En çok sevilen ve en faydalı yemeklerden biri olan soğanlama yemeği yapımı esnasında dikkat edilmesi gereken yemeklerden biridir. Çok fazla malzeme gerektirmeden yapılabilecek kolay bir yemektir. Yani zamanla soğanın İnsan vücudunda çok faydalı olması bu yemeğin sürekli tüketilmesi anlamına geliyor. Bu yemeği en azından iki haftada bir tüketmek insan vücuduna çok büyük bir katkı sağlar. Doğal antioksidan olarak bilinen soğan ve sarımsak sık sık tüketmemiz gereken gıdalardan biridir.

Soğanlama nedir, Soğanlama nasıl yapılır? Soğanlama malzemeleri?

Peki, bu çok faydalı olan soğanlama yemeği nedir ve nasıl yapılır? Soğanlama yemeği için gerekli malzemeler nelerdir? Son zamanlarda en çok sorulan sorulardan biri olmuştur. İnsanların sürekli evde kalması farklı yemekler yapmaya yönelmesine sebep oluyor. Bu yemeklerden bir de soğanlama yemeği oluyor. Soğanlama yemeği iyi çok kolay ve kurtarıcı bir yemektir.

Soğanlama Yemeğinin Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

En sevilen yemeklerden biri olan soğanlama yemeği çok kolay bir şekilde hazırlanır. Soğanlama yemeği az malzeme ile yapıldığı içinde daha çok tercih edilmesine sebep oluyor. Gerekli malzemeler 1 adet yumurta, 1 yemek kaşığı sıvı yağ, 2 adet büyük boy soğan, bir tutam tuz ve isteğe göre kırmızıbiber ya da karabiber. Bu kadar az malzeme ile çok nefis bir yemek ortaya çıkarmak mümkün olur. Aynı zamanda yemeğin vitamin yönünden de çok zengin olması vücut için çok faydalı bir yemek olmasını sağlar. Kurtarıcı bir yemek arayan kişiler için bu yemek çok ideal bir tercih olacaktır.

Soğanlama nedir nasıl yapılır? İşte, soğanlama tarifi - Mutfak Tüyoları

Soğanlama Yemeği Nasıl Yapılır?

Soğanlama yemeğini yapmak için ilk olarak soğanları temizleyip söğüş şeklinde doğramak gerekir. Doğranan soğanların içerisine domates ve biber küçük bir şekilde doğranarak eklenir. Bu işlem tamamlandıktan sonra üzerine bir miktar toz şeker ve tuz eklenir. Hepsi pişene kadar ateşte bekletilir. Sebzeler piştikten sonra üzerine kırmızıbiber ve baharat eklenir. Daha sonra tavanın iki yerine yuvarlak delikler açılır. Bu deliklerin içerisinde de yumurta kırılır. Kırdıktan sonra tavanın kapağı kapatılır ve pişmek için bekletilir.