Asgari ücret yasaların gerektirdiği, işçilere ödenecek en az ücret olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde asgari ücret 2300 TL düzeyinde olup, her sene bu ücret güncellenmektedir. Her sene işveren sendikaları ve hükümet yetkililerinin bir araya gelerek asgari ücreti belirleme çalışmaları genellikle kasım ayı içinde gerçekleştirilmektedir.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'tan asgari ücret açıklaması

Komisyonların karar verdiği fiyat üzerinden sendikalar ile anlaşma yoluna gidilerek ortalama bir tutar belirlenmektedir. 2021 yılı için de asgari ücret için çalışmalar başlamış durumdadır. Bu konuda ilgili taraflar kendi teklifleri ile masaya oturacak, eğer hükümet ve sendikalar anlaşır ise asgari ücret anlaşılan tutar olacaktır. Eğer anlaşma olmaz ise bu durumda hükümet ve sendikalar hakem heyetine giderek asgari ücret belirlenecektir

Asgari Ücret 2021 Yılı İçin Belli Olmaya Başlıyor

Çalışma bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kendi bakanlığının bütçesi ile ilgili mecliste yapılan sunuma katıldı. Burada asgari ücret ile ilgili açıklamalarda bulunan Selçuk, bu sene asgari ücretlerin tarafları için bir uzlaşma olacağını umduğunu ifade etti. Ülkemizde her sene kasım ve aralık ayları gibi belli olan asgari ücret konusunda tarafların ortak bir fiyat üzerinde anlaşma sağlaması her kesimi mutlu edecektir.

Bakanlığının ve bağlı bulunduğu kurumun sunumları ile 2021 yılı bütçesi ile ilgili sunumlar yapan Selçuk, asgari ücret konusunda iyimser bir hava olması açısından masaya oturan tüm tarafların uzlaşarak masadan kalkmasını temenni ettiğini ifade etti.

Komisyon Çalışmalarına Başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisinde halen devam eden bütçe görüşmeleri kapsamında, Aile ve Çalışma Bakanlığının bütçesi ile ilgili olarak da görüşmeler sürdürülüyor. Komisyon başkanlığını Ak parti milletvekili Lütfi Elvan yapıyor ve bu komisyonda  Aile ve Çalışma Bakanlığı bütçesinin yanı sıra bu bakanlığa bağlı kurumların bütçeleri de belirleniyor.

Asgari ücret tespit komisyonu ise henüz çalışmalarına başlamamış olsa da 2021 yılına girmeden en az 1 ay her sene geleneksel olarak asgari ücret tespit edilmiş oluyor. Tarafların asgari ücret konusunda beklentileri değişse de bu sene pandemiden dolayı nispeten daha yüksek bir asgari ücret beklentisi olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür.