Ülkemizde sünnet yaptırma olayı %100’lere kadar ulaşmaktadır ve erkek çocuğu sahip olanların genellikle sorduğu sorulardan biriside hangi yaş aralığın çocukları için sünnet yaptırmak daha sağlıklı ve yararlı zaman dilimidir.
Sünnet bir çok açıdan faydalı bir cerrahi operasyondur. Sünnet yaptırmak yararlı olduğu kadar bunu doğru ellerde ve yerde yaptırmak için çocuğunuz için daha iyi olmaktadır.
 
Erkek çocuklarının penisinin ucundaki fazla et parçasının tamamen uzaklaştırılması işine sünnet denilmektedir. Bu parçanın uzaklaştırılması ile beraber çocuğunuzun idrar akımının engellenmemesine, idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma oranını düşürmesine, cinsel yolla bulaşan hastalıklarının riskini azaltmasına ve kansere yakalanma oranın düşürülmesine olanak tanır. Sünnet olmamış çocuklarda, sünnet olan çocuklara oranla bu tip rahatsızlıklara yakalanma durumu daha fazladır.
 
Sünnet olacak çocuklarınızın sünnet olma yaşını doğru seçmek çok önemlidir. Sünnet için önerilen ideal dönemler doğumundan başlayarak 1.5 yaşına kadar olan dönem ve 6 yaşından 10 yaşına kadar olan yaş aralığıdır. Psikolojik olarak sakıncalar doğabilecek yaş aralığı olan 1,5 ve 6 yaş arası sünnetten kaçınmakta çocuğunuz için fayda vardır.