Dünyanın en iyi girişimcileri çetin yollardan geçerek başarıya ulaşmış kişilerdir. Hayal gücü büyük olan bu insanlar fikirleri ile dünyayı etkilediler.

Jeff Bezos

Günümüzde dünyanın en zengin insanları listesinin tepe noktalarında yer alan isim: Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’tur. İşe kitap satarak başlayan site, sonrasında ürün çeşitliliğini arttırarak büyümüştür. 2017 yılında “Yaşayan en zengin insan” unvanını almıştır. Müşteri memnuniyetine önem veren tutumu başarısının temelini oluşturan bir etken olmuştur.

Bill Gates

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates en iyi girişimciler arasına ismini yazdırmıştır. Bilgisayarın her evde bulunacağını geçmişte ifade eden Gates’in haklılığı onun ileri görüşlülüğünün de kanıtıdır. Günde 20 milyon dolar kazanarak büyük bir servete sahiptir.

Jack Ma

Ali Baba’nın kurucusu Jack Ma elde ettiği başarıyı vazgeçmemesine borçludur. Üniversite sınavında 3 kez başarısız olmuş, başvurduğu KFC’de kendisi dışında herkes işe alınmıştır. Bir arkadaşının tavsiyesi ile tanıştığı dijital dünyadan elde ettiği kazanç 30 milyar dolardan fazladır.

Steve Jobs

Apple’ın yaratıcısı Steve Jobs üniversiteyi bırakarak Apple’ı kurduğunda 21 yaşındaydı. Fortuna Dergisi tarafından “En Güçlü İş adamı” seçilmiştir. Evinin garajında kurduğu şirketi dünyanın en değerli şirketleri arasına girmiştir. Ayrıca, Apple’da yıllık 1 dolar karşılığında çalışan Jobs, Guiness Rekorlar Kitabında “En Düşük Maaşlı CEO” olarak unvanını korur.

Walt Disney

Disney dünyasını yaratan isimdir. Walt Disney’in çizdiği karikatürler farklı dergilerde yayımlanmıştır. Bu yoldan ilerleyen girişimci, markalaşma hedefindedir. Sadece çocuklar için değil yetişkinleri de kendi yarattığı dünyasına çekti.

Henry Ford

“İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim.” sözü ile girişimciliğin farklı düşünmeden geçtiğini anlatır. Kurduğu Ford Company ile otomotiv sektörünün temellerini atmıştır.