İstanbul yerel haberlerde yeni bir zam teklifi gündeme geldi. Yeni bir seneye yaklaşırken 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak şartıyla İSKİ’den suya yüzde 25 oranında bir zam teklifinde bulunuldu.

İSKİ tarafından yapılan planlamada 2021 yılı başlarında suya konutlar dahilinde yüzde 25 oranında bir zam tarifesi yapılması hususunda teklifte bulunuldu. Konutlarda kullanılan su satış tarifeleri teklifinde yer alan konu ise yüzde 25 oranında zam yapılması konusu yer aldı.

Şok Suya % 25 Zam Yapılacak

İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanan yüzde 25’lik zam talebi suya zam yapılacağı haberlerini doğrulayacak nitelikteydi. İSKİ tarafından hazırlanan 2021 yılı Analitik Bütçe Tasarısı planlamasında suyla ilgili tarife teklif konuları yer aldı.

Tarife teklifleri 2020 yılı içerisinde 7 milyar ve üstü seviyelerinde bir bütçeye sahipken, 2021 yılı Ocak ayı başlarında 8 milyar olarak belirlendi. Vatandaşlar şimdi suya yapılacak olan yüzde 25’lik zammı düşünmeye başladı. Söz konusu teklif değerlendirmeye alınırsa İski suya yüzde 25 oranında bir zam yapacak.

İstanbul’da Su Kullanımı Yüksek

İstanbul bölge genelinde ki konutlarda su kullanımı yüksek bir seviyede seyrediyor. 2021 yılının yaklaşmasına az bir zaman kala vatandaş suya yapılacak olan zam haberlerini tartışmaya başladı. 2021 yılı itibari ile su satış tarifeleri ile ilgili yapılan değerlendirmede sıfır ile 15 metreküp aralığında olan su tüketimi için uygulanması planlanan 4.60 TL’lik tarifeye yüzde 25 zam yapılacak. Bu detay konut 1. kademe için geçerli olacak.

Yapılacak olan bu zamla birlikte 4.60 lık tarife 5.73 liraya yükselecek. Su kullanımı 17 metreküp ve üzeri olan konutlarda kullanılan su 6.78 lira olan tarifeye de yine yüzde 25 oranında bir artışa gidilecek. Bu duruma göre 6.78 liralık tarife ile birlikte uygulanan zam 8.50 lira olarak yansıyacak. Yapılacak olan bu % 25’lik zam teklifinin yarın akşam saatlerinde düzenlenecek olan İSKİ Genel kurul toplantısı ile netlik kazanması bekleniyor. İstanbul’da yaşayan vatandaşlar şimdi İSKİ tarafından yapılacak olan zam toplantısının sonuçlarını bekliyor.