Geçtiğimiz günlerde yaşanan İzmir depreminde pek çok kişi hayatını kaybetti ve çok sayıda kişi de yaralandı. İzmir depreminin acıları daha tam olarak sarılmamışken TikTok rezaleti gündeme damga vurdu. Sosyal medyadaki platformlardan biri olan TikTok’ta yer alan kullanıcı, 91 saatin sonunda enkazdan kurtarılan Ayda bebeğin kurtarılma anını canlandırdı. Çekilen video sosyal medyada tepkilerin odağı oldu.

Sosyal medya kullanıcılarının tepki yağdırmasına sebep olan olay TikTok uygulamasıyla gerçekleşti. TikTok fenomenlerinden olan genç bir kız Ayda bebeğin enkaz altından çıkarılmasını canlandırma yaparak video çekti. Videoda Ayda bebeğin enkazdan çıkarılması, annesini yitirmesi ve sonrasında yaşadığı acıların betimlemesi yer alıyordu. Bu video çok büyük tepki topladı.

Anne Ses Ver, Ölme

Videonun hepsi sosyal medya kullanıcılarından tepki görse de akıllarda kalan can alıcı bir kısım vardı. Ceylin Akçalı isimli genç kız videoda anne ses ver, ölme diye bir kısım canlandırdı. Ayda bebek İzmir depreminde annesini kaybetmişti. Bu yaşananlarla ilgili canlandırma videosu çekerek takipçi toplamak isteyen kullanıcı çok büyük tepkilerle karşılaştı. Canlandırmada yaşananlarla ilgili dalga geçtiği için tepki yağmuruna tutuldu.

Ev Değil Artık Yıkıntı

Ceylin Akçalı çektiği canlandırma videosunda Ayda bebeğin enkaz altından kurtarılmasını gösteriyor ve sonrasında da yıkılan binanın yanına gidiyor. Binanın yanında ise evden geriye kalan yalnızca bir yıkıntı kaldı benzeri ifadeler kullanıyor. Bir insanın en kötü diye nitelendirilebilecek bir anını prim yapmak, izlenmek ve takipçi toplamak adına betimleme yaparak videoya çekiyor.

Tepkiler Karşısında Susmadı

Celin Akçalı videoyla ilgili kendine yöneltilen tepkilere cevap verdi. Kendisine tepki gösterenleri sibere şikâyet edeceğini ve yanlarına bırakmayacağını söyledi. Çektiği videonun art niyetli olmadığını, farkındalık yaratmak istediğini hatta video sayesinde daha fazla yardıma ulaşıldığını belirtti. Videoyu paylaşarak hakaret eden, kendisine linç girişiminde bulunanlarla ilgiliyse şikâyette bulunacağını açıkladı. Videoyu kötü algılamayanların da olduğunu hatta çok sayıda kişinin iyi olarak algıladıklarını söyledi. Videoyu kötü algılayanları, konuyla ilgili kendisinin dalga geçtiğini söyleyenleri ise kalpsizlikle suçladı.

whatsapp-image-2020-11-11-at-13-N2xv

whatsapp-image-2020-11-11-at-13-BffT

whatsapp-image-2020-11-11-at-13-96gs