Soğanın Faydaları

Doğal bir antibiyotik olan soğan tüm dünyada geniş bir yelpazede kullanılan ve hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde ortadan kaldıran bir besin kaynağıdır. Özellikle Enfeksiyon hastalıklarına iyi gelen soğan iyileşme süresini de müthiş hızlandırmaktadır. Soğan tüketildiğinde ağızda kötü bir koku bırakabilir ve bu durum çok itici gelebilir. Ancak soğanın sağlığa faydalarının öğrenince bu tutumunuzdan vazgeçeceksiniz.
Soğanın sağlığa katkıları içeriğindeki demir, tiamin, magnezyum, potasyum ve kalsiyum ile ikiye katlanıyor. Özellikle mide ve bağırsaklarda oluşan Enfeksiyonlara çok iyi gelen soğan, bunun dışında kanserden cilt sağlığına kadar tüm bünyeye fayda sağlıyor. İçeriğinde C ve B vitaminleri bulunan soğan genel sağlığa ve iç organların tümüne yardımcı oluyor.

Soğanın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

Kalp Sağlığına Etkileri

Soğanda bol miktarda bulunan potasyum, C ve B vitaminleri sayesinde doğal bir antibiyotik özelliği kazanır. Bu sayede kalp-damar sağlığına ciddi katkılarda bulunmaktadır. Kandaki zararları bakterileri yok ederek damar tıkanıklığı ve damar sertleşmesi gibi unsurları ortadan kaldırarak kalbin daha az yorulmasını sağlar. Ayrıca kalp hastalıklarının başlıca sebeplerinden biri olan serbest radikalleri de yok ederek kalbi korumaktadır. Bu özelliği ile hem kal hem de damar sağlığına büyük fayda sağlamaktadır.

Enfeksiyonlar Üzerindeki Etkileri

Soğan tıp alanında da Enfeksiyon giderici ve serbest radikalleri yok edici olarak tanımlanmaktadır. Özelliklede sindirim sisteminde mide ve bağırsak gibi organların Enfeksiyon kapmalarını engellediği gibi oluşan Enfeksiyonların da iyileşmesini sağlamaktadır. Mükemmel bir gaz giderici olan soğan aynı zamanda kanser gibi ciddi hastalıkların oluşmaması içinde serbest radikalleri vücuttan atar. Bunun dışında sindirim sistemi ile alakalı neredeyse tüm hastalıkların tedavi sürecini destekler.

Grip ve Nezle Üzerindeki Etkileri

Havaların soğumasıyla ortaya çıkan soğuk algınlıklarına bağlı gelişen nezle, grip, üşütme ve öksürük gibi problemlerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca yüksek ateş, bronşit ve astım gibi rahatsızlıkları da iyileştirir. Solunum yollarında oluşan Enfeksiyonları ortadan kaldırır ve şiddetli öksürük yaşayanlarda öksürüğün hafiflemesine katkı sağlar. Bunun için soğan suyuna bir miktar bal ilave ederek tüketin. Bu karışım anlık sonuçlar verir ve öksürüğün yanı sıra yüksek ateşi de anında düşürür. Ayrıca bulaşıcı hastalıkların yayılmasını da engeller.

Burun Kanamalarına Etkileri

Burunda özellikle yaz aylarının sıcağından kaynaklı veya darbe sonucu gelişen kanamaların durdurulmasında çok etkilidir. Genellikle kılcal damarlardan kaynaklanan bu kanamaların durdurulması için bir dilim soğanı burnunuza uygulayabilir ya da kokusunu burnunuzdan içeri çekebilirsiniz. Bu işlem burundaki kanamanın daha erken durmasını sağlayacaktır.

Ciltteki Yaralara Etkileri

Böcek ısırması veya yanık gibi problemlerde soğan suyu uygulanırsa hem iyileşme sürecini destekler hem de ağrı kesini görevi görür. Ayrıca bu yara ve yanıkların Enfeksiyon kapmasını engeller. Soğanın suyunu hasar gören bölgeye uyguladığınız zaman çok az bir yanma hissi verebilir ancak yaraların çok daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır. Oluşan iltihaplanmaları ve mikropları yok ederek yaranın Enfeksiyon kapmasını engelleyecektir.

Kanser Üzerindeki Etkileri

Soğan hem güçlü bir antibiyotik hem de kuvvetli bir antioksidandır. Bu nedene vücuttaki zararsız hücreleri kanser hücrelerine çevirebilen serbest radikallerin vücuttan atılmasına çok büyük katkı sağlar. Bu sayede hem kanserojen hücreler oluşmaz hem de kanser tümörlerinin büyümesi engellenir. Özelliklede prostat ve gastrit kanserine çok faydalı olan soğan ayrıca diğer kanser türlerine karşıda koruyucu etki göstermektedir.

Damar Sağlığına Etkileri

Soğan genel anlamda damar sağlığını koruyan zengin bir besin kaynağıdır. Özellikle damar sertliği yaşayanların mutlaka tüketmesi geren bir gıdadır. Damar sertliği gen yapısından kaynaklanabildiği gibi kolesterolünde düşün olması ile oluşabilir. Sertleşen damarlar kan akışında zorlanır ve bu durum direk kalbi yorar. Soğanda bulunan bileşenler damarlara akışkanlık kazandırarak damar sertleşmesi veya tıkanması gibi unsurları ortadan kaldırır. Ayrıca kandaki zararlı maddeleri temizlediği için genel damar sağlığına katkı sağlayabilir.

Kemik Sağlığına Etkileri

Soğanda bulunan bazı elementler ve kalsiyum sayesinde kemik yapısını güçlendirebilmektedir. Özelliklede yaşlılık kaynaklı oluşan kemik zayıflaması veya kemik erimesi gibi hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Soğan suyunu bir miktar bal ile tatlandırarak yapacağınız karışımı günlük düzenli olarak tükettiğiniz takdirde daha güçlü kemiklere sahip olacaksınız.

Soğanın Diyabete Etkileri

Şeker hastalığı çok ciddi bir hastalık olup ani şeker yükselmeleri körlükten ölüme kadar çok ciddi problemler doğurabilmektedir. Soğandaki mineraller ise kandaki insülin değerlerini normal ve sağlıklı seviyelere çekmeye yardımcı olur. Hem kötü hem de iyi kolesterolü dengeleyen soğan şeker hastalığından doğabilecek birçok hastalığı da önlemiş olur.

Saç ve Cilt Sağlığına Etkileri

Soğan hem saç hem de cilt sağlığı için çok değerli bir besin kaynağıdır. Ayrıca diş, dişeti ve ağız sağlığı bakımından da çok faydalıdır. Düzenli tüketim cilde parlaklık katarak cilt kanseri gibi hastalıkların oluşma riskini en aza indirir. Saçlarında dökülmesini engelleyen soğan ayrıca saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Saçlara hacim ve dolgunluk kazandıran soğan dökülen saçların yeşermesi içinde gerekli elementleri bolca içerir.
soganin-faydalari

Soğan Suyunun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

Soğan suyu soğanın Preslenmesi ile veya soğanın sıcak suda kaynatılması ile elde edilebilir. Ancak çiğ soğan suyu acı ve keskin bir kokuya sahip olduğu için tüketilmesi zor olabileceğinden kaynatarak elde edilen suyu bal ile tatlandırarak tüketmek en mantıklısı. Soğanda bulunan element, vitamin, mineral ve bileşenlerin aynısını içeren soğan suyu bal ile karıştırıldığında mucizevi bir hayat iksiri haline geliyor.

 • Kadınlardaki adet düzensizliğinin giderilmesine yardımcı olur
 • Beyin ve sinir sistemi üzerinde çok etkilidir. Ayrıca yaşlılık kaynaklı oluşan bunama ve zayıf hafıza gibi problemleri ortadan kaldırır
 • Vücut dokularını gençleştiren soğan suyu ayrıca göz ve kulan sağlığı için de hayati önem taşıyor
 • Ağızda gargara yapılması bütün bakterilerin yok olmasını sağlayacağı gibi diş ağrılarını da hafifletecektir.
 • Düzenli tüketim başta meme kanseri olmak üzere tüm kanser türlerine karşı koruyucu etki sağlar.
 • Kolesterolü dengeler ve kandaki şeker değerlerini düzenler
 • Ciltte meydana gelen Enfeksiyon ve yaraların iyileşmesini sağlar
 • Saç ve kemik sağlığına inanılmaz katkılar sağlar.
 • Soğuk algınlığına bağlı oluşabilen grip ve nezle gibi rahatsızlıkların tedavisinde çok etkilidir.
 • Solunum yolları başta olmak üzere tüm vücutta alerji oluşumu engeller.
 • Zengin lif içeriği sayesinde özellikle bağırsak ve mide sağlığına büyük katkılar sağlayabilir.

Soğanın Zararları ve Yan Etkileri

Soğan aşırı tüketim yapılmadığı sürece bilimsel olarak kanıtlanmış bir yan etki göstermez. Ancak aşırı veya bilinçsiz tüketim bazı sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Bunlar nadir görülen yan etkilerdir;

 • Diyabet hastalığını olanların tüketmesi önerilmez çünkü kan şekerini düşürdüğüne dair bilgiler mevcuttur.
 • Gebelik dönemlerinde aşırı tüketim yapılmaması tavsiye edilir.
 • Ağırda, midede ve yemek borusunda yanma hissiyatı oluşturabilir.
 • Özelliklede gebelik dönemlerinde mide ekşimelerine sebebiyet verebilmektedir.

Soğanın Besin Değerleri

Soğanın 100 gramında 310 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 4,4 gram protein, 39,8 gram karbonhidrat, 15 gram yağ, 1,1 mg C vitamini, 4,4 mg kolesterol, 17,7 mg kalsiyum, 0,3 mg demir ve 637 mg sodyum içermektedir.

Öneriler

Soğan çok değerli bir antibiyotik olduğu için özellikle derideki iltihaplanmalarda çok ciddi fayda sağlayabilir. Eczanelerden aldığının 250mg’lık antibiyotik tabletlerden çok daha etkili olabilir. Ayrıca tamamen doğal bir besin kaynağı olduğu için her yaş gurubunda gönül rahatlığı ile tüketilebilir.
Kaynaklar:

 1. http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=45
 2. http://www.care2.com/greenliving/8-great-reasons-to-eat-more-onions.html
 3. http://www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-onions/#gref
 4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/276714.php