Öğrenilen son bilgilere göre apofis asteroidin yaklaşık 50 yıl sonra dünyaya çarpma ihtimalinde bir artış gözlemlendi. Bu konuda öğrenilen son dakika bilgileri kapsamında dev asteroid’in dünyaya çarpması 65000 Hiroşima atom bombası gibi bir patlamaya sebep olacağı düşünülüyor.

Son dakika bilgisi olarak sunulan haberlerde Dünya’ya yakın bir yörüngede yer alan apofis’in ileriki 50 yıl içerisinde yeryüzüne çarpma ihtimali küçük de olsa bulunuyor. Astronotlar tarafından yakından gözlemlenen dev asteroit ile ilgili bir gelişme yaşandı. Apofis’in son zamanlarda hızının artış gösterdiği ve 2068 yılı ile ilgili bir hesaplamalar yapıldığı belirtildi.

Dünyaya Çarpma İhtimalinde Artış

Yapılan hesaplamalar kapsamında 2068 yılında önceden hesaplanan yakın geçişin bir çarpmaya dönüşeceği düşünülüyor. Bilim insanları tarafından yapılan daha önceki hesaplamalara göre apofis için 2068 yılında dünyaya çarpma olasılığı olarak yaklaşık 150 bin de bir ihtimal olarak açıklama yapmıştı.

Şimdi yapılan açıklamalara ve son dakika haberlerine göre bu olasılık daha fazla arttığı iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Ancak bilim insanları endişelenecek herhangi bir durumun olmadığını da açıkladı. Ancak konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Hawai Üniversitesi Astronomu olarak görev yapan David Thilen apofisi ilk keşfettiklerinde yaptıkları hesaplamalar doğrultusunda 2068 yılında çarpma olasılığı olarak neredeyse sıfır olduğunu düşündüklerini belirtti.

Son dakika: Apofis asteroidi ile ilgili flaş iddia! Eğer Dünya'ya çarparsa...

Güneşin Enerjisi Hesaba Katılmadı

Açıklamasına devam eden astronom bu hesaplamalarda güneşin enerjisini hesaba katmadıklarını belirtti ve 2068 yılı için çarpma senaryosunun geçerli olduğunu söyledi. Aynı zamanda asteroid’i daha yakından ve dikkatli bir şekilde inceleyeceklerini belirtti.

Aynı zamanda yapılan hesaplamalar doğrultusunda Apofis asteroid 2029 yılında da dünyaya çarpma ihtimalinin ya da çok yakından geçme ihtimalinin olduğu düşünülüyor. Geçen sene yapılan bir açıklama doğrultusunda Apofis’in 2029 yılında dünyaya 30000 kilometre kadar yaklaşabileceği söylenmişti.

Son dakika: Apofis asteroidi ile ilgili flaş iddia! Eğer Dünya'ya çarparsa...

Açıklanan bilgiler doğrultusunda Apofis’in dünyaya çarpma ihtimalinin çok düşük olduğu ancak böyle bir ihtimalin de var oldu belirtildi. 2004 yılında keşfi yapılan Apofis için 340 metrelik bir genişlik hesaplandı.