Uzmanlar tırnak yeme alışkanlığının ergenlik döneminin getirisi olduğunu ve bu alışkanlığın 40lı yaşlara kadar devam ettiğini belirtiyor. Bilinçaltımıza yerleşen bu alışkanlığın stres, heyecan, endişe ve sıkıntı dolu anlarda bilinç dışı olarak bu hareketin yapıldığını belirtmekteler. Bu alışkanlığın tıp dilindeki adı “onikofaji” olarak biliniyor. Sosyal çevrede bu alışkanlık kötü sonuçlar doğurabilmekte. Ayrıca pürüzlü, yenen tırnakların görüntüsünün de dışarıdan bakıldığında hoş olmadığını belirten uzmanlar bazı kişilerin bu olayı abarttıklarını tırnaklarını yok denecek kadar az bir şekilde bıraktıkları ve derilerini kanattıklarını söylemekte.
Tırnak yemenin sağlığı da olumsuz etkilediğini altını çizerek söyleyen uzmanlar, tırnaklarınızı yediğinizde ağzınız ve tırnaklarınız arasında bakteri alışverişi olduğunu ve eğer şeytan tırnağınızı (fazladan ortaya çıkan tırnak üzerindeki deri) yerseniz, tırnağınızın kenarında enfeksiyon oluşabileceğini belirmekteler.
Peki bu alışkanlıktan nasıl kurtulacaksınız ? 5 Etkili yolu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  • Tırnaklarınızı neden yediğinizi bulmalısınız

Her şeyden önce bu madde ile başlamalısınız ki olayı ilk başından öğrenip çözüm bulmaya çalışalım. Bir çoğunuz öylesine elini ağzına götürmeyi alışkanlık haline getirmiş olsa da bazı tırnak yiyen insanlar sıkıntı, stres, korku, endişe duyduğu zamanlarda yemektedir. Belki de bu alışkanlığınızı okulun ilk günü veya ailenizden uzak geçirdiğiniz bir gün ya da hayatınızda ilk defa bir arkadaşınızda kaldığınız gün kazanmış olabilirsiniz. Eğer ne zaman ve hangi nedenle tırnak yemeye başladığınızı bulduysanız, bununla mücadelenin yollarını da çok rahat bulursunuz. Her zaman stres veren kaynakları ortadan kaldıramayabilirsiniz ama o an yapacak başka bir şeyler bulabilirsiniz. İşte sıkıldıysanız, kısa bir yürüyüş yapmak ya da bir bardak su almak için ayağa kalkmak size iyi gelecektir. Uçağa bineceksiniz ve uçmak sizi endişelendiriyorsa yanınıza bir kitap alabilirsiniz. dizüstü bilgisayarınıza film indirip izleyebilirsiniz. Aynı zamanda hissettiklerinizi birileriyle konuşmak da size yardımcı olacaktır.

  • Tırnaklarınızın bakımlı ve temiz olmasına özen göstermelisiniz

Bazı tırnak yiyenler için, bu alışkanlık hali almıştır. Tırnaklarınızı temiz ve bakımlı tutmanız gerekmektedir. Manikür kitlerinde genellikle tırnak makası, törpü, kütikül itici ve manikür kürdanı bulunmaktadır. Çantanızda ya da evinizde bir manikür kiti bulundurursanız kırılan tırnaklarınızı ve çıkan şeytan tırnaklarınızı yemeden düzenleyebilirsiniz. En az haftada 1 kez manikür yapmaya çalışın. Zeytinyağlı veya losyon eklediğiniz suda tırnaklarınızı birkaç dakika bekletin, ölü deriyi dışarı atın ellerinizi kurulayın ve kütikül kremi veya losyon sürün.

  • Caydırıcı Kullanın

Eczanelerde birçok tırnak yemeyi bıraktıran kremleri, yağları, tırnak cilalarını görebilirsiniz. Bu ürünlerden çoğu başparmak emme alışkanlığını bırakmakta da yardımcı olabiliyor. Bu ürünlerin içerisinde kırmızı biber özü gibi maddeler bulunduğundan dolayı tatları acıdır. Acı olmasından dolayı tırnağınızı ağzınıza götürdüğünüz saniye geri bırakmak zorunda kalacaksınız.

  • Kendinize oyalanacak alışkanlıklar bulun

Tırnak yeme alışkanlığınızı unutmak, bırakmak için tüm enerjinizi başka alışkanlıklara harcayabilirsiniz. Konuyu açmak gerekirse ellerinizi boş bırakmayın bir stres topu alıp onla oyalanabilirsiniz, boyama, dikiş dikme, örgü örme, çizim yapma, ya da dantel örme gibi ellerinizi boş bırakmayacak alışkanlıklar edinebilirsiniz.

  • Tedavi Görün

Çok aşırı derecede bu alışkanlığınız ilerlediyse ne yaparsanız yapın ne aklınızda nede hayatınızda bu alışkanlığınızı bitiremediyseniz son çare tıbbi müdahale görmeniz gerekecektir. Tırnak yeme alışkanlığı veya hastalığı obsesif kompulsif bozukluk (obsesyon ve kompulsiyonlarla seyreden anksiyete bozuklukları içinde sınıflandırılan bir psikiyatrik bozukluk) sorununa dahil bir davranış şeklidir. Böyle bir hastalığınız varsa veya şüphe duyuyorsanız, psikiyatriste gitmelisiniz. İlaç tedavisi, terapi veya ikisini birden önerebilir hasta değilseniz de streslendiğiniz de veya ne sebeple tırnağınızı yiyorsanız onun için gevşetici teknikleri öğrenebilirsiniz.
 
Aşağıdaki videoda ise tırnak yemeyi bırakma ile ilgili pratik uygulamaları izleyebilirsiniz.

Konu İçeriği;

  • tırnaklarımı yiyorum ne yapmam gerek
  • tırnaklarımı yiyorum uzaması için ne yapmam gerek
  • tırnak yemenin zararları