Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde öğretim üyesi Dr. Sevinç Kapan yeni bir incelemeye başladı. Balıkçıların sahilde bulduğu fosilleri inceleyen Sevinç Kapan bu fosillerin fil fosili olduğuna ve 7-8 milyon yıllık oldukları belirlendi. Bu fosillerin Çanakkale ilinin geçmişi hakkında çok büyük bilgiler verdiği söylendi. Bu fosillere Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Yeniköy köyü sahilinde rastlandığı belirlendi. Köylüler bu fosilleri görünce çok şaşırdı ve yetkililere haber verdi. Fosil ile ilgili yapılan araştırmalar hala büyük bir hız ile devam ediyor.

Balıkçılar sahilde buldu gözleri yerinden fırladı. Türk bilim insanlarını sevince boğan keşif. Tam 9 milyon yaşında

Çanakkale Sahilinde 7-8 Milyon Yıllık Fil Fosili Bulundu!

Geçtiğimiz günlerde çok konuşulan konulardan biri olan 7-8 milyon yıllık fil fosili Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı olan Yöniköy Köyü’nde ortaya çıktı. Fosilin bu kadar eski olmasına rağmen hala yok olmadan kalması görenleri çok şaşırttı. Köyde yaşayan balıkçıların bu fosili fark etmesi üzerine hemen yetkililere durumu bildirdiler.

fosil.jpg

Karşılaşılan görüntü ile birlikte herkes büyük bir şok yaşadı. Fosilin ise bu kadar eski bir zamana dayanması Çanakkale’nin geçmiş coğrafyası hakkında bilgi vermesine sebep oldu. Son zamanlarda bu konu ile ilgili pek çok araştırma yapılıyor. Sosyal medyada çok konuşulan konular arasında yerini aldı.

fosil2.jpg

Fil Fosili Bilim İnsanlarını Sevince Boğdu!

Çanakkale’nin bir köyünde 7-8 milyon yıl öncesine dayanan bir fil fosiline rastlandı. Bu durum karşısında bilim insanları çok büyük bir sevinç yaşadı. Bilim insanları bulunan bu fil fosilinin fillerin atası olduğunu ve çok eski bir zamana dayandığını söyledi. Bulunan fosilin bir diş fosili olduğu ortaya çıktı. Sosyal medya ve dijital haber sitelerine bu fildişleri fotoğrafı düştü. Son derece etkileyici bir görünüme sahip olan bu fotoğraf bilim insanlarının sevinç yaşanmasını sağladı.

fosil3.jpg

Hemen hemen en eski Fosiller arasında yer alan bu hemen hemen en eski fosiller arasında yer alan bu fil fosili bilim insanları tarafından çok büyük bir ilgi gördü. Pek çok bilim adamı fosil incelemek için Çanakkale iline geldi. Fil fosilinin bulunduğu yer incelendiğinde ise arkasında büyük bir ormanın ve önünde ise tatlı bir suyun bulunduğu ortaya çıktı. Bu filin ölüm sebebi ise çevre şartlarından dolayı olduğu öngörülüyor.

fosil5.jpg

fosil7.jpg