Cuma akşamı saat 8’den itibaren yeni yasaklar gündeme geldi. Koronavirüs tedbirleri gereğince hafta sonu akşam saat 20’den sabah saat 10’a kadar dışarı çıkmak yasaklandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bu yasaklarla birlikte raylı ulaşım sistemleri ile yeni bir düzenleme getirdi. Korona virüs tedbirleri kapsamında yapılan bu düzenlemeyle birlikte, bazı ulaşım araçlarında sefer saatleri ile ilgili bir değişikliğe gidildi.

Ulaşım Sisteminde Yeni Düzenlemeler

İBB’nin aldığı tedbirler bütün ulaşım araçlarında geçerli değil. Şehir hatlarına bağlı olan vapurların, metrobüs hatlarının, İETT otobüslerinin ve özel deniz motorlarının saatlerinde bir değişiklik yapılmadı. Ama çok sık çalışan bazı hatlarda, halk otobüslerinin özel olanlarında ve erguvan otobüslerinde frekans değiştirildi.

İBB'den toplu ulaşımda 'kısıtlama' düzenlemesi: Raylı sistemler yasaklı saatlerde 15 dakika aralıkla sefer yapacak

Bu hatlarda frekans 15 dakika olarak ayarlandı. Değişiklik sadece sefer aralıklarına göre belirlendi. Çok sık sefer aralığı olmayanlarda bir değişiklik yapılmadı. Çok yoğun çalışan bazı hatlarda yedek bir filo düzenlemesi de yapılan değişiklikler arasında. Ayrıca eğer gerekli görülürse bazı hatlarda ek seferler düzenlenecek. Bu düzenlemeler ulaşım araçlarında çok yoğunluk yaşanmaması için hazırlandı.

Tramvay ve Metro Seferleri

Feniküler, metro ve tramvay seferleri için gündelik çalışma saatlerinde başka bir düzenleme getirilmedi. Ama hafta sonunda saat 6 ve 9 arasında dışarı çıkmak zorunda olan vatandaşlar için sefer saatleri sıklaştırıldı ve 15 dakikada bir sefer yapılması planlandı. Saat 20 ve gece 12 arasında da aynı şekilde bir uygulama yapılacak. Sabah saatlerinde saat 9 ve 10 arasında olabildiğince sık seferler düzenlenecek. Yasaklı saatler olan sabah 10 ve akşam 8 arasında ise bir değişiklik yapılmadı.

İstanbul'da Hafta Sonu Toplu Ulaşım Hangi Saatlerde Yapılacak..? Metrobüs,  Otobüs, Marmaray, Vapurlar ve Metrolar Çalışıyor Mu?

Teleferik seferlerinin ise hafta içinde normal saatlerinde devam etmesi kararlaştırıldı. Hafta sonlarında ve uma akşamından itibaren teleferik seferleri de tıpkı hafta içinde olduğu gibi aynı saatlerde yapılacak. Yeni yasaklara uyum sağlanması ve araçlardaki insan yoğunluğunun azalması için yapılan bu değişiklikler koronavirüsün son haftalardaki yükselişinin durdurulmasını amaçlıyor.

Son bir kaç haftadır hem ülkemiz hem de dünya çapında koronavirüsten etkilenen ve hayatını kaybeden insanları sayısı artmaktadır. Ulaşımda bu tür önlemler alınması da bu artışı durdurmak için tedbir amacıyla düzenlenmiştir.