Kan, hücrelere besin ve oksijen taşımakla görevli vücut parçasıdır. Hücrelerle taşınan bu söz konusu besinlerin tamamı oksijenle yakılmaktadır. Besinlerin bu şekilde oksijenle yakılmasıyla ortaya enerji çıkmaktadır. Bu olayın ismine de solunum adı verilmektedir.

Solunum Sistemini Oluşturan Organlar

Burun: Solunum havasının dışarıdan alınarak vücut içerisine dahil edilmesini ve nemlendirilmesini sağlar. İçerisinde yer alan kıllarla solunum havasının temizlenmesinde etkin rol oynar. Aynı zamanda koku alma organı olarak kendini gösteren Burun, sümüksü sıvı sayesinde havada yer alan toz, kir gibi yabancı maddeleri tutar ve burnun içerisine girerek zarar vermesini engeller.
Yutak: Burun ve ağız boşluluğunun yemek ve soluk borusuna açıldığı, viyadük tarzındaki bir yol gibidir. Burun ve ağızdan içeriye giren havanın direkt olarak soluk borusuna iletilerek sonraki yolculuğuna devam etmesini sağlar. Birnevi solunum sisteminde aracı görevi görür.
Gırtlak: Soluk borusunun üst kısmının genişlemiş olan bölümüdür. Vücudun dışından erkeklerde genel olarak belli olur. İçerisinde nefesten ziyade direkt olarak konuşmamızda yardımcı olan ses telleri yer almaktadır.
Soluk Borusu: Yutak ve akciğerleri birbirine bağlamaktadır. Üst üste dizilmiş yarım yay şeklindeki kıkırdak halkalarından meydana gelen soluk borusu, dördüncü sırt omuru hizasında 2’ye ayrılarak bronşları, bronşlar da akciğer içerisinde dallanarak bronşçukları meydana getirir. Bronşcuklar da alveol ile sonlanır. Bu şekilde bir sistem kendi içerisinde şekillenmiş olur.
Akciğerlerin yeri ve yapısı: Akciğerler göğüs boşluğunda bulunmaktadır. Kalple birlikte göğüs boşluğunu dolduran Aciğerler, Göpüs ve karın boşluğunu ayıran diyafram adı verilmekte olan zarın tam üzerinde konumlanmaktadır. Arası özel bir sıvıyla doldurulmuş olan Akciğerler toplam 2 kat zarla çevrilmiş bir şekilde kendini göstermektedir. Akciğerin yapısı tamamen süngerle eşdeğerdir. Hacmi tamamen büyüyüp, tamamen küçülebilir. Rengi ise açık pembedir. Sağ akciğer, sol akciğer ise toplam olarak 2 bölüme sahiptir. Bu bölümlere lob adı verilir. Sol akciğerin 3. lobunun yerini kalp almıştır. Bronşlar akciğerlerin iç bölümünde bronçcuklar halinde devam eder ve bunların ucunda da üzümlerin salkımına benzeyen alveol adı verilen hava keseleri yer almaktadır. Havayı bu hava keseleri yardımıyla alırız.

Solunum Sistemi Hastalıkları

Solunum sistemi ve solunum sistemiyle bağlantılı olan diğer organlarda meydana gelmekte olan ve bunun yanında hızlı bir şekilde gelişen hastalıklar, solunum sistemi hastalıkları olarak adlandırılmaktadır. Hala 10’dan fazla solunum sistemi hastalığı kendini göstermektedir. Solunum sistemi hastalıklarının tamamına iltihabi hastalık olarak yaklaşılmaktadır.
Bu iltihapların nasıl oluştuğuna bakılacak olursa, çoğunun vücudun genel sağlık durumunu bozan mikro ve enfeksiyonlarla karşı karşıya kaldığı kendini gösterecektir.
Hastalıklar şu şekildedir:
Nezle veya grip: Bu iki hastalık halk arasında aynı olarak bilinse de aslında farklıdır. Ama birbirilerinin aynısı gibidirler. Nezle biraz daha kısa süre sürüp, bitip giden bir hastalık olurken, gripin süresi 3-4 haftaya kadar çıkabilmektedir. Burun mukozasının direkt olarak iltihabından kaynaklı bir şekilde ortaya çıkmakta olan bu hastalıklar, ağır seyrederlerse direkt olarak ölüme sebebiyet verebilmektedirler. Her ikisi de bulaşıcıdır.
Verem (TBC): Tüberküloz olarak adlandırılan bu söz konusu hastalık akciğer dokusunun iltihaplanmasıyla birlikte meydana gelmektedir. Bulaşıcı bir hastalıktır ve bu hastalığa yakalanan kişilerin tamamı kurtarılıncaya kadar çevresinden tamamen uzaklaştırılmalı ve başkasına bulaştırılması engellenmelidir.
Kabakulak: Kulak hastalıklarından biri olup, tükürük bezlerinde meydana gelen iltihaplanma sonucu ortaya çıkmaktadır. Bir çeşit solunum sistemi hastalığıdır.
Kuşpalazı (Difteri): Boğaz hastalıkları kategorisinde alınabilir. Yutakta meydana gelen iltihaplanmalar sonucunda Kuşpalazı yani difteri hastalığı vücutta kendini gösterir. Yine solunum sistemi hastalıkları arasında boy göstermektedir.
Bronşit: Akciğerlerdeki bronşları tutan iltihaptan dolayı kaynaklanmakta olan bir solunum yolu hastalığıdır. Tedavisi makinelerle yapılmaktadır ve bu hastalığın geçmesi çok zor bir ihtimaldir.
Bronşiyolit (Zatürre): Bronşlardan çok daha küçük yapıya sahip olan ve akciğer içerisinde yer alan bronşiyollerin iltihaplanması sonucu meydana gelen solunum hastalığıdır. Atlatması çok zordur. Ölüme kadar uzanabilir, bunun yanında çok soğuktan dolayı olmaktadır.
Menenjit: Nezle ve grip gibi hastalıkların vücutta yayılmasına ve başkalarına bulaşmasına ana sebep olarak ön plana çıkan virüslerin uzun süre boyunca vücuttan atılamaması sonucunda ortaya çıkan ve vücuttan gitmeyen hastalıktır. Vücuttan atılması çok zor olan ve bu çerçeve dahilinde atılamayan söz konusu hastalıkların beyin zarını tutmasını ve burada iltihap meydana çıkarmasına bağlı olarak gelişim gösterir. Atlatması zor solunum yolu hastalıkları arasında yer almaktadır.
Plörezi: Solunum yolu organları arasında yer alan akciğerin iltihaplanması sonucu meydana gelen hastalıktır. Akciğerin etrafındaki zar iltihaplanır ve nefes alıp vermek zorlaşır, sonucu da Plörezi olarak kendini gösterir. Halk arasında zatülcenp olarak bilinen hastalıktır.
Astım: Kronik ve toplumda çok sık rastlanan akciğer hastalıkları arasında yer alan Astım, bronşların dış etkenlere bağlı bir şekilde tutulması sonucu meydana gelmektedir. Sigara dumanı gibi etkenler tarafından tetiklenen ve ataklar şeklinde ortaya çıkan hastalık solunum yolu hastalıkları arasında yer almaktadır.
Yukarıda yer alan hastalıkların tamamının tedavisi vardır, fakat ne kadar başarılı olunur, ne kadar başarılı olunmaz o kısım doktorlar tarafından bilinecek ve söylenecek bir iş.

Kaynak;

https://www.britannica.com/topic-browse/Health-and-Medicine/Diseases-and-Disorders/Respiratory-System-Diseases
https://www.dmu.edu/medterms/respiratory-system/respiratory-system-diseases/