Tahinin Faydaları
Tahinin hammaddesi susamdır yani kısaca susam ezmesidir. Kızartılmış ve kabukları soyulmuş susamlar ezilerek üretilmektedir. Türkiye, Kuzey Afrika, İran, Yunanistan ve Orta Doğu ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Eski zamanlarda ırakta susam bir yağ kaynağı şeklinde kullanılmıştır. Ayrıca Japonya, Çin ve Kore’de susam ezmesi olarak kullanılan tahin aynı bölgelerin klasik yiyeceği olan noodle ile karıştırılarak kullanılmaktaydı. İngiltere’de fıstık ezmesiyle kullanılan tahin Hindistan’da normal tahin şeklinde kullanılmıştır.
Tahin çok faklı şekillerde ve kültürlerle tüketilir. Ülkemizde genelde içine pekmez katılarak kahvaltılık olarak kullanılır, Ermenistan ve çevresinde lahmacunla birlikte kullanılır. İran’da bir çeşit helva olarak ve İsrail’de balık ve et ürünleri ile birlikte kullanılır. Ayrıca İsrail tahini kurabiye ve dondurmalara karıştırarak ta kullanmaktadır.
Tahin çok fazla yağ içerir ve buzdolabında saklanması gerekir. Tahin manganez, amino asit ve bakır kaynağıdır. Ayrıca içeriğinde bol miktarda omega3 ve omega6 bulunur. Çok iyi bir protein kaynağı deposu olan tahini vejeteryanlar gönül rahatlığı ile tüketebilir.
Tahinin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?
Bol miktarlarda kalsiyum içeren tahin B vitamini ve protein açısından oldukça iyi bir kaynaktır. Tahin ayrıca esansiyel yağ asitleri içerir. Bu yağlar cilt güzelliği ve cilt sağlığı için oldukça önem taşımaktadır. Susam yağı aslında çok yüksek değerde kalori içerir fakat tahin gayet ölçülü bir besin deposudur. Tahinin içindeki doymuş yağ oranları, doymamış yağ oranlarından daha azdır. Bu nedenle insan sağlığına zarar teşkil etmez. Bol miktarda E vitamini içeren tahin vücuttaki hücreleri yemiler ve içeriğindeki amino asitler sayesinde karaciğeri dezenfekte etme özelliğin sahiptir.
Tahin ayrıca kalp sağlığını da ileri derecede korur ve bağışıklık sistemine katkı sağlamakla bilinir. Böylece kan damarlarındaki olumsuz etkileri ortadan kaldırır. Saçları ve cildi korur, kas sağlığını da desteklediği bilinir. Şimdi kısa tahinin tüm faydalarını anlatalım.
Tahinin Kalp Sağlığına Etkileri
Harvard Üniversitesi yaptığı bir araştırma sonucunda; doymamış yağların kalp sağlığını koruduğunu ortaya çıkarmıştır. Doymamış yağlar insanlarda kolesterol değerlerini dengeler. Omega3 içerdiği asileri sayesinde kalp sağlığını korur ve kolesterolü dengeler. Özellikle tahin kardiyovasküler hastalıkların riskini en aza indirir bunu içeriğindeki omega3 asitleri sayesinde yapar. Tahinin en büyük ayrıcalığı bit kökenli bir içeriğe sahip olmasıdır. Bu içeriğe diğer bir adıyla fitosterol denmektedir. Bir tatlı kaşığı tahin ortalama 8 gram yağ içerebilir ve bu yağ oranının yaklaşık olarak %80’nini doymamış yağ asitleri oluşturur. Doymamış yağ asitleri kalp sağlığı bakımından çok büyük önem arz eder. Ayrıca omega3 asitleri sayesinde insan vücudunda oluşan iltihaplanma ve buna bağlı gelişen kardiyovasküler hastalıklarının önüne geçer.
Bağışıklık Sitemi Üzerindeki Etkileri
Tahin genel anlamda bağışıklık sistemini koruyan dört ana maddeyi içerir. Bu maddeler sırasıyla; bakır, selenyum, çinko ve demirdir. Bağışıklık sisteminin korunmasında en önemli madde çinkodur diyebiliriz. Az miktarda alınan çinko bile müthiş etkiler gösterebilir. Çünkü çinko beyaz kan hücrelerindeki normal çalışma şeklini destekler. Selenyum ise birçok enzimin görevlerini normal olarak sürdürmesine katkı sağlayabilir. Bu enzimler antioksidan ve antikorların oluşmasından sorumlu olan enzimlerdir. Bakır ve demir her ikisi aynı anda beyaz kan hücrelerini destekler ve hücre üremesine yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemi koruma altına alınır. Günlük düzenli olarak sadece 1 yemek kaşığı kadar alınan tahin, vücut için gerekli olan bakırı %26’sını, çinkonun %9’unu ve demir, selenyum oranının %12’sini karşılamaktadır.
Kemik Güçlendiricidir
Susam genel olarak kemik sağlığını koruyucu etkilere sahip olduğu için yağından elde edilen tahinde tıpkı susam gibi kemik sağlığına büyük faydalar sağlar. Bol miktarda kalsiyum içeren tahin aynı zamanda Magnezyum ve bakır minerallerini de içermektedir. Bir tatlı kaşığı kadar tahinde yaklaşık olarak 90 mg kalsiyum bulunur. Buda kemik sağlığı açısından çok önemli bir kaynaktır. Tahin çinko minerali bakımından da çok zengindir bu nedenle yaşlılıktan doğan kemik problemlerini ortadan kaldırır. Kadınlarda rastlanan menopoz sonrası osteoporoz hastalığına yakalanma riskini azaltır. Aynı şekilde potansiyel olarak bu hastalığı taşıyan erkeklerinde şifa kaynağıdır. Genel olarak omurga ve kalça kemiklerine iyi geldiği bilinmektedir.
Anemi
Susam ve tahin anemi hastalıklarının önüne geçmede ve bu hastalıktan kurtulmada yıllardır tüketilen gıdalardır. Anemi hastalığına yakalanan insanlar damarlarındaki kanın demir ihtiyacını karşılamak için özellikle tahin tüketmelerinde fayda vardır. Bunun nedeni ise 1 kaşık tahinin yaklaşık olarak 4 mg demir içermesidir. Bu 4 mg demir günlük alınması zorunlu olan demir miktarının yaklaşık olarak %4’ü kadardır.
Kolesterole Etkileri
Fitosteroller, bitkilerin içeriğinde bulunan kimyasal bir bileşendir. Ayrıca kolesterol ile birçok kimyasal benzerliğe sahiptirler. Düzenli ve yeterli bir şekilde alınan fitosterollerin kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Hatta kanser vakalarında bile iyileştirme gösterdiği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Tahin yapısında bu maddeyi içermektedir ve 200 gram tahindeki miktarı yaklaşık olarak 850 mg’dır. Buda ortaya koyuyor ki tahin kolesterolü düşürmek için çok uygun bir gıdadır ve sürekli tüketilmesi gerekmektedir.
Solunum Sistemi
Günümüze kadar yapılmış olan birçok araştırma ortaya koyuyor ki; tahinin içeriğinde bolca bulunan magnezyum solunuma bağlı ve solunum yollarında oluşan hastalıkların önüne geçmektedir. Ayrıca kalp krizi geçirme riskini de önemli oranda düşürmektedir. Felci de önlemede etkili bir besin kaynağı olan tahin kan damarlarındaki spazm oluşumlarını da engellemektedir.
Beyindeki Etkileri
İçeriğindeki omega6 ve omega3 asitleri sağlığımıza çok faydalıdır, aynı zamanda beyin sağlığını olumlu yönden etkiler. Alzheimer hastalığı başta olmak üzere birçok hafıza sorununa iyi gelmektedir. Beyindeki sinir damarının arasında milimetrik kopukluklar vardır ve insanlar eski dönük bir şeyi hatırlamaya çalıştıklarında beyinin gizli köşelerinde saklanan bu bilgiler hızla ana merkeze doğru ilerler. Fakat sinirlerdeki bu kopukluklar bilgilerin diğer tarafa akışını engellemektedir. Yeryüzünde bu boşlukları kapatan tek madde omega3 maddesidir. Bu nedenle beyine çok büyük katkı sağladığını uzmanlar bilimsel araştırmalar ışığında ispatlamıştır.
tahin
Tahinin Vücuda Diğer Faydaları

 • Romatizmal hastalıkların giderilmesini yardımcı olur. Kemiklerde oluşan ağrı ve şişlikler için ideal bir mineral kaynağıdır.
 • %20 saf protein içeren tahin kasların güçlü kalmasına yardımcı oluyor ve kas sağlığını çok ciddi bir şekilde destekliyor.
 • Karaciğer detoksu denilen hastalığa karşı korur. İçeriğindeki omega3 minerali sayesinde karaciğeri temiler.
 • Sindirim sistemini ileri düzeyde rahatlattığı bilinir
 • Saçların parlak kasmasına yardımcı olur ve kırılmaları büyük ölçüde azaltır.
 • Cilt sağlığını koruduğu yapılan tüm bilimsel araştırmaların ortak kanıtıdır.
 • Güçlü bir antioksidan olma özelliğine sahiptir.

Tahinin Yan Etkileri Zararları

 • Kanada, İsrail ve Japonya’da küresel olarak yapılan bir takım araştırmalar gösteriyor ki; aşırı tahin tüketimi beraberinde alerjik hastalıklar getiriyor.
 • Aşırı tüketim sağlıksız bir kilo artışına sebebiyet vereceğinden önerilmez.
 • Aşırı tüketimle beraber kolon hastalığına yakalanma riskini arttırır.
 • Yine aşırı tüketimden kaynaklı hipertansiyon, hırıltı ve göğüs sıkışması gibi sıkıntılar doğabilir.
 • Ayrıca aşırı tüketim ishal, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Tahinin Besin Değerleri
Bir yemek kaşığı tahinde (14gr) 85 kalori bulunur. Ayrıca 2,5 gram Protein, 2,5 gram Karbonhidrat, 7,9 gram yağ, 19,7 mg Kalsiyum, 0,9 mg Demir, 49,4 mg Magnezyum, 111 mg Fosfor, 0,1 mg Sodyum, 1,5 mg Çinko, 0,2 mg Bakır ve 0,2 mg Manganez içerir. Tahin; C, D, E, K ve B2 vitaminlerini içermez.
Öneriler
Tahin sadece aşırıya kaçılması durumda sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Onun haricinde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Aldığınız tahinin markasına ve son kullanım tarihine dikkat ediniz. Tahini saf haliyle yemek ağır gelebilir, bu nedenle bir kâse tahine iki yemek kaşığı üzüm pekmezi eklerseniz tüketimi daha rahat olur. Ayrıca pekmezinde sayısız faydalarından yararlanmış olursunuz. Tüm bu faydaları hızlı bir şekilde görmek istiyorsanız tüketimde sürekliliğe dikkat etmeniz gerekir.