Siyah Üzümün Faydaları
Siyah üzüm diğer adıyla halk arasında kara üzüm olarak bilinir. Faydaları normal üzümle benzerlikler gösterse de kendine has ve çok önemli faydalarının olduğunu belirtmek isteriz. Üzüm çeşitleri genel olarak üç guruba ayrılır. Bunlar kırmızı üzüm, yeşil üzüm ve siyah(kara) üzümdür. Yeşil üzümün tadı oldukça ekşidir, siyah üzüm ise daha tatlıdır. Kırmızı üzümde tatlı ile ekşi arasında bir tada sahiptir. Aslında tüm üzüm çeşitleri ortak faydalar sağlamaktadır. Fakat siyah üzüm diğer iki üzüm çeşidine oranla çok daha faydalıdır. Kanserden tutunda cilt bakımına kadar onlarca hastalığa şifa kaynağı niteliğinde bir doğal hayat iksiridir.
Kuru hali de yaş hali de dünya çapında en çok tüketilen meyvelerdendir. Kendine has bir tadı vardır. İçerdiği bol miktarda demir sayesinde birçok hastalığa şifa kaynağı olma özelliğine sahiptir. Kabuğundan tutun çekirdeğine, kurusundan tutun yaprağına kadar tamamen bir vitamin deposudur.
Migrenden demir eksikliğine, hazımsızlıktan kabızlığa kadar birçok hastalığın şifası olan siyah üzümün ayrıca yumurtalıklarda oluşan kist hastalığına da çok iyi geldiği belirtilmektedir. Yapılan araştırmalarda siyah üzümün kadınlardaki adet düzensizliğini düzene soktuğu görülmüştür. Ayrıca düşük yapma veya kısırlık gibi hastalıklarında oluşumuna neden olan yumurtalık kistlerini yok edici bir özelliğe sahiptir. Şimdi maddeler halinde siyah üzümün faydalarından bahsedelim;
Siyah Üzümün Sağlığa Yararları
Siyah üzüm her şeyden önce bol miktarda şeker içerdiği için aşırı tüketimleri tavsiye edilmemektedir. Aslında tüm meyvelerin aşırı tüketimi bazı yan etkilere yol açabilmektedir.
Alzheimer Hastalığına iyi Gelir
Alzheimer hastalarının siyah üzüm tüketerek iyileşme sağladıkları yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Ayrıca siyah üzüm beyin hücrelerini onardığı için bu hastalıkla savaşan insanların umut kaynağı olmuştur. Hafıza ve beyindeki kan damarlarının dolaşımına iyi gelen siyah üzüm tün Alzheimer hastalarının kullandığı bir besin kaynağıdır
Meme Kanserinden Koruyor
Günümüz hastalıklarının en tehlikelisi olan meme kanseri kadınların çoğunda görülmekte ve tedavisi mümkün olmaktadır. Fakat siyah üzüm bu tedaviyi destelediği için meme kanseri olan kadınların bir numaralı tercihi olma özelliğini taşıyor. Düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde meme kanserine karşı savaşıyor ve kanser hücrelerinin üremesini engelliyor.
Siyah Üzüm Migrene İyi Geliyor
Migren hastası insanların birçoğu bu illetten kurtulmak için siyah üzümü tercih ediyor. Uzmanlarda evde siyah üzüm sularının tüketilmesi halinde migren ağrılarını dindirdiğini hatta belli bir seviyeden sonra iyileştirme sürecine katkıda bulunduğunun altını çiziyor
Siyah Üzüm Gözlere iyi geliyor
Siyah üzümün göz sağlığındaki etkileri birçok insan tarafından bilinmektedir. İçeriğinde bulunan lutein maddesi göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor
Siyah Üzüm Hazımsızlığı Giderir
Yapılan araştırmalar neticesinde siyah üzümün hazımsızlığı giderdiği bilimsel olarak ortaya çıkarılmıştır. Özellikle hazımsızlık çeken insanlar bu rahatsızlıktan kurtulmak için onlar çözüm yolu denemiştir fakat sonunda siyah üzümde karar kılmıştır.
Siyah Üzüm Kolesterolü Dengeliyor
Bazı uzmanlar bunun aksini iddia etseler de genel olarak uzmanların görüşü siyah üzümün kolesterolü dengelediği yönündedir. Ayrıca böbreklerde oluşan baskıyı azalttığı için böbrek hastalarının da düzenli olarak tüketmesi gereken meyveler arasında geliyor.
Siyah üzüm Mikropları Öldürüyor
Siyah üzümler antibakteriyel özelliğe sahiptirler. Bu sayede çeşitli enfeksiyonlardan insan vücudunu korumaktadırlar. Ayrıca çocuk felci gibi ciddi hastalıklardan kurtulmak içinde bol bol siyah üzüm tüketmek gerekebilir. Virüs ve Mikropların neden olduğu veya neden olabileceği bütün hastalıklardan siyah üzüm tüketerek korunabilirsiniz.
Siyah Üzüm Astıma İyi Geliyor
Siyah üzüm akciğerdeki nem oranını düzene soktuğu için astım hastaları tarafından bol tüketilen bir meyvedir. Ayrıca çok yüksek bir asimilasyona sahiptir.
Siyah Üzüm Kabızlığa iyi geliyor
Siyah üzüm tüketmek insanları kabızlığa karşı korumaktadır. Bu tamamen bilimsel bir araştırma sonucu ortaya çıkmıştır. İçeriğinde bolca organik asit ve şeker bulundurması bunun en büyük kanıtlarından biridir. Kabızlık sorunu çeken insanlarla yapılan bir anket ise bu tanıyı doğrular niteliktedir.
Siyah Üzüm Cildi Koruyor Ve Canlandırıyor
Siyah üzüm içeriğinde bol bol vitamin ve mineral barındırır. Bu maddeler insan vücudunun deri hastalıklarına karşı direnç sağlıyor ve aynı zamanda hücreleri yenilediği için cildi koruyor ve canlılık kazandırıyor. Genel cilt sağlığınızı koruma altına almak istiyorsanız düzenli bir şekilde siyah üzüm tüketmeniz sizin için en mantıklı yoldur.
siyah-uzumun-faydalari
Siyah Üzümün Diğer Faydaları

 • Siyah üzüm kolesterol seviyesi yüksek insanlarda dengelemeye yardımcı olur
 • İçinde bulunan mineraller sayesinde insülin duyarlılığında artışa yardımcı olur
 • Konsantrasyon ve hafıza sorunlarına iyi gelir
 • Kalp ve damar sağlığını korumakta siyah üzüm çok faydalıdır
 • Başta cilt kanseri olmak kaydıyla birçok kanser çeşidine karşı direnç sağlayabilir
 • Siyah üzüm sindirim sistemi içinde çok faydalıdır.
 • Kilo verdirici bir özelliğe sahip olan siyah üzüm birçok diyet programında yer almaktadır
 • Mantar gibi mide bulandırıcı hastalıklardan da siyah üzümle kurtulmak mümkün
 • Kabızlık ve hazımsızlık gibi hastalıkların tedavisinde de siyah üzüm kullanılabilir
 • Göz Sağlığına da sayısız katkıda bulunan siyah üzüm bol bol tüketilmesi önerilmektedir.
 • Saçları ve cildi koruduğu da bilinen faydalarındandır.

Siyah Üzümün Zarları
Bilimsel olarak bu konuda yapılan bir araştırma bulunmamaktadır. Siyah üzümü aşırıya kaçmadığınız sürece tüketmenizin bir zararı olamayacaktır. Fakat aşırı tüketim bazı olumsuz ve can sıkıcı yan etkilere yok açabilir. Örneğin içerisinde bol miktarda şeker bulunduran siyah üzüm aşırı tüketimde size uzun vadede kilo aldırabilir.
Siyah Üzümün Besin Değerleri

 • Vitamin B; 4
 • Karbonhidrat; 15,6
 • Yağ; 0,3 g
 • Protein; 0,7
 • Sodyum; 2
 • Kolesterol; 0
 • Lif; 0,8
 • Vitamin A; 4
 • Kalsiyum; 18
 • Potasyum; 190
 • Demir; 0,5

Tavsiyeler
Siyah üzümde diğer üzüm çeşitleri ile benzer faydalar sağladığından siyah üzüm bulamamanız takdirde diğer çeşitleri kullanarak neredeyse aynı faydaları sağlamanız mümkündür. Ayrıca üzümde dahil olmak üzere tüm meyveler mevsiminde ve taze haliyle tüketilince tam verim sağlar. Özellikle marketlerde satılan fabrikasyon ürünlerinin hiç biri taze meyve suları ile aynı etkiye sahip olmadığını da belirtmek isteriz. Siyah Üzümü Düzenli ve aşırıya kaçmadan tüketiniz.