Spinal anestezi sadece bel bölgesinden aşağıda bulunan organlara yapılan operasyonlarda
kullanılan anestezi çeşididir. Örneğin; bacak kırıkları, dizde protez ameliyatları, myom ameliyatları, sezaryen, hemoroid, kasık fıtığı vs. Genel anestezi almaya uygun olmayan hastalarda spinal anestezi tercih edilir. hastanın kronik akciğer sorunu, kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, herhangi anestezik ilaçlara olan alerjisi bu durumu etkiler.
Eğer ameliyat bölgesi belden aşağıdaysa aslında spinal anestezi büyük bir kolaylıktır. Çünkü genel anestezi alan hasta tamamen uyutulur ve solunum cihazına bağlı olarak operasyon sürer uyanma güçlüğü çekebilir ancak spinal anestezide hastanın bilinci açıktır ve ameliyat bitiminde rahat bir şekilde odasına gelir, 2-3 saat herhangi bir ağrı hissetmeden dinlenebilir.
Spinal anestezi nasıl yapılır?
Öncelikle hastaya damar yolu açılır, tansiyon aleti ve ekg elektrodları bağlanır, hastanın durumu göz önünde bulundurulur ameliyat öncesi anestezi uzmanı tarafından yapılan muayenede yada hasta ameliyathaneye alındığında hasta bilgilendirilir .( senin belinden aşağısını uyuşturacağız gibi.)
Hastanın öncelikle aç olup olmadığı sorulur, tansiyonu ölçülür eğer tansiyon ve nabız operasyona başlamaya müsaitse işleme başlanır.
Hasta ameliyat masasında personelinde yardımıyla oturtulur , başını çenesine yaslaması ve belini dışarı doğru çıkarması istenir.
Bu işlemi anestezi uzmanı yapmaktadır. Hastaya ne yapacağını söyler.
Öncelikle sırtını temizler.
İnsan iskeleti 33 vertebradan oluşur. bunların 7 si servikal 12 si torakal ve 5 i lomber’dir .
Lomber 3-4 aralıklarına küçük bir iğne yardımıyla kateter yerleştirilir bu kateterden BOS (beyin omurilik sıvısı) nın gelip gelmediği kontrol edildikten sonra  ve buradan anestezik ilaç verilir. Sırayla sıcak, ağrı ve soğuk duyuları hastada kaybolur
Bu işlem 1 dk yı aşmayan bir sürede olur ve hastanın ayaklarında sıcaklık ve karıncalanmalar başlar hasta ameliyat masasına yatırılır.
Uyuşmanın tamamen sağlandığı kontrol edilir, seviyesine bakılır ve operasyon başlar. Bu sırada hasta dokunulduğunu hisseder ancak kesinlikle bir ağrı yada acı hissetmez.
Ameliyat süresi boyunca başında bir anestezi teknisyeni onu bekler, tansiyon, nabız, ve solunumunu takip eder.
Herhangi bir sıkıntısı, mide bulantısı, baş dönmesi olursa anestezi teknisyenine bildirmesi gerektiği söylenir. olası bir durumda hemen acil müdahale edilir.
Spinal anestezinin yan etkileri nelerdir?
Spinal anestezi sonrasında başın dik tutulmaması halindekafa içi  kraniel basıncın artmasıyla aşırı baş ağrısı görülebilir.(genç hastalarda daha çok görülür),mide bulantısı, düşük tansiyon da görülebilir.
Spinal anestezi yapılırken çıkabilecek sorunlar : iğnenin kırılması, yanlışlıkla damar içine enjeksyon yapılması,bulantı kusma, baş dönmesi ,tansiyonun aniden düşmesi,solunum yetersizliği(seviyenin yükselmesiyle.)
Spinal anesteziden sonra yapılması gerekenler nelerdir?
1-2 gün kesinlikle yatak istirahatı olmalıdır.
Spinal anestezi almış hasta operasyon sonunda yatağına alındığında 2-3 saat boyunca ayaklarını oynatamaz ve herhangi bir ağrı hissetmez.
Hemşirelerin, doktorun bir şey yiyip içmesine izin verdiklerinde bol bol sıvı gıda tüketmelidir (su, kahve,çay,meyve suyu, çorba vs.)
Hastanın ağrıları başladığında hemşireler tarafından analjezikler (ağrı kesiciler) verilmelidir.
Kimlere uygulanmaz?
Pıhtılaşma sorunu yaşayan hastalarda , aşırı korkan panik ataklı hastalarda,uygulama yerinde yani sırt bölgesinde herhangi bir enfeksiyon yada deri hastalığı olan kişilerde, ameliyat gününden önceki 10 gün içinde aspirin vb gibi kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilere spinal anestezi uygulanamaz.
 
Spinal Anastezi Nasıl Yapılır Uygulanır Videolu Anlatım İzle :