmadığı filmin bir kopyasını bulmak artık imkânsızdır. Kısaca anlatmak gerekirse fırtınalı ve yağmurlu bir günde bir doktorun hasta bir kızı ziyaretini konu alır. Kız akrabaları tarafından delirtilmiştir, çünkü mirasına göz dikilmiştir. Onu muayeneye gelen doktor da öldürülmeye çalışılır, ama filmin sonunda kız ölür.

En İyi Korku Filmimiz: Drakula

1953 yılında çekilen Drakula filmi ilk izlendiğinde ayakta alkışlanmış ve tekrar izletilmiştir. Türk sinemasında vampir konusunun ele alındığı ilk filmdir ve film Drakula’nın dişlerinin uzaması açısından tektir. Setteki imkânsızlıklar yüzünden bazı sahnelerde dumanlı bir görüntü için oyuncular ve set çalışanların bir kısmına sigara içirterek duman sağlanmıştır.

Ölüler Konuşmaz ki

Türk sinemasındaki ilk zombi içeren korku filmi olan Ölüler Konuşmaz ki ilk yirmi dakikası oldukça başarılı olan bir film. Ancak daha sonra ölü ve yeniden canlanmış olan karakterin kahkahaları rahatsız edici bir hale geliyor. Aslında Türk kültüründe hortlak ismi verilen dirilen ölüler meselesi baya zengin bir konu. 2000’lerden sonra sadece cinlere bir yöneliş olmasaydı farklı konularda filmler de çekilebilirdi.

Şeytan Kovma Filmleri

Türk sinemasında Metin Erksan tarafından 194 yılında çekilen Şeytan filmi ve Ahmet Uluçay’ın 2000 yılında çektiği Exorcise Şeytan Kovma filmi iki şeytan kovma korku filmi örneğidir. Metin Erksan’ın filmi Hıristiyan öğelerini Müslüman değerleriyle değiştirmiştir. Ahmet Uluçay ise oldukça kısa süren efektleri ve görüntü kalitesiyle başarılı bir film çekmiştir.

Hayal-i Cihan

Çağan Irmak’ın Kâbuslar Evi isimli korku serisinin en güzel filmi olan Hayal-i Cihan hem konusu hem de senaryosu ile takdir toplamıştır.

Musallat ve Diğerleri

Cin filmlerini eleştirsek de bunların arasında ilk çekilenlerden birisi olan 200 yılındaki Musallat çekim kalitesi ve sahneleri ile hafızalarda yer etmiştir. Daha sonraki dikkate değer cin filmleri arasında 2013’teki Dabbe Cin Çarpması ve 2015’teki Siccin 2’yi sayabiliriz.

Küçük Kıyamet

Taylan Biraderler tarafından çekilen ve deprem korkusunu ele alan Küçük Kıyamet 2006’da çekildi ve psikolojik gerilim türünde sayabileceğimiz en iyi Türk korku filmleri arasında. Ayrıca yönetmenlerin 1999’daki Sır Dosyası adlı dizisi de oldukça başarılı.