Komplikasyon ve ilerleyen yaşlarda cinsel sorunların meydana gelmemesi açısından sünnet edilecek kişinin yaşı çok büyük önem arz etmektedir.
Yeni doğan dönemlerinde sünnetin yapılmaması gibi durumlarda uzmanların önerisi 1,5 yaş sonrasına bırakılmasıdır. Bu dönemlerde önerilmemesinin sebebi, çocukların fazla kilo aldığı süt çocukluğu döneminin bu iyileşme süreçlerinde pubis’in önünde bulunan yağ dokusunun içerisine gömülen penisin yapışıklık ve buna benzer problemleri doğurabilme ihtimalidir. Elbette bu gibi durumlara çözüm yolları ve tedavi yöntemleri mevcuttur fakat medikal bir gereklilik olmadığı sürece bu yaşlarda sünnet işlemi yapılması uzmanlar tarafından önerilmemektedir.  Bebekler ortalama 1 yaşından sonra yürümeye ve hareketlenmeye bağlayacağından yağ dokularında azalma meydana gelecek ve dolayısı ile böyle bir komplikasyon riski de tamamen ortadan kalmış olacaktır. Psikologlar ise 3-6 yaş arasındaki erkek çocuklarda gelişim süreci nedeniyle babayla yarış içerisinde olacaklarından bu dönemlerde çocukların sünnet edilmesinin yanlış olduğu kanaatindedirler.
Fakat bunlar genelde lokal anestezi ile yapılan sünnetler için geçerlidirler. Çocuk yaşta yapılan sünnetler günümüzde artık genel anestezi kullanılarak yapılmakta olduğu için yukarıda belirttiğimiz zararlarda büyük oranda ortadan kalkmış durumdadır. Hastanelerde sünnet yapılmadan bir ön muayene yapılmakta ve çocuğun sünnet edilmesi için sorun teşkil eden bir durumun olup olmadığı kontrol edilmektedir. Aynı zamanda sünnet edilecek çocuğa sünnet günü yaşanacak olayları ve sünnet sonra gelişen durumları uygun bir dille anlatılmaktadır. Sonrasında anestezi uzmanı ile tanıştırılıp sünnet olacağı ameliyathaneyi görmesi sağlanmaktadır. Sünnet tarihi belirlenir ve yarım saat öncesinden aç karınla hastaneye gelmesi gerektiği söylenir. Verilen bir ilaç ile de çocuğun sakinleşmesi ve rahatlaması sağlanır. Bu ilacında çok kısa bir hafıza kaybı özelliği bulunmaktadır ve bu sayede çocuk sünnete hem girerken hem de çıkarken yaşadıklarını hatırlamayacaktır.
Sünnetten önce penisin sinir hücreleri uyuşturulur ve sünnet sonrası yaklaşık 15 saat ağrı hissedilmez. Penisin sünnetten sonraki üç gün içerisinde iç çamaşıra yapışmasını engellemek için kullanılan bir krem doktor tarafından verilir ve bu krem çocuğun penisine sürülür. Krem sürüldükten sonra çocuk için hiçbir hareket kısıtlaması kalmayacaktır.

Sünnet Nedir? Sünnet Yaşı Neden Önemlidir?

Sünnet: erkeklerde penisin ucunda bulunan ve penisin baş kısmını örten ve koruyan üst derinin kesilerek alınmasıdır.
sünnet nedir sünnet nasıl olur
Dünyamızın farklı bölgelerinde ve kesimlerinde genellikle dini, sosyolojik ve sağlık açısından gerekli görüldüğü için bu cerrahi operasyon neredeyse tüm erkeklerde uygulanmaktadır. Tarih boyunca köleleri belirlemek, uzun bir yaşam için adak, yeniden doğuş, sembolik kastrasyon amacıyla yapılmış olmakla birlikte günümüzde bazı topluluk ve kabilelerce karşı cinse çekici olmak, ana kuzusu gibi tabirlerden kurtulmak, hijyen, erişkinliğe geçiş ve cesaret göstergesi amacı ile yapılmaktadır.
Büyük bir çoğunluğu Müslüman olan ülkemizde de sünnetin her erkekte yapılmasın nedeni başta dini bir zorunluluk ve geleneksel olarak toplumun sosyal yükümlülüğü olarak görülmesidir. Günümüzde özellikle son dönemlerde artış gösteren yeni doğan sünneti yaptırmakta olan ailelerde ise durum sanıldığından farklıdır. 2 yıllık bir süre boyunca yeni doğan sünneti yapan bazı hastaneler anketler düzenleyerek bir takım bilgilere ulaştı ve yeni doğan sünneti yapan ailelerin neredeyse hepsi sağlık ve hijyen amaçlı yaptırdığını belirledi.

Sünnet Mutlaka Yaptırılmalı mı?

Sünnetin aslında gerçekten sağlıklı olup olmadığı konusunda kesin emin olamayan bazı doklar ise sünnet konusunu şöyle açıklıyor:
‘’Son zamanlarda erkek sünnetinin HIV diye adlandırılan bir virüs taşıyıcılığı hastalığına karşı etkin bir koruma yöntemi olmasının tartışmaları günden güne şiddetlenmektedir. Bu konu ile ilgili biz çocuk cerrahlarına hem faks hem telefon hem de mail yoluyla çeşitli sorular gelmekte ve aileler sünnet işleminin tıbben gerekli olup olmadığını sorgulamaktadırlar.
Biz cerrahlar geçmişten günümüze kadar sünnetin tarihini incelediğimizde konuyla ilgili çokta net cevaplar verememekteyiz. Sünnetin gerçekten aşırı gerekli olduğu tıbbi durumlar oluşmuştu fakat her erkek çocuğuna sünnet gereklimi? Son araştırmalarımızda Amerikan Çocuk Akademisi bir bildirge yayınlamış ve bildirgeye göre hareket ettiğimiz zaman sünnetin sadece potansiyel olarak faydalı olduğu kanaatine varmıştık.
Günümüzde sünnet ile ilgili son yaklaşım şekli HIV adı verilen ve cinsel ilişki yoluyla bulaşan virüse karşı koruyucu etkisi olduğu şeklindedir. Bu görüşe tam anlamıyla karşı çıkan ve zorunlu olmadıkça yapılmaması gerektiğini savunan bazı cerrahlarda mevcuttur’’
Sünnet edilecek kişinin zamanı doğru seçmesi gerektiğini savunan uzmanlar sünnet hakkında bilinmeyen ve merak edilen konuların hepsine açıklık getiriyor:
‘’Biz hekimler sünnet ile ilgili en çok karşılaştığımız konu genelde sünnetin gereli olup olmamasından ziyade ilerde herhangi bir koşulda sünnet yapılması gerekirse bu durumda zamanlama nasıl seçilmelidir sorusudur’’
Hastane kuruluşlarının deneyimlerine göre literatürler ışığında yapılan değerlendirmelere bakacak olursak, yeni doğan dönemlerinde yani doğumdan sonra geçen ilk bir aylık sürede yapılan sünnetler çok büyük oranlarda memnuniyet kazanmıştır. Ayrıca bu aileler sünnet sonrası çok rahat geçtiği için bu dönemler arasında sünnet yapılmasını tüm aileler önermişlerdir. Yeni doğan dönemlerinde sünnet işlemi yaklaşın 45 dakika önceden sürülen ve anestezik madde içerden kremden sonra, Gamco Clamp adı verilen ve halk arasında çan olarak bilinen bir alet yardımı ile yapılmaktadır. Sünnette kesilen deri parçası iki adet metal parça arasında sıkıştırılarak kesildiğinden, sünnet sonrası ek dikiş atma gereği duyulmamaktadır. Bu nedenle sünnet için en uygun yaş doğumdan sonraki ilk bir aylık süre gibi görünmektedir.

Sünnette genel anestezi mi lokal anestezi mi?

Dünyada en gelişmiş ve aşışı modern ülkelerde sünnet işlemi genellikler genel anestezi uygulanarak yapılır. Genel anestezi sıkılan bir gazın etkisiyle işlem sırasında çocuğun uyumasını sağlar ve bu sayede çocukta korkma ve hissetme gibi sünnet esnasında sorun teşkil edecek durumlardan kurulmuş olunur. Bu sayede sünneti yapan cerrah ta işini hem rahat rahat yapar hem de hata riski ortadan kalkar. Fakat lokal anestezide çocuk acıyı hissetmemesine rağmen dokunuşları hisseder ve korku hissine kapılıp operasyonda sorun teşkil edecek bir harekette bulunabilir. Genelde ebeveynler çocuklarının anesteziye alerjisi olup olmadığını merak ederler. Oysaki ameliyathanelerde bu ve buna benzer durumlarda anında müdahale imkânları sınırsız olduğu için korkulacak bir durum yoktur. Ama her ihtimale karşı sünnet öncesi anestezi uzmanı ile görüşme sağlayıp bu konuyu değerlendirmek en doğrusudur.

En önemli Sorun kanama ve enfeksiyon

Günümüzde çok fazla yapılan bu cerrahi operasyonda gözlemlenen en belirgin komplikasyonlar kanama, penil yapışıklıklar, enfeksiyon, uzun kalmış sünnet derisi, frenulum, uretral fistül ve tetanos dur. Bu kadar çok yan etkisi bulunmasından da anlaşılacağı üzere bu sıradan bir işlem değildir ve ciddiye alınması gereken bir operasyondur.
Yazımızı bitirirken güzel bir video ile sonlandıralım. Sünnet olduktan sonra “pipisi”ne iltifatlar yağdıran genç kardeşimize geçmiş olsun dileklerimizle.