Sumağın Faydaları

Sumak sınıf olarak sakızağacıgiller familyasının bir üyesi olup 50-300 cm boylarında çataklı, gri, genç salları ve kırmızı tüylü bir bitkidir. Dalları 2-10 cm uzunluk ve 3-4 cm genişliktedir, ayrıca dişli kenarlı seyrek tüylü yeşilimsi bir renge sahip yaprakları sonbahara doğru kızararak dökülür. Olgunlaşınca koyu kırmızı bir renk alan tek tohumlu ekşi ve sulu meyveler veren bir çalıdır. Sumağın sağılığa faydaları yüzyıllardır bilinmekte olup tıp sektöründe de yaygın kullanılan bitkilerdendir.
Anayurdu tam olarak bilinmemekte fakat yaygın yetiştirildiği yerler olan Anadolu, Kafkasya, Kırım, Irak, İran ve Akdeniz ülkelerinden ispanya olduğu düşünülmektedir. Dünya üzerinde 125 çeşidi bulunan sumak ülkemizde sadece rhus cinsi ile tanınmaktadır. Ilıman ve sıcak iklimlerde yetişen sumak, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaklaşık 1900 metredeki makilerde veya orman diplerinde topluluklar halinde görülebilmektedir. Sumağın sağlığa katkılarının yanı sıra eski Türkmen çadırlarında da boyama amaçlıda kullanılmıştır.
Mutfakta kullanılan kısmı olgun meyveleridir ve baharat olarak kullanılır. Bu meyvenin birleşiminde yağ, protein, tanen, flavon, antosiyanin, potasyum, fosfor ve magnezyum bulunmaktadır. Yapraklarının bileşiminde ise tanen, mum, asit, uçucu yağlar, sarı boya ve şekerler bulunmaktadır.

Sumağın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

Sumak tıp alanında kanama dindirici, ishal kesici, kan şekeri düşürücü, mikrop öldürücü, göz iltihabı giderici ve serbest radikal süpürücü yani antioksidan olarak kullanılır. Bunların dışında daha birçok hastalığın tedavisinde de kullanılır. Bu etkilerin sağlanması için 100 gram yaprağı 5 bardak suda kaynatarak günlük düzenli olarak 2 bardak içilmesi gerekir. Ayrıca boğaz ve diş ağrılarının hafiflemesi için gargara şeklinde de uygulanabilir.

Sumağın İshale Etkileri

Sumağı bal ile tatlandırarak düzenli olarak tüketirseniz ishal sorununuzu çözebilirsiniz. Çünkü sumaktaki element ve mineraller bağırsakları çalıştırır ve sindirim sistemini güçlendirir. Hem ishalde kurtulursunuz hem de bağırsaktaki zararlı bakterilerden. Antioksidan özelliğe sahip olan sumak midede ve bağırsaklarda zarar veren mikrop ve bakteri yok ederken genel sindirim sistemi sağlığını olumlu yönde etkiler.

Mide Üzerindeki Etkileri

Burada ister yemeklere katarak tüketin ister bal ile tatlandırarak tüketin. İki işlemde aynı etkileri sağlayacaktır. Özellikle kusma ve mide bulantısına çok gelir. Düzenli tüketim yapılırsa midede ki asit oranları dengeler ve mide duvarını kalınlaştırarak başta mide kanseri olmak üzere birçok mide hastalığına karşı korur.

Sumağın Gastrite Etkileri

Sumağı dilerseniz yemeklere ilave ederek dilerseniz de kantaron ile birlikte kaynatarak bal ilave ediniz. İki şekilde de tüketilen sumak aynı faydaları sağlar ve özellikle gastrit ve mide ekşimesi sorunlarını ortadan kaldırır. Ayrıca gastrit kanseri tedavisinde de etkili olan sumak antioksidan olduğu için serbest radikalleri yok eder ve hücrelerin kanser hücresine dönüşmesini engeller.

Sivilce ve Çıbana Etkileri

Ciltte oluşan sivilce ve çıbanlar için çok faydalı olan sumak kaynatılıp bal ile tatlandırıldıktan sonra masaj yaparak sorunlu bölgeye uygulanır. 15 dakika kadar bekledikten sonra yıkanır. Bu işlem sivilce ve çıbanları yok edecektir. Ayrıca düzenli olarak bu işlemi yaparsanız uzun vadede yüzdeki akne ve siyah noktalarda yok olacaktır. Bunun dışında yaşlılıktan kaynaklanan benek ve kırışıkları da büyük ölçüde yok edecektir.

Ağız Yaralarına Etkisi

Bu tür ağızda oluşan yaraların iyileşmesi için sumak kaynatılır ve bir miktar bal eklenerek gargara yapılır. Bu işlem ağızdaki yaraları iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda ağızda oluşan bakteri ve mikroplarında temizlenmesini sağlar. Ayrıca diş eti iltihaplanmalarına da çok fayda sağlayan bi karışım düzenli tüketildiği takdirde ağız konularını da giderecektir.

Susuzluk Üzerindeki Etkileri

Özellikle yaz aylarında ve böbrek hastalarında yaşanan susuzluk problemine çare olabilecek bir bitki olan sumak suda kaynatılıp bal ilave edilir ve tüketilir. Bu sayede hem susuzluğunuzu alır hem de uzun süre suya ihtiyaç duymanızı engelleyebilir. Özellikle uzun yolculuklarda ve dağcılar tarafından sıkça kullanılmaktadır. Ancak mecbur kalınmadıkça uygulanması önerilmez çünkü su doğadaki en faydalı içecektir.

İştah üzerindeki Etkileri

Günümüzde kilo vermek kadar kilo almak isteyen insanlarda bulunur. Ancak sanılanın tam tersine kilo almak kilo vermekten daha zor ve zahmetli bir iştir. Sumak yemeklere ilave edildiği takdirde çok doğal bir iştah açıcı etkiye sahiptir. Üstelik sağlıklı bire kilo almanızı sağlayacaktır.

Hemoroid (Basur) Üzerindeki Etkileri

Basur tedavisi için yüzlerce yöntem bulunmakta fakat genellikle cerrahi operasyon yapılmadıkça kalıcı çözüm sağlanamamaktadır. Sumak tüketerek basur tedavi edilemez ancak ağrıları hafifletilebilir. Bunun için suda kaynatın ve bir miktar bal ilave ederek yemeklerden 30 dakika önce aç karına için. Bu işlem basur ağrılarını dindirmekle kalmayacak sindirim sistemine de yardımcı olacaktır.

Göz Kızarıklıklarına Etkisi

Aşırı yorgunluk ve bazı alerjik durumlardan ötürü gözlerde kızarıklık oluşabilir. Ayrıca uykusuzluk ve fazla bilgisayar başında oturmak gibi faktörlerde bunu tetikleyebilir. Ancak sumak kaynatılıp bir pamuk yardımı ile gözlere pansuman şeklinde uygulanırsa kısa sürede gözlerde oluşan kızarıklıklar ortadan kalkacaktır. Bunun dışında gözlerin daha iyi görmesini sağlayacak ve yaşlılık kaynaklı ortaya çıkan katarakt gibi hastalıkları da büyük ölçüde tedavi edecektir. Ayrıca gece körlüğü diye bilinen göz hastalığının tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ağrı Kesici Etkisi

Sumak ağacının zamkı özellikle dişlerde çok etkili bir ağrı kesicidir. Bu zamk dişe bastırılır veya çiğnenirse dişteki ağrıları büyük oranda dindirir. Ayrıca diş ve diş eti sağlığına da katkı sağlar. Diş çürümelerini önler ve dişlerin beyaz ve doğal sağlığına kavuşmasını sağlar.
sumak

Sumağın Zararları ve Yan Etkileri

Sumağın bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış her hangi bir yan etkisi bulunmaz. Anacak bilinçsiz ve aşırı tüketim yapılması bazı yan etkiler oluşturabilmektedir.

  • Tansiyon hastalarının kullanması önerilmez. Çünkü tansiyon değerlerinin istenmeyecek kadar düşmesini veya yükselmesini tetikleyebilir.
  • Aşırı derecede tüketim %90 oranında kabızlığa neden olmaktadır bu nedenle kabızlık sorunu yaşayanlarında uzak durması önerilir.
  • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktor tavsiyesi olmadan tüketilmesi önerilmez. Ancak bu konuda kesin bir bilgi mevcut değildir.

Sumağın Besin Değerleri

Sumağın 100 gramında 349 kalori bulunur. Ayrıca; 12,3 gram protein, 36,7 gram karbonhidrat, 12,9 gram yağ ve 33 mg sodyum bulunmaktadır.

Öneriler

Sumağın ilaçlar ile bir etkileşim sağlayıp sağlamadığı bilinmemektedir. Bu nedenle ilaç tedavisi gören kişilerin tüketmeden önce doktora başvurmaları gerekebilir. Bunun dışında aşırı tüketim yapılmadığı sürece gönül rahatlığı ile tüketilebilir.
Kaynaklar:

  1. http://www.healwithfood.org/health-benefits/sumac-spice-good-for-you.php
  2. http://keepfitkingdom.com/top-5-health-benefits-sumac/