Tüp mide ameliyatı sonrası sarkma konusu hemen herkesi telaşlandıran konulardan birisidir. Çok büyük oranda kilo veren insanlarda meydana gelen deri sarkması tüp mide ameliyatı sonrası da olabilir. Ama bu durum sanıldığı gibi sadece hızlı ve çok kilo vermeyle ilgili bir sorun değildir. Tüp mide ameliyatı sonrası bir ay içerisinde hastalar çok hızlı bir şekilde kilo verebilir. Ameliyattan çıkan bir hasta ilk bir ay içerisinde on kiloya yakın kilo verebilir. Ancak sarkma durumu aynı zamanda genetik yapısına, sigara ve alkol kullanımı ya da sağlıksız beslenmeye bağlı olarak da gelişebilir. Çok fazla kilo hastalar için yaşanan yoğun deri sarkması ancak ameliyatla iyileştirilebilir. Spor ve diyet yaparak çok yoğun yaşanan deri sarkmalarının önüne geçmek mümkün olmayabilir. Hastalar ameliyattan bir süre sonra bedenleri daha hazır olduğunda yine cerrahi operasyonlar yoluyla bu sarkmalardan kurtulabilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Zararları

Mide küçültme ameliyatı zararları içerisinde pek çok şey sayılabilir. Ancak bunların her birisinin ancak çok ekstrem bir durumda ortaya çıkacağı da unutulmamalıdır. Ameliyattan sonra meydana gelen ölüm gibi bir risk ancak ameliyat gereken koşullarda ve profesyonel ve deneyimli hekimlerle yapılmadıysa gerçekleşebilir. Bazı durumlarda hastalar yoğun bir enfeksiyonla da karışılabilir. Bu gibi riskler pek çok ameliyat için geçerlidir. Hasta ameliyattan sonra yoğun bir mide bulantısı ve kusma, kanama, nefes darlığı ve kaçak sorunları ile karşılaşabilir. Ancak ameliyatı deneyimli bir hekim yapmışsa bu gibi sorunlar karşısında özellikle kaçak konusunda hemen gerekenleri yapabilir. Kan pıhtısı, kanama ve damar tıkanması gibi sorunlar da az olsa meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda erken davranmak ve gereken doktor kontrollerini aksatmamak şarttır. 

Tüp Mide Ameliyatı Riskli midir?

Mide küçültme ameliyatı sonrası yaşanabilecek beslenme sorunları zaten genel bir sorundur. Yani hastalar iradesiz davranmaktan ya da farklı sorunlardan dolayı tekrar sağlıksız beslenmeye başlayabilir. Bu durum tehlikelidir ve hemen önlem alınması gerekir. Bu ameliyatı yaptırmaya karar verecek olan kişiler kesinlikle kararlı olmalı ve gerçekten diğer alternatiflere başvurmanın bir yararı olmayacağı artık kesinleşmiş olmalıdır. Tüp mide ameliyatı olanlar tüm diğer insanlar gibi çok çeşitli sağlık sorunları ve beslenme sorunları ile karşılaşabilir. Ama bunların çözümü düzenli doktor kontrolleri ve mümkün olduğunca sağlıklı bir beslenme ve yaşam düzenidir. Hasta kendisinde karşılaştığı bütün sağlık sorunlarına karşı hemen önlem almalı ve hemen doktora başvurmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Zaman Yaptırılır?

Günümüzde obezite hepimizin kapısında bekleyen ve oldukça yaygınlaşmış bir sorundur. Ondan kaçmak için hayat tarzımızı renklendirmeli, düzenli egzersiz yapmalı ve gereksiz beslenmeden uzak durmalıyız. Ama bir şekilde obeziteye yakalanan ve fazla kilo alan kişiler tüp mide ameliyatını düşünebilir. Öncelikle sağlıklı olmak ve kilo vermek için gereken çaba gösterilmelidir. Ancak sağlık sorunları ilerlemiş ve kilo almanın önüne geçilemiyorsa mide küçültme ameliyatına başvurulabilir. Ameliyat sonrasında ve genel olarak hayatımızda sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz çok önemli bir yer tutuyor. Yaşam tarzını sağlıklı beslenme ve spora göre düzenlemeli ve mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışmalıyız.

Sağlığımıza kavuşmak için mide küçültme ameliyatına başvurduysak da ameliyat öncesi ve sonrasında doktorun söylediklerine kesinlikle uymalıyız. Gereken talimatlara uyulur ve düzenli olarak kontrole gidilirse uzun vadede bir sorun yaşanmaz. Ameliyat için doktor ve sağlık merkezi seçimi de en önemli konularsan birisidir. Bu konuda hiç bir risk almamak ve deneyimli bir doktor ve hastane bulmak hastanın genel sağlığı için hayati bir önem taşır.