Dünyanın her yerinde etkisini göstermeye devam eden korona virüs son zamanlarda daha hızlı bir artış göstermeye devam ediyor. Kış aylarının gelmesi ile birlikte korana virüsün yayılması daha hızlı bir hal aldı. Korana virüs ile ilgili araştırmalar ve çalışmalar hala devam ediyor. Korana virüs ile ilgili her geçen gün yeni bir belirti ortaya atılıyor.

Viyana’da yapılan bir araştırma sonucu bu hastalığın 7 farklı semptom grubunda kendini gösterdiği ortaya çıktı. Korona virüs ilk olarak 2019 yılında Çin’de görüldü. Bugüne kadar 50 milyon kadar insan bu hastalığa yakalandı. Bu hastalığa çözüm olarak aşı ile ilgili çalışmalar henüz devam ediyor. En kısa zamanda aşısının  bulunarak insanların normal hayatına dönmesi isteniyor. Aşı ile ilgili çalışmalar hala devam ediyor.

Korona Virüs İle İlgili Semptomlar
Korona virüs ile ilgili her geçen gün yeni bir semptom ortaya çıkıyor. Viyana’da yapılan son çalışmaya göre korona virüsün 7 adet semptomu çıktı. Bu 7 semptom;

  • Eklem ve kas ağrısının görülmesi.
  • Ateş, titreme, öksürük, hapşırık gibi gribal semptomlar.
  • Burun akıntısı, aşırı boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı gibi nezle belirtileri.
  • Nefes darlığı ve akciğer iltihaplanması gibi akciğer hastalıkları meydana gelir.
  • Mukoza ve gözde meydana gelen rahatsızlıklar.
  • Bağırsak ve mide gibi sindirim sistemlerinde meydana gelen rahatsızlıklar.
  • Özellikle tat ve koku gibi duyularda büyük oranda kayıp meydana gelebilir.
  • Tüm bu semptomlar korona virüs hastalığının en belirgin semptomlarıdır.

Genç İnsanlar Tat ve Koku Duyularını Kaybediyor!

Korona virüs belirtilerinden en çok rastlanan ve en belirgin olan tat ve koku gibi duyu kayıplarının meydana gelmesidir. Yapılan araştırmalara göre tat ve koku kaybı genellikle genç insanlarda görülüyor. Bunun nedeni ise henüz belirlenmedi.

Buradaki genç kavramı hücrelerin gençliğini ifade eder. Yaş ile herhangi bir alakası bulunmaz. Genç bağışıklık hücresi bulunan kişiler korona virüs hastalığı ile birlikte tat ve koku duyularını tamamen kaybederler. Bağışıklığı düşük olan kişilerin bu dönemde kendine daha çok dikkat etmesi gerekir.