Soba nasıl kurulur?
Soba kurulurken bakmamız gereken en önemli özellik bacanın durumudur. Bacanın çapı en aşağı 13 mümkünse 15 veya 18 santimetre iyi olur. Buna uygun yapılması önemlidir. Bunu hava akımlarını kontrol etmek için yaparız. Hava akımını kontrol etmek için en basit yöntem içerisinde basit bir kağıt konarak bacanın çekişi kontrol edilir. Bacanın düzgün çektiğini kontrol ettikten sonra sobayı 20 santimetre duvardan uzaklaştırarak konumuna göre fazla dirsek koymadan doğrudan bacaya doğru bağlantı sağlarız.
 
Soba nasıl yakılır?
Soba yakarken ilk dikkat edilmesi gereken husus içine konacak malzemenin düzgün ve sıralı konmasıdır. İçeride alt hava akımı alması için alt tarafına odun konarak üzerine de gazete, mukavva gibi ürünler konarak hızlı ateş almasına imkan tanınır. En alt kısımda çıra konarak ateşi hızlı yakabilirsiniz. Bir süre yandıktan sonra en üste kömür koyarak uzun süreli ısınma elde edebilirsiniz.
 
Sobayı temizlerken ise ilk önce baca boruları teker teker çıkarılır ve ardından baca temizlik borusu ile temizlenir. Sobanın içinin temizliği ise, soba turbolu ise içi boşaltılır ve yaş bez ile silinebilir. Kovalı sobalarda temizlik ise ilk önce kova çıkarılır, boşaltılır ve temizlenir, daha sonra sobanın içi ise tel veya yaş bez ile silinerek yapılabilir.
 
Baca tıkanıklığında ise belediyelerin baca ekiplerine, itfaiyeye veya bu işi yapan özel şirketlere haber vererek yapınız.