Bilindiği üzere spor, yaşamınızı çok olumlu yönde etkilemektedir. Ancak spor yaparken de dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Sağlığınızı olumsuz etkileyecek hareketlerden, besinlerden vb. olumsuz sonuçlar doğuracak durumlardan uzak durmalıyız. yazıda da bahsedileceği gibi bütün bunlara dikkat edilmesi sizler için en doğru yolu gösterecektir.

Öncelikle kesinlikle spor yapmaya başlamadan önce mutlaka esneme ve ısınma hareketleri yapılmalıdır. Bu egzersizler sakatlanma riskinizi en aza indirecektir.  En az beş dakika yapılması önerilen egzersizler, kanınıza giden akışı hızlandıracağı gibi kaslarınızın üzerindeki baskıyı da azaltacaktır. Ayrıca spor bittikten sonrada başlangıç egzersizlerinin yapılması gerekmektedir.

Diğer bir dikkat edilmesi gereken husus beslenmedir. Beslenmeye dikkat etmek sağlığınız için de çok önemli olduğu gibi kas gelişiminde de aşırı önemlidir. Kas gelişimi için bilindiği üzere protein ağırlıklı besinlere yönelmeliyiz. Ancak önemli olan konu protein değerlerinin ne eksik ne de fazla olmasıdır. Bilinenin aksine sporda karbonhidrat alımı tamamen kısıtlanmamalıdır. çünkü ihtiyaç duyulan kas enerjisi karbonhidratlar sayesinde sağlanmaktadır.

Fiziksel yönlerine değindiğimiz sporun, yanı sıra düşünce açısından da önemi çok fazladır. öncelikle spor yaparken motivasyon kesinlikle yüksek tutulmalıdır. Yapılan egzersizler sonucunda tek düzen devam eden sporunuzu hocalarınız tavsiyesiyle değiştirmeye özen gösteriniz. Çünkü motivasyon kaybının, yaptığınız spor da  yavaşlamaya sebep olabilir.

Spora yeni başlamış kişiler için özellikle tavsiye edilen düzenli bir spor çizelgesi oluşturma ilerlemenizde hızlanma gösterecek, vücudunuzun gelişimini düzene sokacaktır. Plansız yapılan sporlar, kaslarda gerileme ve vücutta şekil bozukluğuna neden olabilir. Daha kötüsü sağlığınızda olumsuz etkiler oluşturabilir. Bu tarz sorunlarla karşılaştığınızı düşünüyorsanız, spor planınızda oynama yapıp hareket sayısını veya yoğunluğunu azalatabilirsiniz.

Spor da öncelikle kendinizi tanımanız gerekmektedir. Kendinize uygun bir planda çalışmanız yani tek düzen planda devam etmemeniz vücudunuz açısından faydalı bir yol izleyecektir. Tavsiye edilen hususlardan biri de beslenme programınızı gittiğiniz salondaki profesyonel hocalar veya diyetisyenler tarafından belirlemeniz sizin için çok yararlı olacaktır.