Azerbaycan, Ermenistan işgali altındaki toprakları alıyor. Bunlardan biri olan Şuşa kenti tam 28 yıldır Ermenistan’ın işgali altındaydı. Azerbaycan’ın cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Şuşa’nın işgalden kurtarıldığını açıkladı. İlham Aliyev, bu başarıdan sonra Azerbaycan’ın en önemli eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in mezarına bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarete çelenkle giden İlham Aliyev, mezarın başında saygı duruşunda bulundu ve burada Milli Marş okundu. Eşi Mihriban Aliyev ile birlikte Haydar Aliyev’in mezarını ziyaret eden İlham Aliyev, 20 Ocak şehitleri için Bakü Şehitler Hıyabanı’na da bir ziyaret gerçekleştirdi. Ulusa sesleniş konuşmasını da Ebedi Ateş Anıtı’nda yapan Aliyev, buraya da bir çelenk bıraktı.

İlham Aliyev’in Ulusa Seslenişi

Seslenişinde, 28 yıl sonra Şuşa’dan ezan sesi duyulacağının müjdesini verdi. Şuşa için, Kafkasya’nın incisidir söyleminde bulundu ve biz bu tarihi savaş meydanında kazandık diyerek müzakere masasına oturmadıklarını belirtti.

Hocalı katliamına da değinen Aliyev, bu olaydaki kurbanların intikamını aldıklarını büyük bir yüreklilikle dile getirdi. Ermenistan’a düşman diyerek, bu düşmanı kovacaklarının sözünü verdi.

Son Dakika! Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, tarihi müjdeyi verdi: Şuşa, 28 yıl sonra Ermenistan işgalinden kurtarıldı

Yıllardır çözülemeyen Dağlık Karabağ sorununa da değindi ve Karabağ Azerbaycan’ın toprağıdır diyerek ekledi. Ekonomik güçlerinden, ordu için gerekli silahları dışarıdan aldıklarından ve siyasi irade ve birliklerinden bahsetti.  Dağlık Karabağ’daki sözde Ermeni lider Arayik Harutyunyan, Şuşa düşerse, Karabağ düştü demektir demişti.  Sözde Ermeni lider bu sözleri söylerken Azerbaycan Şuşa bölgesine sadece 5 kilometre uzaklıktaydı ve şimdi Azerbaycan bu zaferini kutluyor.

Azerbaycan’ın Haklı Gururu

Şuşa’nın Ermenistan işgalinden kurtulmasından sonra İlham Aliyev’e mektup yağdı. Babamın vasiyetini gerçekleştirdim diyen İlham Aliyev, tüm Azerbaycan halkına gözünüz aydın olsun sözleriyle karşılık verdi. Kendisine gelen mektuplardan çok memnun olan Aliyev, büyük bir halk olduklarını ve yumruklarının demir yumruk olduğu benzetmesini yaparak bu yumrukla tüm düşmanların başını ezeceğiz dedi. Haklı zaferlerini bu sözlerle tüm dünyaya ilan eden Azerbaycan, bu iktisadi gücümüz olmasaydı ordumuz bu kadar güçlü olamazdı diyerek iktisadi gücüyle övündü.

8 Kasım 2020‘nin Azerbaycan tarihine geçtiğini ve şanlı bir zafer olduğu açıklamalarına yer verdi. Artık Şuşa’da Azerbaycan bayrağı dalgalanacak.